C#.NET

Член од
28 декември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pomos

Zdravo, rabotam na eden proekt vo c# mi treba pomos za nekoi ne mnogu koplicirani polinja posto rokot e kratok...a nemozam da gi dovrsam toa se polinja koi ke vrzuvaat baza so textbox...i da dava izvestai nisto gore dole poveke se za ovaa pomos bi ponudil okolu 300-400evra
NO HITNO E!!! ve molam ako nekoj moze najbrzo da se vidime da go dvrsime proektot ke e super...plakanje vo kesh odma...

neka mi prati poraka pozz
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Како да аплоудувам апликација која содрижи бази. Поточно ме интересира како да ги аплоудувам базите. Прво им правам експорт или.. ?
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
HELP :) .Imam poveke tekst polinja i sakam so strelkite na tastaturata gore i dolu , da se se fokusirat tekst polinjata... probav vaka ama ne biva


private void textbox2_KeyPress(object sender, KeyPressEventArgs e)
{
if ((Keys)e.KeyChar == Keys.Down)
{
textbox3.Focus();
}
else if((Keys)e.KeyChar==Keys.Up)
{
textbox1.Focus();
}
}


aj nekoj ako znaj neka pomaga :toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
HELP :) .Imam poveke tekst polinja i sakam so strelkite na tastaturata gore i dolu , da se se fokusirat tekst polinjata... probav vaka ama ne biva


private void textbox2_KeyPress(object sender, KeyPressEventArgs e)
{
if ((Keys)e.KeyChar == Keys.Down)
{
textbox3.Focus();
}
else if((Keys)e.KeyChar==Keys.Up)
{
textbox1.Focus();
}
}


aj nekoj ako znaj neka pomaga :toe:
Не KeyPrees... за ова ти треба евентот KeyDown. :)
Истиов код пиши го само во еевнтот KeyDown и мислам дека ќе ја биде работата.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Ова:

Код:
  if ((Keys)e.KeyChar == Keys.Down)
Е грдо во повеќе димензии :)

Шала на страна: KeyPress настанот го враќа ASCII карактерот на притиснатото копче и затоа не се користи за работа со не-алфанумерички копчиња. Користи го настанот KeyDown. Таму во EventArgs т.е. e, имаш e.KeyCode кој директно го споредуваш со елемент од енумерацијата Keys. Така ќе немаш невалидни кастови.

На кратко:

Код:
if (e.KeyCode == Keys.Down)
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
ауууу точаче јас :).Така си пробав во евентот KeyDown арно ама за нагоре месетев на евентот KeyUp и ми се вракаше курсорот на старото :tapp:. btw фалааааааааа на двата
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Дали може на некој начин да се поврзе C# desktop апликација со word документ така што податоците што би се ставале во одредени полиња автоматски би се преземале и поставувале на веке одредена позиција со одреден фонт, или доколку не може на овој начин дали постои некоја друга опција.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Дали може на некој начин да се поврзе C# desktop апликација со word документ така што податоците што би се ставале во одредени полиња автоматски би се преземале и поставувале на веке одредена позиција со одреден фонт, или доколку не може на овој начин дали постои некоја друга опција.
Со .NЕТ 2.0 имаш опција за Word 2003 документи, а со .NET 3.5 имаш опција за Word 2007 документи... Како иде таа процедура незнам, бидејки не сум работел до сега таква ствар, разгледај може ќе ти се најде. Друга опција ти е да направиш темплејт од Word документот и да го имплементираш во десктоп апликацијата. :toe:

Е сега, ова го кажав така на памет, незнам колку би ти завршило работа, можда има некое соодветно решение за директно поврзување со самиот документ. :toe:
 
Член од
23 септември 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
дали има шанса некако наеднаш да се смени фонтот во sql baza :toe:... да не се оди пешки наново сите да ги препишвам :).Ај ако знај некој можи да поможи ке ме спаси од препишвање на над 3000 записи :helou:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
дали има шанса некако наеднаш да се смени фонтот во sql baza :toe:... да не се оди пешки наново сите да ги препишвам :).Ај ако знај некој можи да поможи ке ме спаси од препишвање на над 3000 записи :helou:
За која база зборуваш ?
Ако е за MySQL и ако си заборавил Collation да го наместиш од старт да ти биде UTF-8 ондак колку што знам базата нема некоја функција за да го средиш тоа, ќе треба да смениш Collation на базата и сите записи одново да ги пишуваш за да испаднат како што треба, едино да напишеш некоја скрипта, да ти ги вчита сите информации од база и да ги запише во .txt па после смени Collation на базата и после со друга скрипта повторно запиши ги сите податоци.
Не ми се десило на толку записи да ми текне дека сум заборавиш да наместам Collation, обично ќе ми текне после првите 5-10 записи, али тоа е се средува и за 5 мин рачно. :)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
За која база зборуваш ?
Ако е за MySQL и ако си заборавил Collation да го наместиш од старт да ти биде UTF-8 ондак колку што знам базата нема некоја функција за да го средиш тоа, ќе треба да смениш Collation на базата и сите записи одново да ги пишуваш за да испаднат како што треба, едино да напишеш некоја скрипта, да ти ги вчита сите информации од база и да ги запише во .txt па после смени Collation на базата и после со друга скрипта повторно запиши ги сите податоци.
Не ми се десило на толку записи да ми текне дека сум заборавиш да наместам Collation, обично ќе ми текне после првите 5-10 записи, али тоа е се средува и за 5 мин рачно. :)
Имаше некоја скрипта за менување на collation нека побара на нет.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Јас имам но тоа е за mysql бази. Но според темава претпоставувам дека се работи за апликација во ASP.Net , таму нема проблем со кирилицата, не треба ништо да менува.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Дали може некако да се овозможи промена на податоците во DataGridView компонетата која ја има во C# десктоп апликација и не е слична со GridView-то од C#.Net, ако не посоти начин за едитирање преку DataGridView, тогаш мора да има некој друг, па дали некој може да помогне?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom