Dream Theater

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
I

Intex

Гостин
Вчера ми беше на плеј листа Live at Budokan албумот во живо!! Петручи е толку технички совршен во живи настапи што дури се сомневам дека човеков вежба 25 сати на ден. Ќе прашував што бидна со шупакон Портној ама сега прочитав дека со ведетите од Симфони Икс почнал некој нов проект. Морам да призам дека на 7фолд новиот албум Најтмеар каде што беше инволвиран е топ.
Со тоа билдање, тешко дека има време за многу вежбање батето.:)
Исто Џон Мјунг не се загрева пред настапи.
Имајте почит за Мајк, да не беше тој, никогаш немаше Тиатр да бидат кај што се сега.
Agreed. x)
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
NEma so da se kaze za niv ednostavno Vrven bend vo site pogledi
 
Г

Господ

Гостин
Има шанси некој да организира превоз и карти од овде или сами да са снавоЏаме?
 
P

PoisonLady

Гостин
Одличен бенд со супер песни од кои би ги издвоила Take the time и Endless sacrifice. ЕПТЕН моќни песни.
 
Г

Господ

Гостин
Petrucci:
Woo hoo! Finished tracking all rhythm, clean and acoustic guitars today!

Изглеа сепак снимале :)
 
Г

Господ

Гостин
Да не сум ја темава ојде у заборав.Се кладам дека и никој не видел -.-
Mike Mangini is the new Dream Theater drummer.
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
Да не сум ја темава ојде у заборав.Се кладам дека и никој не видел -.-
Mike Mangini is the new Dream Theater drummer.
Ради името, љољ. Лично не беше мој фаворит али кога ќе видиш па најдобро се уклопува.
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Да не сум ја темава ојде у заборав.Се кладам дека и никој не видел -.-
Mike Mangini is the new Dream Theater drummer.
Видов јас,веднаш по изборот :) Мр.Дамјан Пејчиноски имаше објавено на Фб!
Колку беше радосен човекот еј! Солзи радосници,не можеше да се соземе! Другите не му ни беа конкуренција!
 
I

Intex

Гостин
Ги изгледав трите епизоди од Spirit Carries on, и ај да напишам мислење за тапанарите кои ми ги фати уво.

Мајк Манџини - кога го избраа, и преслушав солоа од него не ми остави впечаток, сега ме импресионираше. Дефинитивно најблиску до стилот на Dream Theater.
Вирџил Донати - дедо, ама премногу талентиран дедо. Интересен стил на чукање, импровизира.
Томас Ланг - исто. Си тераше свој Театар филм.
Марко Минеман - лично мојот фаворит. Џез ориентиран тапанар, кој ако беше избран, промената позитивно ќе влијаеше на бендот, ќе беа метал ориентиран Кинг Кримсон, буквално. Добро ај, и Ликвидот на DT се џез ориентирани, ама ова ќе звучеше многу подобро.
Сепак, тие си одлучуваат, наше е да слушаме.:D

Само мене ми изгледаат некако многу остарени сите? Ги погодило напуштањето на Портној ваљда.:P
 
Г

Господ

Гостин
Шо збориш бе остарени,со пуна пареа идат напред xD
Убаво ги проследив аудициите,Мангини најдобро се покажа.
Не се курчеше ко повеќето на првиот дел коа овие нешо импровизираа,пошо песната е таа,не може он да си ја мења по свој терк.
Мангини ги излупа ко што треба,внесе свое акцентирање свој филинг али не менуваше ништо.
На вториот дел повеќето се снајдоа,неколкумина фејлнаа али главната ствар,рифовите мислам дека на Мангини му немаше рамен.
Типот знае да се вклопи во дел од секунда,тоа го праи мајстор,си ја знае улогата и знае да ја одигра на свој начин,со flair.
Искрено боље замена за Портној не можеа да најдат.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52

Joe_Satriani

Dream Theater Fan
Член од
30 ноември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
106
Шо повеќе ги слушам новите ствари од ДТ , то повеќе ми се свиджат старите...:/
-Али ипак очекувам дека ќе сковат‘ нешо добро со Манџини...се‘ у свое време. :)
ти изгледа не ги слушаш многу дреам....слушај 2009 албумот немат лоша песна и страшно звучат и бај д веј :P млади се уште они има да прават уште хитови....... и пред некој ден искочи нова трака со манџини ..... он бек оф ангел и баш е супер :))
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
ти изгледа не ги слушаш многу дреам....слушај 2009 албумот немат лоша песна и страшно звучат и бај д веј :p млади се уште они има да прават уште хитови....... и пред некој ден искочи нова трака со манџини ..... он бек оф ангел и баш е супер :))
Не дека се перчам али им го даунлоудирав новиот (Блек Клаудс & Силвер Лајнингс) албум месец од кога официјално искочи, и не реков дека има лоши песни, Каунт оф Таскани е ремек дело, а исто и Најтмер ту Римембер, ти викам дека откога си отиде Шеринијан(Фалинг то Инфинити) го губат фјужн/прог звукот и повеќе добиваат некојси треш саунд со примеси на поп-рок, шо не е толку лошо бидејќи сеуште остануваат уникатни. Не ми беше поентата да кажам дека се продале или дека не се повеќе добри, само викам дека повеќе ми годеше звукот шо го имаа со Шеринијан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom