Delphi

Член од
21 ноември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
11
Ај ако може мала помош за една задача. Значи во една мрежа (stringgrid) главната дијагонала треба да се наполни со малите букви од латиницата.

Код:
procedure TForm1.StringGrid1Click(Sender: TObject);
var col,row:integer;
i:char;
begin
stringgrid1.ColCount:=27;
stringgrid1.RowCount:=27;
stringgrid1.DefaultColWidth:=32;
for col:=1 to 27 do
for row:=1 to 27 do
begin
if col=row then
begin
for i:='a' to 'z' do
stringgrid1.cells[col,row]:=i;
end;
end;
end;
Како што е вака ја печати само буквата z.
Пробај со оваа модификација на кодот:
Код:
procedure TForm1.StringGrid1Click(Sender: TObject);
var numb:integer;
begin
stringgrid1.ColCount:=27;
stringgrid1.RowCount:=27;
stringgrid1.DefaultColWidth:=32;

for numb :=1 to 27 do
stringgrid1.cells[numb,numb] = Char(numb+96);

end;
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
Пробај со оваа модификација на кодот:
Код:
procedure TForm1.StringGrid1Click(Sender: TObject);
var numb:integer;
begin
stringgrid1.ColCount:=27;
stringgrid1.RowCount:=27;
stringgrid1.DefaultColWidth:=32;

for numb :=1 to 27 do
stringgrid1.cells[numb,numb] = Char(numb+96);

end;
Ок е вака работи фала многу :)
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
185
Поени од реакции
8
ако некој знае дека можам да најдам лекции за делфи 7 он лине или книга од книжара или сл. да ми препораце но на македонски или српски или хрватски ама позелно е на мак.јазик :vozbud:за полесно да го совладам .почетник сум во програмирањето во делфи
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
99
Поени од реакции
1
Ako moze da mi kaze nekoj kako se pravat Fast Reporti vo Turbo Delphi.Se otepav barajki na internetov najdov nesto ama ne mi vrsese rabtoa.
Pozdrav do site i srekni praznici.
 
Член од
8 март 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
ако некој знае дека можам да најдам лекции за делфи 7 он лине или книга од книжара или сл. да ми препораце но на македонски или српски или хрватски ама позелно е на мак.јазик :vozbud:за полесно да го совладам .почетник сум во програмирањето во делфи
Еве ти од мој сајт прочитај нешто за правење на некој Делфи програми. Click. Иначе другар ... нема да зажалиш ако научиш делфи ;) Се може да се направи ;)
 
S

StormRage

Гостин
Народе... правам проектна, имам програма за Auto Shutdown на пц... е сега ја модифицирав малку, додаов и RadioGroup за плус Stand By и Restart... делот како е направена претходната програма за Shut Down :

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
myini:=tinifile.Create(extractfilepath(application.ExeName)+'\time.ini');
edit1.Text:=formatdatetime('hh:mm:ss',time);
maskedit1.Text:=myini.ReadString('Time','Shutdown',formatdatetime('hh:mm',time));
end;

procedure TForm1.SpeedButton1Click(Sender: TObject);
begin
myini.WriteString('Time','Shutdown',maskedit1.Text);
end;

procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject);
var
antistofi: string;
begin
edit1.Text:=formatdatetime('hh:mm:ss',time);
antistofi:=formatdatetime('hh:mm:ss',strtotime(myini.ReadString('Time','Shutdown',formatdatetime('hh:mm:ss',time)))-time+12);
if antistofi='00:00:00' then ShellExecute(Handle, 'Open',PChar('shutdown.exe'), PChar('-s -c Vasiot kompjuter ke bide isklucen'), nil, SW_SHOW);

end;


е сега лесно ми е да го ставам во RadioGroup от... работава е шо работи со Shell а ја неам појма како да најдам .еxe за Restart и за StandBy
ако некој има ве молам помош пишете кодовите :) фала однапред!
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
384
Поени од реакции
17
Ако може некој да ми каже од кај можам да најдам добар туториал за Delphi
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Народе... правам проектна, имам програма за Auto Shutdown на пц... е сега ја модифицирав малку, додаов и RadioGroup за плус Stand By и Restart... делот како е направена претходната програма за Shut Down :

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
myini:=tinifile.Create(extractfilepath(application.ExeName)+'\time.ini');
edit1.Text:=formatdatetime('hh:mm:ss',time);
maskedit1.Text:=myini.ReadString('Time','Shutdown',formatdatetime('hh:mm',time));
end;

procedure TForm1.SpeedButton1Click(Sender: TObject);
begin
myini.WriteString('Time','Shutdown',maskedit1.Text);
end;

procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject);
var
antistofi: string;
begin
edit1.Text:=formatdatetime('hh:mm:ss',time);
antistofi:=formatdatetime('hh:mm:ss',strtotime(myini.ReadString('Time','Shutdown',formatdatetime('hh:mm:ss',time)))-time+12);
if antistofi='00:00:00' then ShellExecute(Handle, 'Open',PChar('shutdown.exe'), PChar('-s -c Vasiot kompjuter ke bide isklucen'), nil, SW_SHOW);

end;


е сега лесно ми е да го ставам во RadioGroup от... работава е шо работи со Shell а ја неам појма како да најдам .еxe за Restart и за StandBy
ако некој има ве молам помош пишете кодовите :) фала однапред!
За да го исклучиш компјутерот ќе мора да ја користиш командата ShellExecute :) Еве ти за директно исклучување на компјутерот.
Код:
Во uses додади го ", ShellAPI "
procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
begin
  ShellExecute(Handle, 'open', 'shutdown.exe', '[I]C[/I]:\[I]Windows[/I]\system32\[I]shutdown[/I].exe', nil,nil,SW_SHOWNORMAL);
end;


--- надополнето ---

Ако може некој да ми каже од кај можам да најдам добар туториал за Delphi
Претисни на мојот потпис и види дали нешто ќе ти затреба ;)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Има некој на форумов шо го познава делфиво? или сите се јавачи и c#
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
19
Поени од реакции
15
Олимписки кругови

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
with Image1.Canvas do
begin
Brush.Style:=bsClear;

pen.Width:=4;
Pen.Color:=clBlue;
Ellipse(30,60,100,130);

pen.Color := clYellow;
ellipse(70,100,140,170);

pen.Color := clBlack;
ellipse(110,60,180,130);

pen.Color := clGreen;
ellipse(150,100,220,170);

pen.Color := clRed;
ellipse(190,60,260,130);
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Гледам застарена е темава и немате скоро пишувано во неа. Но прашањето ми е сосем друго (значи оф топик) но овде сепак најдов посоодветно место. Сакам да прашам, пред се’ тука, бидејќи видов дека овој што ја започнал темата учел во Гошо Викентиев во Кочани, информатички смер. Ќе може ли да објасните кои предмети ги има како стручни во информатичкиот смер, бидејќи планирам догодина во трета, да се префрлам таму. И дали е подобро да се префрлам таму за подоцна да студирам на информатички факултет или исто би било и да одам математички смер -А во гимназија? Јас знам дека многу подобро е да се оди на стручно, ама се прашувам дали вреди да се префрлам таму и да полагам 7предмети шо сум ги изгубил во текот на овие две години? Секое мислење е добредојдено. :)
 

vlaono

счо имат
Член од
27 јуни 2009
Мислења
159
Поени од реакции
7
Здраво другари ми требит помош требит да напрам еден проект каков било , а во проектов морат да напрајме нешто со требит да мрдат односно симулација во Делфи...некаков проект готов или некаква мала помош?Благодарам позз:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom