C/C++

Член од
4 март 2006
Мислења
99
Поени од реакции
3
BusHav напиша:
Дојди кај мене на електро факултет-имаш во копирница книги за Ц и Ц++.тоа учиме ние
Ај може ќе поминам, ама незнам кога...
 
Член од
20 јануари 2006
Мислења
17
Поени од реакции
0
А некој барем некој код да напишеше во С++ да видиме дека стварно ова е тема С/С++.
Еве за почетниците нивната прва С++ програма:

#include <iostream>
using namcespace std;

void main()
{
cout<<"Zdravo na site!"<<endl;
}

Се надевам дека овде ќе има некој со кој ќе може да се соработува на солидно ниво. Посебно ќе биде добро ако некој знае визуелно програмирање со Апи класите на windows.
Поздрав
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
#include <iostream>
#include <stdlib.h>
using std::cout;
using std::endl;

int main()
{
cout<<"ZDRAVO""<<endl;
system("PAUSE");
return 0;
}

abe ova e lesno ja 5 dena vise znam C++ i ova e boza.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Добро како може да отворите топик за некој програмски јазик и само да пишете "се што ве интересира може да прашате тука" и толку? Веќе ако сакате луѓето да научат (ова се однесува на Драган) незнам зошто не почнете од нула, зошто не почнете со едноставно објаснување за лаици, па основите на јазикот, па основни наредби... едноставно топиков да се направи почетен курс за C/C++ кој ќе се тера во 100 и кусур страни. Незнам како сакате да научат ако пишете некоја едноставна програма што кога ќе се изврши ќе пишува "Hello World" кога они незнаат што значи тој код или пак кога не знаат да го инсталираат C/C++.

П.С. Мое мислење е дека топиков е бесцелен и треба да се заклучи или пак да се спои со топикот за "Програмирање и програми јазици".
 
Член од
20 јануари 2006
Мислења
17
Поени од реакции
0
vardarce напиша:
Добро како може да отворите топик за некој програмски јазик и само да пишете "се што ве интересира може да прашате тука" и толку? Веќе ако сакате луѓето да научат (ова се однесува на Драган) незнам зошто не почнете од нула, зошто не почнете со едноставно објаснување за лаици, па основите на јазикот, па основни наредби... едноставно топиков да се направи почетен курс за C/C++ кој ќе се тера во 100 и кусур страни. Незнам како сакате да научат ако пишете некоја едноставна програма што кога ќе се изврши ќе пишува "Hello World" кога они незнаат што значи тој код или пак кога не знаат да го инсталираат C/C++.

П.С. Мое мислење е дека топиков е бесцелен и треба да се заклучи или пак да се спои со топикот за "Програмирање и програми јазици".
Во право си! Ама мислам дека секој кој сака да учи програмски јазици мора барем да знае како да инсталира Visual Studio ако не друго. Инаку самиот почеток е програмата Hello world.
Еве малце некои појаснувања за неа.
#include <iostream>
e библиотека во С++ која вклучува потоци за влез и излез. И самоит наслов така казиува input/optput stream.
using namespace std;
ги вклучува сите стандардни библиотеки од овој фолдер iostream во библиотеките на С++. Инаку ова може и да се скрати едноставно ако се наведе сано #include<iostream.h>
ова го вклучува header фајлот иостреам во кои се дефинирани сите стандарди за влез и излес. Без овој поток нема да можат да работат ни cin, ни cout.
Синтаксата на С++ е многу едноставна!Е сега не кажав дека сево ова се однесува за конзолско програмирање. Ама ако сака некој да знае визуелно треба прво да науци конзолско структурно, па објектно, дури тогаш визуелно.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ме натераравте да се регистрирам со вакви постови.

Оставете ги C и C++ на тие што знаат да ракуваат со нив. Ако сте еден од оние залетани новоформирани rookie програмерчиња, научете се првин да пишувате формули во Excel, да направите глуп извештај во Access илјада глупи или корисни програми во паскал или бејзик, па да преминете на некој High-Level Visual програмски јазик како VB6 или VB.net па после да почнете филозофии за C/C++. ОК? Не се залетувајте. Риспект на колегите коишто знаат.

За оние што навистина сакаат нешто да научат нека ја најдат некаде на нет C++ The complete reference, 3rd edition (Или понова некоја) - Herb Schildt со нејзините ефикасни 1040 страници.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
KaiTekk напиша:
#include <iostream>
#include <stdlib.h>
using std::cout;
using std::endl;

int main()
{
cout<<"ZDRAVO""<<endl;
system("PAUSE");
return 0;
}

abe ova e lesno ja 5 dena vise znam C++ i ova e boza.


И јас мислев дека е лесен кога си пишував здраво и такви работи......Кога ќе стигнеш до правење на посложени програми ќе видиш зошто во светов се бараат 5 милион информатичари.:toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Прво се почнува со C

#include <stdio.h> /*Bilbioteka od osnovni funkcii*/
void main() /*void se stava za na krajot programata da ne vrakja vrednost odnosno ako se dobie vrednost pr.5 da vrati na 0*/
{
int ocena; /*int stoi za integer - cel broj i mora da se stava ; posle sekoja naredba osven za for,if... */
printf("Kajgana e najdobriot forum \n"); /*printf funkcija za pecatenje, \n nov red)
printf("Vnesi ocenka za kajgana od 1-5\n");
scanf("%d",&ocena);/*vnesuvanje na nesto... vo slucajot cel broj*/

printf("Kajgana dobi ocenka %d\n",ocena); /*%d se koristi za cel broj postojat i drugi kako %f za realen broj...*/

} /*oznacuva kraj - zatvorenata zagrada*/

-----------------------------------------------------

Btw ja napisav da vi raboti vo C :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
И јас сум почетник во ова, па паралелно како што ќе учам нови работи... ќе гледам да постирам тука примери.

Бидејќи претходните членови накратко ви покажаа за што служат командите ќе одиме на пишење на кратки кодови.


Лекција 1
Површина на триаголник.

#include <iostream>
#include <limits>
#include <cstdlib>

using namespace std;

//Porvsina na triagolnik

int main2()
{
//Deklaracija na promenlivi i konstanti

const int a=5;
const int h=11;
float povrsina=0.0;

//Matematicki naredbi

povrsina=(a*h)/2;

//Pecatenje

cout<<"Povrsinata na tiagolnik so strana "<<a<<" i visina "<<h<< " e "<<povrsina<<"\n";
system("PAUSE");
return 0;
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Dev-C++ го инсталирав на оперативен систем windows starter пробав да напишам програма и кога ќе сакам да се искомпајлира ми вика source file not compiled а истата програма ја имам инсталирано на ком со xp таму си работи одлично дали е поради оп или нешто друго?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
И јас сум почетник во ова, па паралелно како што ќе учам нови работи... ќе гледам да постирам тука примери.

Бидејќи претходните членови накратко ви покажаа за што служат командите ќе одиме на пишење на кратки кодови.


Лекција 1
Површина на триаголник.

#include <iostream>
#include <limits>
#include <cstdlib>

using namespace std;

//Porvsina na triagolnik

int main2()
{
//Deklaracija na promenlivi i konstanti

const int a=5;
const int h=11;
float povrsina=0.0;

//Matematicki naredbi

povrsina=(a*h)/2;

//Pecatenje

cout<<"Povrsinata na tiagolnik so strana "<<a<<" i visina "<<h<< " e "<<povrsina<<"\n";
system("PAUSE");
return 0;
Направи го истото само да се внесуваат податоци од тастатура (да чита од конзола), за поинтересно...
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
можеш со argv и argc да го изведеш тоа. Меѓутоа не знам зашто си направил со толку многу библоитеки, не секој компајлер ги има. Истава задача ќе биде околу 30 реда само со <stdio.h> да се напише.

Иначе ја имам проблем со структури и функции. Не знам зашто не ги научив. Еве дафи ќе го кандидирам да ми објасни, ок?

Иначе Ц е почнат од Денис Ричи и Ц е првиот програмски јазик кој е пренослив, односно истиот код може да работи на повеќе машини. Работи со компајлер и може да се пишува и во ноутпад, не е никаков проблем, само да се сними со екстензија .ц. Гледам тука сте праеле некои компликации, нема ништо за инкрементација и дикрементација.

i++; ++i и на нив слични.

Книга да ви препорачам C for dummies. Закон книгиче. Од онака, скроз од почеток. Администрација, смеам да ставам линк?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Книга да ви препорачам C for dummies. Закон книгиче. Од онака, скроз од почеток. Администрација, смеам да ставам линк?
Само ако не нарушува авторски права. Има некои книгички кои се целосно во .html постирани и сосема легални. Се друго, само на ПП.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Ондак нема линк. Знаете како се вика, знаете кај да ја најдете.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ме натераравте да се регистрирам со вакви постови.

Оставете ги C и C++ на тие што знаат да ракуваат со нив. Ако сте еден од оние залетани новоформирани rookie програмерчиња, научете се првин да пишувате формули во Excel, да направите глуп извештај во Access илјада глупи или корисни програми во паскал или бејзик, па да преминете на некој High-Level Visual програмски јазик како VB6 или VB.net па после да почнете филозофии за C/C++. ОК? Не се залетувајте. Риспект на колегите коишто знаат.

За оние што навистина сакаат нешто да научат нека ја најдат некаде на нет C++ The complete reference, 3rd edition (Или понова некоја) - Herb Schildt со нејзините ефикасни 1040 страници.
Мене на факс прво шо почнаа да ме учат беше структурно програмирање Ц...немаше ексел формули, аксес извештаи ниту па паскал програмчиња (до душа у средно нешо чепкав ама ептен малце). Мислам дека ако сакаш да научиш и имаш желба за програмирање можеш да почнеш со Ц/Ц++....:toe:

п.с. Јас сум од оние rookie програмерчиња шо ги спомна така да може и грешам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom