Dragonball

Н

'Никола'

Гостин
Имам едно прашање. Пиколо,Јамча & Ко ќе умрат во борбата против Напа и Веџита и тие како и Гоку ќе одат кај Кинг Кај. Дотука го имам гледано и ме интересират дали покасно имаат некоја улога во дбз?
Ќе имаат, е сеа Јамча не многу, ама Пикоро да да.:)
 
Н

'Никола'

Гостин
А типон со 3 очи и она малоно?! Значи сиве ќе бидат оживеани?
Па ќе трчкаат и тие во по некоја епизода:) ама далеку се од нивоата кои ќе ги достигнат Гоку, Веџита, Гохан, Транкс и Готен (вториот син на Гоку).
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Па ќе трчкаат и тие во по некоја епизода:) ама далеку се од нивоата кои ќе ги достигнат Гоку, Веџита, Гохан, Транкс и Готен (вториот син на Гоку).
за ова ми беше најмногу криво, главни улоги беа во драгонбол, а во Z и GT немаше апсолутно ништо за нив, а јамча ми е најомиленлик :(
 
L

Lu

Гостин
Јас стигнав до епизодите каде што Џоку треба да се тепа со Фриза.
Значи се изненадив колку е моќен Фриза :nesvest: ама сигурна сум дека Џоку ќе успее да го победи Фриза.
Инаку Пикоро се врати на Намек со помош на змејските топки,ама не е доволно силен да го победи Фриза, и еве сега ќе продолжам со гледање на DragonBall Z прва епизода помеѓу тепачката на Џоку и Фриза.

Баш се изненадив,погоре пишал Никола_пп дека Џоку ќе има втор син.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Јас стигнав до епизодите каде што Џоку треба да се тепа со Фриза.
Значи се изненадив колку е моќен Фриза :nesvest: ама сигурна сум дека Џоку ќе успее да го победи Фриза.
Инаку Пикоро се врати на Намек со помош на змејските топки,ама не е доволно силен да го победи Фриза, и еве сега ќе продолжам со гледање на DragonBall Z прва епизода помеѓу тепачката на Џоку и Фриза.

Баш се изненадив,погоре пишал Никола_пп дека Џоку ќе има втор син.
не си видело уште ништо од серијата,има уште 200 епизоди до крај :wink:
немој да се откажуваш ама и неверувам дека ќе се откажеш :vozbud:
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Значи кој масакар го направи А1 тоа е неверојатно.
DB и DBZ гi имам гледано на англиски, германски и на јапонски, и никад немам слушнато Џоку, Џохан или Џотен, тоа е моронски превод на нашите морони.
Пикоро е исто грешно преведен, треба да е Пиколо, Јапонците немаат Л и затоа често користат Р кој се чита како Л. Да изгледале една епизода немало да ги направат овие грешки.

Јас стигнав до епизодите каде што Џоку треба да се тепа со Фриза.
Значи се изненадив колку е моќен Фриза :nesvest: ама сигурна сум дека Џоку ќе успее да го победи Фриза.
Инаку Пикоро се врати на Намек со помош на змејските топки,ама не е доволно силен да го победи Фриза, и еве сега ќе продолжам со гледање на DragonBall Z прва епизода помеѓу тепачката на Џоку и Фриза.

Баш се изненадив,погоре пишал Никола_пп дека Џоку ќе има втор син.
Ти само мал дел си изгледал од DBZ, Гоку станува Epic карактер до крајот на DBZ. (После Фриза се бори со Cell а после со најјакиот од цел серијал Majin Buu.
Dragonball GT е сквернавење на целиот серијал, мангата на Акира Торијама завршува со DBZ, затоа GT е целосно на ново напишан од други писатели. Поради тоа целиот серијал е полн со недоследности и глупости. Но не е лош за секој DBZ фан, ама неверувам дека некој GT ќе го изгледа повеќе од еднаш.

Ако на некој сака да го гледа DBZ без филери и целосно според мангата, тогаш нека почне да гледа Dragonball Kai.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Значи кој масакар го направи А1 тоа е неверојатно.
DB и DBZ гi имам гледано на англиски, германски и на јапонски, и никад немам слушнато Џоку, Џохан или Џотен, тоа е моронски превод на нашите морони.
Пикоро е исто грешно преведен, треба да е Пиколо, Јапонците немаат Л и затоа често користат Р кој се чита како Л. Да изгледале една епизода немало да ги направат овие грешки.



Ти само мал дел си изгледал од DBZ, Гоку станува Epic карактер до крајот на DBZ. (После Фриза се бори со Cell а после со најјакиот од цел серијал Majin Buu.
Dragonball GT е сквернавење на целиот серијал, мангата на Акира Торијама завршува со DBZ, затоа GT е целосно на ново напишан од други писатели. Поради тоа целиот серијал е полн со недоследности и глупости. Но не е лош за секој DBZ фан, ама неверувам дека некој GT ќе го изгледа повеќе од еднаш.

Ако на некој сака да го гледа DBZ без филери и целосно според мангата, тогаш нека почне да гледа Dragonball Kai.
еве ти како поискусен аниме фан ќе те прашам, дали ти беше задоволен од крајот на драгонбол Z
искрено мене ми беше некако ко недообјаснат и незрел иако стануваше збор за гоку
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
еве ти како поискусен аниме фан ќе те прашам, дали ти беше задоволен од крајот на драгонбол Z
искрено мене ми беше некако ко недообјаснат и незрел иако стануваше збор за гоку
ДА
Приказната имаше класично шонен одвивање, и на крајот Гоку го направија најсилен што може без да почнува да губи смисла. Затоа и Акира тука престана да пишува. Последните неколку епизоди беа ставени во случај да се предомисли Акира, па да може да продолжи со скроз нов серијал кој нема да биде околу Гоку.

EDIT:
Акира проба да го смени Гоку со Гохан за време на Cell сагата, ама некако не испадна толку популарна идејата, па затоа го вратија Гоку.
 
Н

'Никола'

Гостин
еве ти како поискусен аниме фан ќе те прашам, дали ти беше задоволен од крајот на драгонбол Z
искрено мене ми беше некако ко недообјаснат и незрел иако стануваше збор за гоку
По крајот на Z беше очигледно дека ќе продолжат со друга сага.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.867


Токмаци невидени, живи комедии се дечкиве. :pos2: Пред да дојдет сите со страв зборвеа за нив, си реков овие мадафакери ќе се, ко дојдоа поздинат останав :)
 
L

Lu

Гостин


Токмаци невидени, живи комедии се дечкиве. :pos2: Пред да дојдет сите со страв зборвеа за нив, си реков овие мадафакери ќе се, ко дојдоа поздинат останав :)
Хаха се правеа ко којзнае колку да се силни а Гоку за 3 секунди ги среди.

Инаку јас стигнав до епизода 106 тоест Trunks saga ,и ме изненади како одма го уби Фриза и таткому.
А инаку многу досадни ми се видоа епизодите од 93 до 102 тоест Garlic Jr. saga.

Еве еден линк со список на сите епизоди и саги од Dragon Ball Z http://www.myfavoritegames.com/dbz/DBZEpisodes.htm
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ako znae nekoj da mi kaze od koja epizoda pocinja bitkata so Bu?Do tamu gledav i prekinav...se sekjavam Goku se boreshe so Vegeta i posle toa Vegeta i ostali otidoa da se borat so Bu.
Probuvam da ja simnam ali neznam od koja epizoda.

Fala odnapred
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Ako znae nekoj da mi kaze od koja epizoda pocinja bitkata so Bu?Do tamu gledav i prekinav...se sekjavam Goku se boreshe so Vegeta i posle toa Vegeta i ostali otidoa da se borat so Bu.
Probuvam da ja simnam ali neznam od koja epizoda.

Fala odnapred
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Dragon_Ball_Z_episodes#Season_8:_Babidi_and_Majin_Buu_Sagas

Од 220 ако ја гледаш оригиналната верзија, или 205 ако ја гледаш Американската осакатена верзија.
 
Г

Господ

Гостин
Торијама отворено не го признава GT,затоа и го направи Dragon Ball: Yo! Son Goku and his friends return.Ко што кажа ficdogg анимето ќе го глеаш еднаш и толку,не го бива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom