Dual Sim (две сим картици)

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
Значи темава ја отварам да прашам дали некој има искуство со "Dual Sim" апаратчиња да ги наречам. Дали некој ги користи, како работат и отприлика колку пари се? Посебно за Necrophilia: варљда ти знаеш нешо повеќе и кажи ми дали имаш у дуќан за Samsung D-500 и шо пари е ако имаш.


Вака некако изгледаат тие Dual Sim "држачи(holders)":
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Види вака, ова со дуал симот е познат уште кога искочи првиоте телефон што работеше на две картички т.е. уште 2001 мислам. И многу беше популарно да имаш две картички на еден телефон - ама не беше функционално, затоа што само една од картичките може да ти биде активна, и финтата е што можеш да ја пренасочиш неактивната картичка кон активната и уствари која е поентата на дуал сим адаптерот? наместо да мењаш картички со вадење на батеријата, впишуваш код и автоматски се рестартира телефонот и се активира другата картичка - без врска и џабе фрлени пари, затоа оваа направа остана само минато. Поради нефункционалноста. Татко ми пред 4-5 години донесе со можност за 8 сим картички влез :)

Правилната намена на овој уред е ако почесто патуваш пример во србија и имаш еден српски број и еден македонски и наместо да мењаш картички на граница само го внесуваш кодот и автматски ти се активира другата картичка.

Иначе има повеќе видови на дуал сим адаптери нешто како ти што го прикажа.

ова може да пасува на скоро секој телефон.
Ваков адаптер имам на работа - порано се обидувавме да правиме нешто ама реков - нема ефект, освен тоа многу е ризично да се кршат картичките ако се повреди чипот 360 денари ти е нова картичка :pos:

и имаш батерии со дуал сим




и имаш маски т.е. задни капачиња со дуал сим.



сакам да ти кажам - пред да купуваш и експериментираш, види дали навистина ти се троши времето за џабе. Како и да е нема шанси двете картички да бидат активни истовремено - што подобро ке ти биде една картичка да ја чуваш под батеријата и да си ја мењаш :) или пак денеска ефтини се телефоните, купи си два телефони.

Гледам во Нико Фон во ГТЦ донеле ко мојте ЦЕЦТ и МПЕГ телефони со дуал сим актив картички - малце се гломазни ама и доста напредни. Освен тоа и доста ефтини се околу 200 евра мислам беа...
http://www.fonefunshop.co.uk/dualsim/ghostsim.gif
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
fala mnogu...toa mi bese i prasanjeto dali mozat da bidat akvitni i dvete ali bolje use eden mob da zeam :)
 

100 Proof

Охриѓанец
Член од
27 јули 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
Ej a kako funkcionirat to so menvenje maska kako me znajs koja karticka ti rabotat sea???? a koga posle ili kako ke se javis od karticka sim 2 primer???
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
epa ko so kaza Necrophilia, pisuvas poseben kod i ti se restartira mobilniot i pocnuva da ti raboti vtorata kartica. Posle pisuvas pak kod i ti se restartira i prodolzuva so rabota prvata kartica. Nemam jas iskustvo so toa ali kako so razbrav taka neso. :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Тука кај нас има и мобилен со 2сим картички, ако тоа ве интересира. Незнам што марка беше ама има мемориска картичка тач скрин, јава, плеери бла бла бла:) и е прилично едноставно за менување на линијата. При вртење на телефонот има опција за да се избере од која картичка сакаш:) цената мислам дека беше некои180 евра
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
За овој зборев:) го има кај нас само во која продавница незнам точно:)
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Тука кај нас има и мобилен со 2сим картички, ако тоа ве интересира. Незнам што марка беше ама има мемориска картичка тач скрин, јава, плеери бла бла бла:) и е прилично едноставно за менување на линијата. При вртење на телефонот има опција за да се избере од која картичка сакаш:) цената мислам дека беше некои180 евра
точкест, прочитај ја темава! :) стара е скоро 5 месеци...
 

Тиња

Водоматач
Член од
10 мај 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
прочитав дека има некои самсунзи што фабрички се димензионирани за две сим картички, па сакав да прашам за искуства, дали некој ги користи и дали е сето тоа практично. општо ако некој има искуство и со другите телефони кои ги спомињате, секое искуство е добредојдено, пошо ми лета паметот да зеам такво апаратче. јас највероватно би ставил картици од различни оператори во македонија, со цел да ги користам поволностите што сега се даваат, односно да си останам со моите на космофон а со цурата да си парламе на вип. иначе до сеа неам користено ни кинески ни самсунг, првиот телефон ми беше алкател а сеа иам нокиа
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
прочитав дека има некои самсунзи што фабрички се димензионирани за две сим картички, па сакав да прашам за искуства, дали некој ги користи и дали е сето тоа практично. општо ако некој има искуство и со другите телефони кои ги спомињате, секое искуство е добредојдено, пошо ми лета паметот да зеам такво апаратче. јас највероватно би ставил картици од различни оператори во македонија, со цел да ги користам поволностите што сега се даваат, односно да си останам со моите на космофон а со цурата да си парламе на вип. иначе до сеа неам користено ни кинески ни самсунг, првиот телефон ми беше алкател а сеа иам нокиа
Имаш самсунг D880 DUOS тој ти е најефтин ... два сима двата достапни во исто време ти ѕвони некој ти пише од кој сим е и така ... кинески немој ако земаш барем самсунг дуос земи ... провери на гсмарена има и понови модели на самсунг дуос :smir:
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Gi ima i kaj nas ovie telefoni, ja zemav pred 4 dena, smaleni se nesto kao cenive za nova godina, ima top modeli i ne se skapi. Mene odlicno mi funkcioniraat dvete kartici i wifi-to. Ja zemav htc hero za 9900 so memoriska od 2gb, covece originalno izgleda.:vozbud: Ne mozev duri da odlucam kolku izbor ima, iphone, n97, mini iphone svasta. Eve vi sajt www.spaiva.com.mk, razgledaj te sto kako ima. Imaat telefonive godina dena garancija, bar taka mi rekoa deckite.
Pozdrav
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Аз лично пазрувам от тук :
http://www.dealextreme.com/
http://www.focalprice.com/
и плакам с PayPal.
Телефоните са повечето с две сим карти и работат одлично и главно са много евтини,като са и с FREE доставка.
Двете СИМ картички работат едновременно .(Dual) 2 SIM Slots + Dual Network Standby
Аз имам този модел http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.26066 Много практичен и с батериа на НОКИА BL-5C

А тук има много дискутирано за тези магазини:http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=128106
Дано да сум бил полезен.

Мислам в магазини Metro ги има такви телефони с две картички и дека струват около 75 евра .
А и вие вече сте без визи за което се радвам. Така,че не представлјава проблем ди си ги купите евтино.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom