Danok za freelance

Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
По која логика да не се плаќа данок со нерезидентна сметка во Србија или со Payoneer?

Мене искрено не ми е очигледно, зашто би дозволила МК да не плаќаме данок?

Фала.
Ти пиша погоре, не си резидент на државата, нема како да те бараат за данок. Ова сигурно функционира, кажав и јас имав еден познаник кој имаше сметка во некоја банка во Лерин и никому ништо.
Нема Македонија ништо со тоа ако ти имаш сметка во странство.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.498
Поени од реакции
4.659
Ти пиша погоре, не си резидент на државата, нема како да те бараат за данок. Ова сигурно функционира, кажав и јас имав еден познаник кој имаше сметка во некоја банка во Лерин и никому ништо.
Нема Македонија ништо со тоа ако ти имаш сметка во странство.
Zakonski e zabraneto ako ne si rezident da imas smetka vo druga drzava, za da ispolnis uslov za da mozes da otvoris smetka zakonski treba da prestojuvas vo drzavata i treba da podneses baranje kaj nas i dozvola za da otvoris smetka bilo kade.

Za sitni pari ne bi trebalo da pravat problemi, no dokolku te setat deka vrtis zdrava para a ne plakas danok ti ebaa 100 majki od ujp
 

Kajgana Shop

На врв Bottom