Dark Souls

Член од
5 декември 2014
Мислења
379
Поени од реакции
384
Имам сретнато доста мислења кои се поклопуваат со твоето особено во делот на "new enemies". Мислам дека може да се сложиме околу фактот дека го сработиле побитниот и потешкиот дел од играта кога некое студио вади продолжение. Во смисла многу други студиа обрнуваат внимание на нови непријатели во продолженијата отколку на нови подобрени и унапредени механики, па и преработка на истите. Можеби со некои следни ДЛЦ ќе го средат проблемот со разновидноста пред се, мислам дека тоа им е и планот но сепак ја немам играно и не можам да гарантирам за истото.

Првиот дел што го играв како забелешка најголема ми е што добив впечаток дека мораш да грајндаш. Добив чуство дека морам да се јачам да поминувам левели по повеќе пати исклучиво ако сакав да ги играм оние што ми се отвараат откако ќе ја завршам играта -
Hundred Eyes
, бидејќи од левел 120 одма за новите левели препорачан е 160 па и 200 мислам (ја избришав пред некој месец).

Инаку за играта генерално сум стварно позитивно изненаден.
Тоа е и фората со овие, не се оптоваруваат многу дали ќе достигнат некој праг на нови уникатни мобови и локации за да би оправдале нов ентри, така е ми се чини и со длцињата, некој си 10-15% дополнуваат, додека фокусот првенствено е кај босовите кои ги има 30+ на претек у 2кава, од нив поаѓаат како бејслајн за тоа дали би можеле понатаму да разложат нивни атак анимации и патерни кај другите.
Грајндот т.е. изобилството на контент е смислата во серијалов, а не деликатен изглед и презентација... истото е и овде, како што прогресираш низ мејн квестот ти отклучува и сајд мисии од истите мапи во скратени секвенци, и да би ги играл или прескакал нив па ќе си +10/-10 левели од препорачаните за наредна мисија ради што паралелно се прилагодува играта на твоето темпо на прогрес, затоа и по крајот одма ти допушта да ги репетираш истите. Така што бар за мејн квестот не мора да грајндаш да би прогресирал(иако играта постојано те потсетува), возможно е и преку мењање на билд и ресет на абилити да се прилагодиш.
Мене покрај стварите што ги напоменав, најсериозен проблем препознав во вештачката тежина во смисла манипулирање со ограничен простор и коридори кај одредени босови и места, слично ко со Demon Souls на времето али па оваа патеше од технички лимитации, а во 2кава е свесна дизајнерска одлука.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
И уше еден момент е што во блодборне и дс моеш да отидеш да исфармаш по некој скил поинт нешто. Тука, у секиро, нема бегање дур не ја заслужиш победата.
Не е поентата да фармаш бладехос и да качуваш левели до недоглед, најинтересна, односно најоптимално предизвикувачка е да ја играш со БЛ40 и да одиш со специфичен билд според претходно одбрано оружје, а фармањето треба да го насочиш на џемовите во лавиринтите, на што се трошат и стотина часови за 3 најдобри камчиња. Џемовите ја прават разликата, и тоа е нешто по што се издвојува од ДС. И после 600 700 саата, секое играње на ББ е возбудливо како првиот пат. Би сакал да го пробам чаленџот да ја изиграм цела со левел 4.

Бтв,ако некој ја има Дарк соулс Ремастеред за ПС4 и ако му е за продавање, молам да ме има во предвид.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.649
Поени од реакции
7.234
. Би сакал да го пробам чаленџот да ја изиграм цела со левел 4.
Пробај со левел 1 зошто левел 4 јас се спремам за Дарк соулс челенџот левел 1 само да дојдам до слободно време.
 
Член од
2 април 2015
Мислења
7
Поени од реакции
6
Дечки гледам gameplay од Demons souls сега, и има некои работи што не ми се допаѓаат.

Прво, додале photo mode, типичен за сони игри кај имаш зa местење експресии на лице, и може da направиш протагонистот да се кези (смее) во кадарот и тоа тотално ми го поефтинува искуството, мене ми е ретардирана цела таа работа. Ебате screenshot-от што не е actual shot од играта.

Друго што ми смета е фонтот, интерфејсот не ми е доволно souls, нема унифициран стил и не е доволно lovecraf.

Се гледа дека Фром софтвер нема ништо со овој проект. Незнам дали ќе им дадам 70$ за ова.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Дечки гледам gameplay од Demons souls сега, и има некои работи што не ми се допаѓаат.

Прво, додале photo mode, типичен за сони игри кај имаш зa местење експресии на лице, и може da направиш протагонистот да се кези (смее) во кадарот и тоа тотално ми го поефтинува искуството, мене ми е ретардирана цела таа работа. Ебате screenshot-от што не е actual shot од играта.

Друго што ми смета е фонтот, интерфејсот не ми е доволно souls, нема унифициран стил и не е доволно lovecraf.

Се гледа дека Фром софтвер нема ништо со овој проект. Незнам дали ќе им дадам 70$ за ова.
Ок е, тоа си се твои забелешки, твое субјективно мислење и поштовам.
Но за мене сѐ од ова што наведе е ирелевантно. А ваков исклучок правам само во соулс игра, иначе сум ептен ситничар, ама ептен...
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.649
Поени од реакции
7.234
Дечки гледам gameplay од Demons souls сега, и има некои работи што не ми се допаѓаат.

Прво, додале photo mode, типичен за сони игри кај имаш зa местење експресии на лице, и може da направиш протагонистот да се кези (смее) во кадарот и тоа тотално ми го поефтинува искуството, мене ми е ретардирана цела таа работа. Ебате screenshot-от што не е actual shot од играта.

Друго што ми смета е фонтот, интерфејсот не ми е доволно souls, нема унифициран стил и не е доволно lovecraf.

Се гледа дека Фром софтвер нема ништо со овој проект. Незнам дали ќе им дадам 70$ за ова.
Блискост до Ловкрафт има само Блодборн Демон и Дарк соулс се поблиски со Берсерк.
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
59
Поени од реакции
81
Не е поентата да фармаш бладехос и да качуваш левели до недоглед, најинтересна, односно најоптимално предизвикувачка е да ја играш со БЛ40 и да одиш со специфичен билд според претходно одбрано оружје, а фармањето треба да го насочиш на џемовите во лавиринтите, на што се трошат и стотина часови за 3 најдобри камчиња. Џемовите ја прават разликата, и тоа е нешто по што се издвојува од ДС. И после 600 700 саата, секое играње на ББ е возбудливо како првиот пат. Би сакал да го пробам чаленџот да ја изиграм цела со левел 4.

Бтв,ако некој ја има Дарк соулс Ремастеред за ПС4 и ако му е за продавање, молам да ме има во предвид.
За кој џемо праиме муабет? Биљбиљот или?
 

Attachments

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Пробај со левел 1 зошто левел 4 јас се спремам за Дарк соулс челенџот левел 1 само да дојдам до слободно време.
Nema podole od level 4, toa e poceten level na Waste of skin klasata.
Автоматски споено мислење:

За кој џемо праиме муабет? Биљбиљот или?
Djemo Hasa :P
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Има видео материјал за lore од игриве? Demon Souls во истиот универзум е?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.660
Има видео материјал за lore од игриве? Demon Souls во истиот универзум е?
Nebo i zemja za toa e Vaati. Pustas i topenje.

 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
I've seen actually quite a bit. I've played quite a bit,” Spencer said in the interview. “As somebody who's played all of Miyazaki's games over at least the last decade, this is clearly the most ambitious game that he's done.

Phil fucking Spencer about Elden Ring.

 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Дечки гледам gameplay од Demons souls сега, и има некои работи што не ми се допаѓаат.

Прво, додале photo mode, типичен за сони игри кај имаш зa местење експресии на лице, и може da направиш протагонистот да се кези (смее) во кадарот и тоа тотално ми го поефтинува искуството, мене ми е ретардирана цела таа работа. Ебате screenshot-от што не е actual shot од играта.

Друго што ми смета е фонтот, интерфејсот не ми е доволно souls, нема унифициран стил и не е доволно lovecraf.

Се гледа дека Фром софтвер нема ништо со овој проект. Незнам дали ќе им дадам 70$ за ова.
Се фаќаш за ситници.

Играва е мајка на soulslike игрите, кои здрмаа квалитетно темели на гејминг и поставија нови стандарди. Да не испаднам хејтер, ако ова ти смета, биди хардкор, играј ја на 3ка.
 
Член од
2 април 2015
Мислења
7
Поени од реакции
6
Се фаќаш за ситници. Играва е мајка на soulslike игрите, кои здрмаа квалитетно темели на гејминг и поставија нови стандарди. Да не испаднам хејтер, ако ова ти смета, биди хардкор, играј ја на 3ка.
Изиграна ми е, да кажеме дека колку повеќе гледам толку повеќе ми се свиѓа. Предобро изгледа и идентична е горе доле 1:1 е пренесено све, items, enemy spawn итн..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.251
Поени од реакции
27.639
H

HoT _iCe

Гостин
Ичера на стрим на Лирика гу гледа ѓаволски душе кекдаблЈУ, перверзие изгледа и тој на стрим од 1080п, неможу да замислу како ќе изгледа на 45 инчан телевизор на ПС5. А ич не ми треба, дали вреди да се купи ПС5 само за едну игру што викате :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom