C#.NET

Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Совети за учење на ASP.NET со C# ? Засега тешко ми оди.... :(
http://apress.com/book/view/9781590598917

Одлично организирана и лесна за читање книга. Со доста примери. Во неа имаш се што ти треба и почнува од почеток па се до понапредни аспекти како Ајакс и слично....
Мене лично ми е една од подобрите ако не и најдобра “техничка“ книга што сум имал можност да ја читам...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Здраво. Пробувам да напрам метод што ќе прима еден интеџер аргуметнт. Методот треба да паузира извршување на секаков друг код за милисекундите дадени во аргументот. Пробав со овој кодот долу ама прави премногу итерации и замрзнува апликацијата.. Го дава истиот ефект како system theard sleep bla bla... А она што ми треба е апликацијата да работи номрално а пак кодот што следи после OdloziKod да биди одложен за Milisekundi. Не се разбирам мн C# немам ни 50 реда код напишано така да ако ви текнува нешто плз хелп.

public static void OdloziKod(int Milisekundi){
int t1 = 0;
int posle = System.DateTime.Now.Millisecond + Milisekundi;
while (t1 < posle) {
t1 = System.DateTime.Now.Millisecond;

}
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Незнам дали воопшто може да помине твојот код затоа што DateTime.Now.Millisecond + n може да изнесува повеќе од максимумот на DateTime.Now.Millisecond што значи дека while циклусот ќе врти до бесконечност и во тој случај апликацијата ќе ти замрзнува, а исто така како што гледам никаде не го зголемуваш t1 што значи дека t1 секогаш е 0 и повторно while циклусот оди до бесконечност и апликацијата замрзнува. :)
Друга ствар незнам ни колку би било логично DateTime.Now.Millisecond да се споредува во while циклус, али како и да е, еве еден код што кај мене работи океј, пробај го и ако е океј арно, ако не ќе бараме друго чаре.

Значи со тоа printSomething(string text) симулирам некоја си функција...

Код:
using System;
using System.Threading; // Потребна библиотека

namespace SleepTest
{
    class Program
    {

        /// <summary>
        /// Метод за паузирање
        /// </summary>
        /// <param name="ms">int, милисекунди</param>
        private static void Sleep(int ms)
        {
            Thread.Sleep(ms); // пауза во времетраење од „ms“ милисекунди
        }

        
        /// <summary>
        /// Метод за испишување на текст, симулирање на некоја функција
        /// </summary>
        /// <param name="text">string, текст за печатење</param>
        private static void printSomething(string text)
        {
            Console.WriteLine(text);
        }


        static void Main(string[] args)
        {
            printSomething("Start..."); // испишување текст

            for (int i = 0; i < 10; i++)
            {
                printSomething(i.ToString() + " - Start"); // испишување текст
                Sleep(200); // паузирање за 200 милисекунди
                printSomething(i.ToString() + " - Stop"); // испишување текст
                Sleep(400); // паузирање за 400 милисекунди
            }

            printSomething("End..."); // испишување на текст

            Console.Read();
        }
    }
}
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Незнам дали воопшто може да помине твојот код затоа што DateTime.Now.Millisecond + n може да изнесува повеќе од максимумот на DateTime.Now.Millisecond што значи дека while циклусот ќе врти до бесконечност и во тој случај апликацијата ќе ти замрзнува, а исто така како што гледам никаде не го зголемуваш t1 што значи дека t1 секогаш е 0 и повторно while циклусот оди до бесконечност и апликацијата замрзнува. :)
Друга ствар незнам ни колку би било логично DateTime.Now.Millisecond да се споредува во while циклус, али како и да е, еве еден код што кај мене работи океј, пробај го и ако е океј арно, ако не ќе бараме друго чаре.

Значи со тоа printSomething(string text) симулирам некоја си функција...

Код:
using System;
using System.Threading; // Потребна библиотека

namespace SleepTest
{
    class Program
    {

        /// <summary>
        /// Метод за паузирање
        /// </summary>
        /// <param name="ms">int, милисекунди</param>
        private static void Sleep(int ms)
        {
            Thread.Sleep(ms); // пауза во времетраење од „ms“ милисекунди
        }

        
        /// <summary>
        /// Метод за испишување на текст, симулирање на некоја функција
        /// </summary>
        /// <param name="text">string, текст за печатење</param>
        private static void printSomething(string text)
        {
            Console.WriteLine(text);
        }


        static void Main(string[] args)
        {
            printSomething("Start..."); // испишување текст

            for (int i = 0; i < 10; i++)
            {
                printSomething(i.ToString() + " - Start"); // испишување текст
                Sleep(200); // паузирање за 200 милисекунди
                printSomething(i.ToString() + " - Stop"); // испишување текст
                Sleep(400); // паузирање за 400 милисекунди
            }

            printSomething("End..."); // испишување на текст

            Console.Read();
        }
    }
}

Баш тоа пишав погоре во постот.. System.Therading.Sleep не одговара поради тоа што ја замрзнува комплет апликација. значи истово ова ако го тестираме на ГУИ комплет ке смрзни. Така да треба да е нешто друго треба.. не заспивање на апликацијата туку одлагање на кодот.. се си мислам во бејзиците имаше еден delay...нешто слично ми треба..
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Друже тебе ти треба Async процес...или асинхроно програмирање, додека едното работи паралелно и другото да работи :)...

Доколку ти е WinForms апликација тоа е едноставно, многу едноставно, BackgroundWorker.

На google сурфни за тоа имаш готов пример за имплементација, а имплементацијата е многу лесна.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Ај помош ако можи? Имено во aspx делот имам asp image контрола која по дифолт ми е visible.false. Е сега сакам во code-behind кога е исполнет некој услов visible својството да се промени во true ама никако не можам да ја “најдам“ image контролата во code-behind. Да не заборавам некое using? Имам и runat="server" на контролата, id и се тоа ама кога во code-behind го куцам id-то на контролата ми го дава подвлечено. Ајде помагајте вие поискусните јас немам многу искуство во ова можда решението е лесно....
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Дали image контролата е во DataList, Reapeater? Ако е во DataList тогаш корсти FindControl.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Dejan];3693711 напиша:
Дали image контролата е во DataList, Reapeater? Ако е во DataList тогаш корсти FindControl.
Во repeater. :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Може ли некој да ми најде целосна верзија на Virtual CertExam програмата за симулирање на тестирање на Microsoft сертификат ?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
Правам веб апликација за евиденција на пациенти,материјали, потрошени материјали и вработени
скоро се ми е средено, само проблем имам со најавувањето.
логин контрола имам ставено, со тоа што сакам кога ќе се најави администраторот, да го префрли на admin.aspx каде што има регисер контрола, и он ќе ги прави корисничките имиња на вработените. А вработените неможат да прават кориснички имиња, они од кога ќе се најават може да внесуваат пациенти и такви заебанции...
е сега... се е тоа ок :) ама ова што го опишав со логинот не знам да го направам...
имам една база во акцес за пациенти сестри материјали и слично...
и друга база од visual studio кога самата се прави со логин контролата...
Кој би бил кодот.. за админот да го праќа на admin.aspx , а останатите на default.aspx
?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Правам веб апликација за евиденција на пациенти,материјали, потрошени материјали и вработени
скоро се ми е средено, само проблем имам со најавувањето.
логин контрола имам ставено, со тоа што сакам кога ќе се најави администраторот, да го префрли на admin.aspx каде што има регисер контрола, и он ќе ги прави корисничките имиња на вработените. А вработените неможат да прават кориснички имиња, они од кога ќе се најават може да внесуваат пациенти и такви заебанции...
е сега... се е тоа ок :) ама ова што го опишав со логинот не знам да го направам...
имам една база во акцес за пациенти сестри материјали и слично...
и друга база од visual studio кога самата се прави со логин контролата...
Кој би бил кодот.. за админот да го праќа на admin.aspx , а останатите на default.aspx
?
По проверката на привилегиите употреби response.redirect("страницазаредирекција") ... тоа би тоа било ...
 

DJVoio

Deejay
Член од
9 ноември 2010
Мислења
177
Поени од реакции
42
Дечки,

Ми треба помош за задачава, треба за 3 часа да биде готова :)

Значи:

Development Task
We have a set of shapes stored in a txt file (circles, triangles and quadrilateral), one shape in each line. The shapes are defined by points, and the points are defined by coordinates (in two-dimensional space, the unit is a pixel). The coordinates are separated by a comma (',') and the points are separated by a semicolon (';').
A line may contain two, three or four points:


Write a program that parses a txt file having this format and creates objects from the detected shapes.
There have to be three classes (at least): Circle, Triangle and Quadrilateral. All three classes must have a getArea() instance method. Points defining a shape should be sent to the constructor and stored in private datafields.

For each type of shape, the script has to find the one with the maximum and minimum area.
It also needs to find the one shape (from all), that has an area closest to the average of the maximum and minimum area values (so the average of: min(Circles), max(Circles), min(Triangles), max(Triangles), min(Quadrilateral), max(Quadrilateral)).

Notes:
It is useful to declare a function that returns the distance between two points.
This can be done using the Pythagorean theorem.

The area of the triangle can be calculated from the side lengths using Heron's formula:
https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Heron's_formula

The area of a quadrilateral ABCD can be calculated using vectors.
Let vectors AC and BD form the diagonals from A to C and from B to D.
AC vector has coordinates (x1, y1), and BD vector has coordinates (x2, y2).
The area of the quadrilateral is then: 1/2*|x1*y2 - x2*y1|
https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Quadrilateral#Area_of_a_convex_quadrilateral
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Многу рано си се пријавил... требало да поспиеш уште 2 часа па тек тогаш да ти текни за задачката.

Инаку, не е нешто комплицирано, само што премногу претеруваат со додавањето на методи и фунцкии.
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
gledam mnogu vreme ne e pisano na temava ama iam eden problem i mislam tuka najdobro e da go pisam.Se rabotozi za aplikacja u C#.net e sea problemot e so nikako ne mozam da zemam vrednosto vo string od combobox elementi eve go kodot za polnenje na combo box
Код:
comboBox1.Items.Clear();
            comboBox2.Items.Clear();
            List<tabela> redovi = LINQ.vratiTabeli(); //metodov gi vrakja site objekti od Tabela.
            foreach (tabela tab in redovi)
            {
                comboBox1.Items.Add(tab.Ime);
                comboBox1.SelectedIndex = 0;
                comboBox2.Items.Add(tab.Ime);
                comboBox2.SelectedIndex = 0;
            }
            redovi.Clear();
i treba na selectedIndexChanged eventot da se izrabotuva ovoj kod
Код:
string s = comboBox2.SelectedItem.ToString();
            Tabela tabela = LINQ.vratiTabela(s); //metodov vrakja objekt Tabela.
            /label1.Text = tabela.tabelaPrezime;
se polnat combo box-ot so itemi ama nikako ne mozam da zemam string od itemot so go selektiram.
ako moze nekoj neka pomaga
odnapred fala .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom