Delphi

R

Reve0ke

Гостин
Borland Delphi може да ти се најди таа е така поарна од тие што ги користам.
 
R

Reve0ke

Гостин
Fala za programcevo.A literatura nesto po moznost na makedonski ako znaes da mi kazes.

Pozz
За книга на македонски тешка работа единствено има (барем кај мене во средно правеа)литература на спрски јазик и од таму ни даваа задачи.
 

divjak

Aker
Член од
9 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
Дали некој има искуство со Delphi и XML сакам од една страна да го земам XML-от и потоа да полнам база од информациите од него
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
23
Поени од реакции
1
абе јас како што знам во школо во четврта година се учи делфи 7ца а за литература нема конкретно професорката диктира:pos2:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Јазиков го работи некој или сите се на јава и це плус плус ???
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Јазиков го работи некој или сите се на јава и це плус плус ???
Сите се на dotNet или PHP, ретко кој има на Java или C++, али како и да е, јазиков има што го знаат, али ако мене ме прашуваш не би ти го препорачал, посебно објаснување немам, ама на кратко тука се dotNet како за почетник или C++ со Qt Framework или пак Python доста интересен јазик (и 2те се мултиплатформски). :toe:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Сите се на dotNet или PHP, ретко кој има на Java или C++, али како и да е, јазиков има што го знаат, али ако мене ме прашуваш не би ти го препорачал, посебно објаснување немам, ама на кратко тука се dotNet како за почетник или C++ со Qt Framework или пак Python доста интересен јазик (и 2те се мултиплатформски). :toe:
хахаха фала на објаснување другар... знам и јава и це плус плус знам сега учам делфи а за дот нет и пе ха пе уште немам стигнато.. сеа баш правев една домашна и некако интересно ми се гледа ова и полесно за разлика од це плус плус или јава... мислев ако некој го работи да разменуваме работи шо ги знаеме т.е не ги знаеме и слично :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Јазик како јазик, битно е да ја сватиш поентата на програмирањето.
Има уште запеци што работат во делфи, претежно програмерми 53-та годиште, пошто кога ќе фатиш еден јазик како помлад тешко е понатака да промениш околина.
Ти како тазе студент навлечисе на нешто што ќе биде ин наредниве години (би ти препорачал флекс) батали ова старудииве
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Ми треба помош во врска со Графика во Делфи

-Како да нацртам коцка,конус,пирамида,цилиндар.
Барем едното, после за другите ќе се снаваѓаме.

Би ви бил многу благодарен.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ми треба помош во врска со Графика во Делфи

-Како да нацртам коцка,конус,пирамида,цилиндар.
Барем едното, после за другите ќе се снаваѓаме.

Би ви бил многу благодарен.
Еве еден краток тутирал во 9 страни. GDI во Delphi. Прво се кажува за цртање преку функции од делфи библиотеката (кои внатрешно користат GDI), а после и дирекно GDI.

Иначе GDI е основна библиотека за цртање прозорци и тоа во нив во Windows.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
ako moze nekoj da mi dade link za da go downlodiram delphi. Falavi odnapred :smir:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ako moze nekoj da mi dade link za da go downlodiram delphi. Falavi odnapred :smir:
побарај торент.. Borland Delphi..

П.С како проект у делфи правам апликација за работа со аптека која користи акцес база на податоци и да се пофалам треба програмчето да го носиме на натпревар за ИТ проекти... ако некој сака да го зирне програмчето еве го ТУКА. значи ова е чисто онака не средена верзија.. да речам 80% од програмата е ова.. воглавно ке биде ова што е но треба да се средуваат багови контроли на грешки типови на податоци(бројки букви) и слично...
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
99
Поени од реакции
1
абе Паскал работел во Дос системи,
па соодветен на него во Виндоус ти е Делфи
Точно Делфи ти е исто што е и Pascal само плус што содржи GUI.Така да ја ослеснува работата.
Позз
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Ај ако може мала помош за една задача. Значи во една мрежа (stringgrid) главната дијагонала треба да се наполни со малите букви од латиницата.

Код:
procedure TForm1.StringGrid1Click(Sender: TObject);
var col,row:integer;
i:char;
begin
stringgrid1.ColCount:=27;
stringgrid1.RowCount:=27;
stringgrid1.DefaultColWidth:=32;
for col:=1 to 27 do
for row:=1 to 27 do
begin
if col=row then
begin
for i:='a' to 'z' do
stringgrid1.cells[col,row]:=i;
end;
end;
end;
Како што е вака ја печати само буквата z.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom