Delphi

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ај некој да погледне каде е грешката овде оти многу почнав да се нервирам (знам дека правам нешто грешка)... Напишав ја наједноставната задача која сега ми текна, важно ми е проблемот да го најдам...

program wawa;
Uses
WinCRT;
var a,b,c:integer;
begin
writeln('Vnesi vrednost za broevite "a" i "b".');
readln(a,b);
c:=a+b;
writeln('Zbirot na broevite', a,'i', b,'iznesuva:', c);
end.
Проблемот е што цело време ми излева File Not Found WinCRT.dcu. A како што знам WinCRT треба да го има како statement кога се користат writeln и readln... или грешка сум?

Oblivion напиша:
Проблемот е што цело време ми излева File Not Found WinCRT.dcu. A како што знам WinCRT треба да го има како statement кога се користат writeln и readln... или грешка сум?

Бриши тоа.. Видов во help фајловите дека 105 еророт се појавува кога:
Reported by Write or Writeln on a text file if you do not generate a Console application. - А тоа би требало да значи? Хелп. :kesa:

Oblivion напиша:
^ Невермајд за горниот пост, открив што е проблемот...

{$APPTYPE CONSOLE} ми фалеше во кодот.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
ова ти е спремано за паскал?-мислам МОРА да е паскал...оваа вежба што ја прикажа е една од најпростите.....мада ја и ваа ја грешев на времето,одвај имав 2ка,а сето тоа поради тоа по го мразам паскалот....:drk:
 
C

cige

Гостин
ова ти е спремано за паскал?-мислам МОРА да е паскал...оваа вежба што ја прикажа е една од најпростите.....мада ја и ваа ја грешев на времето,одвај имав 2ка,а сето тоа поради тоа по го мразам паскалот....:drk:
не мора бе,
нели знаеш дека делфи е на база на паскал,
важат истите кодови
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Задачата само така како за пример ја напишав оти ми излеваше runtime error и слични работи... Оти денес требаше тест да правиме, а нешто Turbo-shit Pascal ме заебаваше па преку Delphi. Ама ја средив.:smir: И замисли, програмски ке правиме тест во понеделник на лист. :tapp:

EDIT: Како бе нема readln/read/writeln/write?
 

NinjaVe

уходувач
Член од
28 декември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
ima li nekoj da mi pomogne da napravam mp3 player

na delphi se razbira

абе Паскал работел во Дос системи,
па соодветен на него во Виндоус ти е Делфи
mozebi e osnova... nemozis ti vizuelen program da sporeduvas so dos.. ima razliki ne e potpolno isto
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Ja imav vaa najdeno uste pred da go pisam postot... ama nikako ne mi ispagja.. fala sepak
Го имаш Source кодот од проектот на овој линк, спушти го зип фајлот и стартувај го проектот, кај мене работи без проблем.

http://delphi.about.com/library/code/ncaa112800a.htm

Article: Your first MP3 Delphi player

http://delphi.about.com/library/weekly/aa112800a.htm

See how to build a full-blown mp3 player with Delphi
in just a few seconds. Even more: get the ID3 tag
information from a mp3 file and change it!

For the .zip file of this project click here.

 
Член од
1 април 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Kazete dali vo delphi mozam da napravam web aplikacija i kako i od kade da pocnam
Sto e toa IntraWeb i kade da go najdam . Dali postoi vo delfito........:tapp:
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Moze nekoj da mi pomogne so zada4ava.Kodot raboti bez proceduri,neznam kako treba so proceduri.Treba da ima vhod/izhod i podprogrami.

Program P1 (input, output);
uses crt;
var i,n,m,k,l:integer;
sum,sum1:real;
A:array[1..6,1..6] of real;
name:string;
begin
writeln('Vovedete go vaseto ime i fakulteten broj');
readln(name);
writeln( 'Dobar den ',name);
writeln ('Vvedete 6 cisla:');
for m:=1 to 6 do
for n:=1 to 6 do
repeat
write ('A[',m,',',n,']=');
readln(A[m,n]);
until(A[m,n] >=0) and (A[m,n] <=100);

for m:=1 to 6 do
begin
for n:=1 to 6 do
write(A[m,n]:6:1);
writeln;
end;
sum:=0;

writeln('Vnesete broevi K i L');
readln(k);
readln(l);
for m:=1 to 6 do
for n:=1 to 6 do
if(A[m,n] >=k) and (A[m,n]<=l) then
sum:=sum+A[m,n];
writeln('Sumata pomegu dvata broja e ',sum:2:3);
readln;
end.
Pls help :kesa:
 

divjak

Aker
Член од
9 јули 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
Nemam mnogu vreme za da ti go sredam kotod so proceduri ne e tesko, samo dali na nekoj mu se naogaat nekoj Free componenti za delphi momentalno rabotam eden proekt pa mi treba komponenta za kalendar bidejki taa sto e od delphi ne be bendisva pa ako ima nekoj komponenti neka pisi P.P
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Nemam mnogu vreme za da ti go sredam kotod so proceduri ne e tesko, samo dali na nekoj mu se naogaat nekoj Free componenti za delphi momentalno rabotam eden proekt pa mi treba komponenta za kalendar bidejki taa sto e od delphi ne be bendisva pa ako ima nekoj komponenti neka pisi P.P
Еве ти TMS component pack. Многу се добри. Доаѓаат заедно со source и со примери.

http://www.freshwap.net/forums/applications/104423-tms-component-pack-5-0-3-0-delphi.html

Линков е до форум со rapishare линк и лозинка за отворање на фајлот.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
99
Поени од реакции
1
Zdravo,
Me interesira pokonkretno koi programi gi koristite za da programirate vo skolo,zs ke mi trebaat za godinava.Ako moze i da mi kazete dali imavte literatura nekoja i koja?

SOS:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom