Danok za freelance

Член од
12 ноември 2020
Мислења
15
Поени од реакции
1
Kako prijavuvate danok za prihodi od freelance ?
Na nekolku mesta procitav deka treba 15 dena otkako ke ti legnat parite na smetka da prijavis i platis, no kako sto znam obicno danokot se prijavuva na kraj na godina ?

I dali treba da se odi do UJP za ova ili moze i online da se popolni ?
 

Ficc

Black & White
Член од
18 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
263
Moze online ima e-portal ama bolji otidi do kancelarija da te opravat za pocetok posto sistemot im raboti na specificen nacin i ako ne si svesen za bagovite samo ke se gubis.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Kako prijavuvate danok za prihodi od freelance ?
Na nekolku mesta procitav deka treba 15 dena otkako ke ti legnat parite na smetka da prijavis i platis, no kako sto znam obicno danokot se prijavuva na kraj na godina ?

I dali treba da se odi do UJP za ova ili moze i online da se popolni ?
Иди отвори си сметка у Србија у рајфајзен и не се замарај со ништо
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Kako prijavuvate danok za prihodi od freelance ?
Na nekolku mesta procitav deka treba 15 dena otkako ke ti legnat parite na smetka da prijavis i platis, no kako sto znam obicno danokot se prijavuva na kraj na godina ?

I dali treba da se odi do UJP za ova ili moze i online da se popolni ?

Нема врска тоа со 15 дена. Од наредна година ваљда и нема да се плаќа персонален данок.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Од каде ова? Одлична вест ако да, ама не ми се верува.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
IT сектор само. Не се сите фриленсери IT сектор :)

Na nekolku mesta procitav deka treba 15 dena otkako ke ti legnat parite na smetka da prijavis i platis, no kako sto znam obicno danokot se prijavuva na kraj na godina ?
На крај на година они ти праќаат автоматски пополнета пријава и ти само треба да ја потврдиш или корегираш, а данок се пријавува и плаќа до 15-ти секој нареден месец, на пример данокот за месец април треба да го платиш најкасно до 15-ти мај.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
IT сектор само. Не се сите фриленсери IT сектор :)На крај на година они ти праќаат автоматски пополнета пријава и ти само треба да ја потврдиш или корегираш, а данок се пријавува и плаќа до 15-ти секој нареден месец, на пример данокот за месец април треба да го платиш најкасно до 15-ти мај.
Во најголем дел фриленсерите се од It сектор, заради тоа и претпоставив.

Не ти праќаат ништо, годишната пријава ти се генерира од 01.04 до 30.04 секоја година и можеш да ја симнеш од еппд порталот. Во период на месец мај можеш и да ја корегираш ако мислиш дека нешто не е во ред. Исто за правилото за плаќање данок до 15 ти нареден месец првпат слушам, данок можеш да пријавуваш до крај на година (поточно јануари наредна година). Мене на 25 ти во текот на месецот ме плаќаат, парите легнуваат некаде на 28 ми, нема логика да имам само две недели да платам данок.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
284
Поени од реакции
261
Иди отвори си сметка у Србија у рајфајзен и не се замарај со ништо
Дај објасни за ова
Автоматски споено мислење:

IT сектор само. Не се сите фриленсери IT сектор :)На крај на година они ти праќаат автоматски пополнета пријава и ти само треба да ја потврдиш или корегираш, а данок се пријавува и плаќа до 15-ти секој нареден месец, на пример данокот за месец април треба да го платиш најкасно до 15-ти мај.
Ај јебига од 2023.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Мене на 25 ти во текот на месецот ме плаќаат, парите легнуваат некаде на 28 ми, нема логика да имам само две недели да платам данок.
Зошто нема логика, преку Е-ПДД за 2 минути се плаќа. Инаку таков е законот, не верувам дека ќе ти направат нешто ако закасниш ама така е по закон.

1649964397321.png
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Дај објасни за ова
Можеш да отидеш во Србија во филијалата на Рајфајзен во Врање и да прашаш да ти отворат нерезидентна девизна сметка, се што ти треба е пасош. Пола Куманово има сметки таму.

Второ можеш да си отвориш Payoneer сметка и со неа да си функционираш исто.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Можеш да отидеш во Србија во филијалата на Рајфајзен во Врање и да прашаш да ти отворат нерезидентна девизна сметка, се што ти треба е пасош. Пола Куманово има сметки таму.

Второ можеш да си отвориш Payoneer сметка и со неа да си функционираш исто.
Во Србија скоро имаше некој бунт, бетер од кај нас беше со даноците.

Ова го читав последно претходната година:

Има некои промени сега, повторно да нема данок?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.373
Во Србија скоро имаше некој бунт, бетер од кај нас беше со даноците.

Ова го читав последно претходната година:

Има некои промени сега, повторно да нема данок?
Доколку не си резидент на Србија, нема како да те оданочат
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Доколку не си резидент на Србија, нема како да те оданочат
Да, тоа јасно. Пред околу 4 години имав еден познаник во Битола, кој имаше сметка во некоја банка во Лерин. Не знам дали сеуште може да се отвори сметка таму.

А имам еден пријател од Србија, кој претходното лето токму поради овие работи што сакаа да затегнат таму и имаат повисоки даноци, сакаше да отвори сметка во Македонија. Праша во некоја банка во Скопје, му кажаа дека не може да отвори ако не е резидент.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
284
Поени од реакции
261
Можеш да отидеш во Србија во филијалата на Рајфајзен во Врање и да прашаш да ти отворат нерезидентна девизна сметка, се што ти треба е пасош. Пола Куманово има сметки таму.

Второ можеш да си отвориш Payoneer сметка и со неа да си функционираш исто.
По која логика да не се плаќа данок со нерезидентна сметка во Србија или со Payoneer?

Мене искрено не ми е очигледно, зашто би дозволила МК да не плаќаме данок?

Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom