DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.763
Поени од реакции
18.327
Нереално е да биде девојка со бел тен и црвена коса, а да потекнува од пустините на Аракис, ама дека Зендаја е иритантна, е.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.344
Нереално е да биде девојка со бел тен и црвена коса, а да потекнува од пустините на Аракис, ама дека Зендаја е иритантна, е.
нема тука реално-нереално

у книгата точно пишуе каква е, а тоа е другата, незендаја
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.344
Кој па вика дека мора да шот фор шот?
Што е Dune?
Дали е било кој филм Dune, или само оној кој се вика така и е правен според книгата?

Можеме до бескрај да ја менуваме книгата. Да ја менуваме до толку што на крај ќе биде приказна за две брбливи баби у Полска, а не за фантастичен свет со чудни раси.

До кога ќе викаме дека филмот е според книгата? До која промена ќе може да го викаме Dune?

Има Шекспири што се дешаваат у модерно време и сл. Тоа е сеуште Шекспир. Уметничка слобода е една работа, ова што се случува е нешто сосема друго и има врска со неслобода и идеологија. Затоа што сите елементи на сценариото денес, мора да бидат во корелација со неколку точно определени идеолошки одредби (кои можат да се наведат). Такви премиси нема во уметноста. Односно имало и ќе има, ама тоа е кај ИСИС, Хитлер и слични.

Не ми смета што е Чани ставена да биде црнкиња или алкаида некоја. Ми смета причината поради која е направено тоа. Ми смета фреквенцијата на таквите потези. Зашто, на пример наместо Чани, не му текна на режисерот да ја употреби својата уметничка слобода и да стави бел маж, да ја смени причата и да бидат најбољи другари со Муад Диб? Како Фродо со Сем.

Но, не. Се знае како треба. Нема што режисерот или сценаристот да му ја мислат. Мора да биде црнкиња. Мора белците да се истуркаат од екраните. И мора да биде грда. Нема тука сексуализација на жените. сексуализацијата во ова ново општество е резервирана за вашите деца.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.832
Поени од реакции
23.346
Му чукаш со тоа чукалката на црвот и он иде и после тоа продужава до правецот баш ти кај што сакаш да одиш. Не застанува да си рече чекај бе тука чукаше нешто ама сега го нема па нема потреба да одам понатаму, или па дај да одам едно 300 километри полево да видам што се дешава таму. Не, строго накај Тимбакту патува.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
941
Поени од реакции
1.209
Dune е мастерпис, епик во вистинска смисла на зборот, реткост се вака продуцирани филмови.

Адаптираното сценарио, кастот (Тимоти Шаламет, Стелан Скарсгард и Остин Батлер особено), и неверојатната кинематографија со која гледачот се губи во пустините на Аракис, комбинирано со музичката мајсторија на Ханс Зимер, дефинитивно го става серијалов во врвот на филммејкингот во последните 20 години.

Во одреден дел критиката на филмот на интернет се врзува негативно на изборот на кастот за тоа што Чани била црна, Пол Атреидес бил како малечко детенце, бил предвидлив, не бил добро издраматизиран или биле непотребно долги одредени сцени и дијалози. Комплетни глупости според мене.

Серијалот на Dune и книгите опишуваат универзум на мистерии и пророштва, и да пренесеш на филмско платно таков тип на приказна пред се мора да имаш добра кинематографија и сценографија кои ќе ја раскажат приказната без да мора да имаш перфектно напишано сценарио. Не секогаш во сите филмови сценариото го презентира филмот.

Секако, кога збориме за епици од ваков калибар, мора да има добар пишан текст, и филмот секако на ова поле е феноменален, но публиката бара рацио во одредени односи помеѓу карактерите, и коментира билдап на одредени карактери како да гледа филм на Нолан.

Она што останува е дека овој серијал е редок гем во филмската индустрија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.397
Поени од реакции
58.278
Не, само сакав да споделам перспектива. Мене дечкото ме нервира повеќе од Зендаја, ми личи на нов Шија Лебуф или како и да изговара името. Шија своевремено јако ме нервираше на пример кога ќе го ставеа во некоја акција со Мишел Монахан, таа модел, тој жгољо, мислам дека полош филмски пар никогаш не зачекорил на филмското платно.

Во стариот филм изборот на актер за Пол Атрејдис е топ, тој лик ми остана во главата и ден денес.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.182
Поени од реакции
39.901
Зендаја е добра женска но нема никакви атрибути. Ни треба big tits и big ass женски. Таа е рамна како штица. А и другиве холивудски актерки ништо поарни. Освен оваа Сидни Свини у задње време што искача у јавност.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.891
Поени од реакции
11.238
Зендаја е добра женска но нема никакви атрибути. Ни треба big tits и big ass женски. Таа е рамна како штица. А и другиве холивудски актерки ништо поарни. Освен оваа Сидни Свини у задње време што искача у јавност.
Зошто, и на кои вас, ви треба женска со цицки? Често ти ги следам постовите, и секогаш се изненадувам како успеваш вакви глупости да истресеш :giggle:..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.182
Поени од реакции
39.901
Зошто, и на кои вас, ви треба женска со цицки? Често ти ги следам постовите, и секогаш се изненадувам како успеваш вакви глупости да истресеш :giggle:..
на ние што имаме тестостерон, сигурно на педерчиња како тебе не им треба тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom