Drum and Bass

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
22-12-07-Redeyes (France) / Soulful Discharge 3 @ The Club

Soulful Discharge е еден нов концепт на промовирање модерна soulful музика запакувана во drum`n`bass формат. Оваа програма претставува соработка помеѓу две партнер организации – Конструктор и D2. Soulful Discharge се стреми кон креирање и промовирање на нови концепти во drum`n`bass музиката. Потикнати од експанзијата и иновативноста на оваа музика во глобални рамки, како и од успешноста на минатите две изданија на Soulful Discharge одржани на 24.03.07 со Bungle (Brasil) и 05.05.2007 со SpectraSoul (UK) во The Club решивме да ви приредиме уште едно издание на Soulful Discharge со Redeyes (Bingo / Creative Source, Франција)
Must GO!!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
Drum and Bass журки

Во темава ќе има инфо за сите драм ен бејс журки.
Jungle iz massive
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
mora da se ide na ovoa zurce сигурно. одамна не е имало днб у ск, па обавезно идам
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
89
Поени од реакции
0
па редно беше да се организира нешто днб у ова скопјево
ако ми остане некоја пара до сабота идам обавезно (ова не значи дека журката е скапа, само дека имам слаба финансиска поткрепа)

хе хе хе
ајде се гледаме таму 80%

поздрав
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.348
Поени од реакции
46.538
Да да сабота Club-200 денара карта ке биде опасно
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
Уф, штедам уште од пред 10 дена.

Идемеееее!!!!!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
Поради здравствени причини нема да одам, а баш се остреф за журкава, дури и на бифшата девојка и праеф фин муабет од што беф хепи во врска со настаноф.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
Submorphics [Spearhead/Phunction/USA] @ The Club :: 18.01.08

Submorphics [Spearhead/Phunction/USA] @ The Club :: 18.01.08

 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
sekoja sabota vo kaficot sens pustaat drum n base :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
200 изданија на Течна Кујна @ The Club - 16.02.2008

По повод 200 изданија на Течна Кујна на 16.02.2008 во The Club ќе се одржи општонародна целовечерна drum`n`bass веселба со вашите омилени DJ-и


Darko Stepic (D2/MJM)
HyperTech (D2/Constructor/MJM)
Inox (Latenta Project)
GameOver (Tech Squad/MJM)

влез: 100 ден

стигна флаерот
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
14-03-2008-Big Bud (UK) / Soulful Discharge 4 @ The Club

Soulful [ˈsoʊlfəlˈ] – full of emotion and vigor
Discharge [ˈdĭschärjˈ] – to expel or let go

Soulful Discharge е еден нов концепт на промовирање модерна soulful музика запакувана во drum`n`bass формат. Оваа програма претставува соработка помеѓу две партнер организации – Конструктор и D2. Soulful Discharge се стреми кон креирање и промовирање на нови концепти во drum`n`bass музиката. Потикнати од експанзијата и иновативноста на оваа музика во глобални рамки, како и од успешноста на минатите три изданија на Soulful Discharge решивме да ви приредиме уште едно издание на 14.03.2008 во The Club со Big Bud (Good Looking Records / Soundtrax, UK)

Big Bud е музички продуцент, DJ и прв човек на Soundtrax Records. Првото издание му е во 1994, има издадено преку 100 траки вклучувајќи и 5 албуми. За дискографската куќа на LTJ Bukem, Good Looking Records легендарниот “Infinity + Infinity” (1999) по кој следуваше двоен албум “Late Night Blues” (2001), “Producer 07” (2002), за да во 2005 се појави и неговиот последен двоен албум “Fear of Flying” за Soundtrax. Од своето прво издание па до денес постојано продуцира квалитетна и емоционална soulful музика. Има изданија за дискографски куќи како Creative Source, Nuphonic, Moving Shadow, Paradox Music , Basswerk, Vibez и Good Looking Records. Звукот на Big Bud има големи влијанија од неговата 25 годишна кариера на пасиониран слушател на jazz, funk, soul и reggae. Неговата музика ужива третман од имиња како Fabio, Nookie, DJ Suv, Amaning, Electrosoul System, Motive и Henree. Освен drum`n`bass продуцира dub, reggae, house, jazz и ambient. Во последните 6 години настапува низ целиот свет, со турнеи во Австралија, Нов Зеланд, САД и постојано низ Европа.

ДИСКОГРАФИЈА
www.myspace.com/bigbuduk
www.soundtraxrecords.com


домашна подршка:
Darko Stepic (D2 / MJM)
HyperTech (D2 / Constructor / MJM)
Marko T (MJM / OWM)

влез: 200 ден.
флаер следува наскоро
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.538
29-03-2008 / NOOKIE (UK) - Soulful Discharge 5 @ The Club

Soulful [ˈsoʊlfəlˈ] – full of emotion and vigor
Discharge [ˈdĭschärjˈ] – to expel or let go

Soulful Discharge е еден нов концепт на промовирање модерна soulful музика запакувана во drum`n`bass формат. Оваа програма претставува соработка помеѓу две партнер организации – Конструктор и D2. Soulful Discharge се стреми кон креирање и промовирање на нови концепти во drum`n`bass музиката. Потикнати од експанзијата и иновативноста на оваа музика во глобални рамки, како и од успешноста на минатите изданија на Soulful Discharge решивме да ви приредиме уште едно издание на 29.03.2008 во The Club со Nookie (Good Looking Records / Phuzion, UK)

Undoubtedly one of the leading lights in the Drum & Bass scene, Nookie, aka Cloud Nine/Second Vision/New Balance (along with Blame), is London/Herts DJ/producer/artist/remixer Gavin Cheung.
To his credit is "Give a little love", one of the first underground rave anthems, which came out on absolute 2 records then re-released on Reinforced Records in 1993. "The sound of music", another early rave anthem from "The return of Nookie EP", also issued by Reinforced records was to catapult him into the limelight, "Snow"/"Jazzmin" on Moving Shadow, one of the first tunes to use a real jazz double bass. He was also running his own label in the early nineties (Daddy Armshouse Records) with his long-time friend Pedro, and had a number of releases to his credit.
In 1995 Nookie released his debut LP on Reinforced Records entitled ‘The Sound of Music’. This proved to be a huge success and gave Nookie a more worldwide status. He has been lucky enough through his work to travel all around the world experiencing different cultures and seeing how others perceive the sound of his music. Countries that he has visited include Germany, Italy, Japan, America, Poland, Yugoslavia, Estonia, and Spain amongst others.
He has worked with many great artists and in 1998 he got to work on his second album with one of his all time heroes Larry Heard aka Mr Fingers. This was released through Sony Records in Japan and helped him reach a wider audience within the dance music scene. Included on this album is the Ibiza/Café Del Mar classic “Paradise”.
A year on and he released his third album also through Sony Records (Japan) under his other artist name ‘Cloud Nine’. During this time he got to tour Japan to promote this album alongside MC Five Alive, Ray Keith and singer Beverley who featured on this album project with the two main tracks “Distant Affair” and “Living in a Ghetto” which was later remixed by Peshay.
His status as a remixer continues to rise, not least due to his interpretation of Goldie’s instant classic "Inner city life". Other artists to have received the Nookie remix treatment include Cutty Ranks, Flourgon & Ninjaman, Doc Scott, Omni Trio, Adam F, Ganja Crew and more recently his remix of MC Conrad's "Energetic Poetry" and The Pedge’s “What’s Up Partner?” released on Dread Recordings. DJ's who have helped promote his work over the years include Fabio, Grooverider, LTJ Bukem and Ray Keith.
In terms of Good Looking, Nookie had already had various releases under his other aliases including New Balance "Reflections" and Second Vision "The Italian job". Recently he has added multiple 12" releases, the First Light, Oceanic and Free The Funk EPs and "In@thedeepend", his massive debut album on Good Looking Records and his forth album in total. Featured on his E.P’s was the massive “Continental Drift” which was a personal favourite of LTJ Bukem.

Tracks included on "In@thedeepend" are “Innerspace”, “Dimensions of Sound” and the piano driven anthem “Natural Experience” which Good Looking records recruit Makoto has remixed. Despite these quality releases, Nookie is not resting on his laurels. He’s always looking at new ways to stretch his musical and DJ’ing talents and has already produced some House tunes for his “In@thedeepend” album.

His current projects include Strictly Digital, which is an mp3 download website featuring exclusive artist’s tunes from established and up-and-coming producers.
The current music market clearly shows that people are veering more to the digital form of music for their listening pleasure, it’s also very hard for new, up & coming producers to get their work heard as many labels aren’t in the position to invest money in to new artists’
In 2006 Nookie started his Phuzion Records vinyl label and this will be the main outlet for Nookie’s Drum & Bass productions. The fifth Nookie artist album is entitled ‘Beyond Blue’ and has been eagerly anticipated over the past 2 years.
Nookie also hosts his extremely successful monthly Drum & Bass events called ‘Atmosphere’ and weekly radio show on Ministry of Sound Radio to coincide with the Strictly Digital website.

ДИСКОГРАФИЈА
www.myspace.com/djnookie
www.strictly-digital.com

влез: 200 ден

Флаер следува наскоро :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom