Dexter

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Now that was some ending, huh!? :)
Него, на почетокот на епизодата, дадилката кога игра со Harrison, си помислив тоа крв е на коњчето и на нејзината рака, but I guess it was only strawberry jam:pos:
Still, ваљда си имаше некое значење сето тоа, само дали беше поврзано со крајот на епизодата, или пак наговестуваат нешто за Harrison....
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Now that was some ending, huh!? :)
Него, на почетокот на епизодата, дадилката кога игра со Harrison, си помислив тоа крв е на коњчето и на нејзината рака, but I guess it was only strawberry jam:pos:
Still, ваљда си имаше некое значење сето тоа, само дали беше поврзано со крајот на епизодата, или пак наговестуваат нешто за Harrison....
Па имаше во краткото интро за наредната епизода, сцена каде Декстер се моли зашто Харисон е во болница.

П.С И јас ја видов крвта на играчката:pipi:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Ми се свиѓа како тера сезонава... многу ме интересира шо е финтата со плавана цура на масука шо чепка по доказите од ice truck killer. Само да не испадне нешо безвезе -.-
П.с Абе се трудат да внесат малце секс, малце грудима и ногу комика , приметивте?
Уффффффф бате и јас ова веднаш го приметив.. претходните сезони, на неколку епизоди по 1 секси сцена, сега по неколку секси сцени по епизода.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.832
Поени од реакции
18.522
Добра епизода, ми се свиѓа што почнува да се внесува мистерија (плавушата на Винс Масука и доказите)

А ништо чудно Декстер стварно да го спремаат за покајување, особено гледајќи се себе си во стариот, односно како би му изгледал животот на 70 години.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
24.815
Изгледана прва сезона, незнам зашто волку касно дознавам за серијава изгледа дека не пратам многу серии освен неколку комедии. Поминатите страни од темава не ги читав зашто ме мрзи, а и 100% има споилери така да ќе ми се ебе цела серија.

После комплетно изгледана прва сезона во серијава ми се свиѓа највеќе тоа што епизодите се поврзани и тоа што во целата прва сезона главната тематика беше за само еден главен убиец т.е. the Ice Truck killer и + се додаваа некои помалку значајни убиства.

Глумата на ликовите ми се свиѓа, пред се на главниот лик Декстер. Незнам кај го нашле глумецов али ептен добро ја игра улогата на човек без емоции, додека го гледам стварно човекот изгледа празно. Имам големи очекувања за серијава и се надевам дека во следните сезони нема да ја усерат и да ја отапат.

За дилемата дали Декстер тоа што го прави е добро или лошо, ја стојам зад фактот дека е лошо. Бидејќи он не убива за да го "исчисти ѓубрето" (да ова може е причина), но неговата главна причина за убивање е тоа што он има потреба за убивање, среќа што ко мал бил добро израснат и татко му му го внесол тој код да убива само лоши луѓе. Плус он убива убијци, а самиот он е убиец.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ај да почнам...

Значи “Smokey and the Bandit” се фокусираше на враќање назад, на мотивите на Декстер да стане сериски убиец. И ок тука самовила убиецот то све ок, али не ми се свиѓаше оваа ствар - ако стариот укапира кој е усвари Декстер зашо го одведе до гражата каде ја чуваше својата колекција од заби?Ќе рече некој ајде од старост ама некако многу лесно и предвидливо испадна све. И нели Декстер го тресна џипот у ограда, со шо го врати дедово у хотел? Со такси мејби?
Оваа асистенткава на Масука опседната со братот на Декстер - wtf е работава со неа, која е Рајан и због зашто е фацинирана од смртта? Одговори има повеќе, опцииве се следни :

- практикант кај Масука
- колекционер на трофеи од сериски убијци
- можеби и нешо повеќе - copypaste убиец
- и последната опција шо ја читав на еден странски форум мејби негова ќерка ( наводно исчезната) , али еднаш играа на таа карта ( со ќерката на тринити) би било у најмала рака банално пак истово да го повторат.

Мајк Андерсон (Били Браун) беше претставен како нов детектив у Мајами Метро, ​​кој ќе ја замени Deb на улица. Интересен лик ќе биде ( заебан) - осиштам.

Крајот ме остави со подзината уста, боооооо... Па овоа више е тешка креативност и имагинација кај сериските убијци. Сцената беше една од најлудо моќните сцени шо сум ги видел, бррррррр.

П.с Квин у доги стајл без емоции и као демек мисли на Дебра некако патетично бе продуценти сакате да ја скрасите Деб тука едвај ја чекам следната епизода. Биче весело.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Леле еј каква епизода. Тоа последното убиство ми смрзна крв во вените. Дефинитивно после сцената со смртта на Рита, ова најмногу ме шокираше. Апсолутно креативно од страна на сценаристите.
Инаку, вујко Сем се повеќе ми се допаѓа. Навистина убав лик и одлична глума.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Страшна епизода... имаше од се и сешто (успатно и јас се враќам на темава) после неверојатно промашената (оправдано) петта сезона ова е вистинско откровение :P
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.986
Поени од реакции
24.815
Опседнат станав со серијава, за 4-5 дена стигнав до 4та сезона. На средина сум негде и имам само пофални зборови за серијава, ма да 3та сезона некако ме разочара искрено незнам зашто.

Дознав дека освен серијата имало филм, анимирана серија и книги. Дали е ова вистина и ако е вистина ако може некој да ми прати линкови по ПП за download на филмот, анимираната серија и книгите. Бидејќи сакам се да изгледам и прочитам во врска со Декстер да си имам конечна слика за серијава.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Ликов многу ми недостига, можеби најдобрата фаца у серијата после the Trinity killer.

Да добар лик беше. Ми удри една идеја за тоа како да му се осветли името. Откога го фатија Декстер се ослободуваше од телата во Голфската струја. Треба само тој да најде неколку делови од тела и со тоа да се отвори истрагата. Ке му се исчисти името на Доукс но така Декстер пак ке го сврте вниманието на себе. Ама Доукс е минато и оваа е само моја имагинација :).

6тава сезона уште ја немам почнато да ја гледам, да почекам да се насоберат повеќе епизоди па наеднаш, и според коментариве гледам дека е добра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom