C/C++

Член од
22 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
20
Дали може некој да објасни зошто се користат Конструкторите?
Дали се тие замена за Гет и Сет методите?
Прво да разјасниме што би можело да претставува еден објект. Еден објект ти е пример контакт во именикот во телефонот, за него имаш податоци име, презиме, бројот понекогаш адреса зависно значи кога ќе внесиш ти име и број што нормално тоа го бараш во main-от да внеси корисникот име и број ти од класата повикуваш нешто што се вика конструктор самото име кажува креирај ми објект со овие и овие податоци, фактички od main праќаш податоци на конструкторот за да креира објект.

Гет и Сет методите мислам дека самото име ти кажува многу за нив.

Се надевам дека ти помогнав ако треба уште нешто кажи, поздрав.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
31
Поени од реакции
1
Zdravo. Instalirav Eclipse i MinGW. E sega, koga ke napisam nekoj kod, idam se postapno, prvo SAVE, pa BUILD, pa RUN. Otkako idam RUN, ne mi pisuva nikakov tekst vo CONSOLE, tuku stoi prazno. Probav da napisam programa koja pokazuva koj broj e vnesen od tastatura, ne ja cita prvata funkcija printf za da mi kaze sto da pravam. Duri koga ke go stavam kursorot vo CONSOLE(ili kako i da se vika) i ke pritisnam nekoj broj, ke idam ENTER, duri togas mi gi cita dvete funkcii printf odednas, a prethodno ne ja cita prvata funkcija printf. Dali nekoj znae sto e problemot?
P.S. Kodot e sledniov:

#include <stdio.h>
int main()
{
int broj;
printf("Vnesi nekoj broj:\n");
scanf("%d", &broj);
printf("Brojot koj go vnesovte e: %d", broj);
return 0;
}
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
20
Zdravo. Instalirav Eclipse i MinGW. E sega, koga ke napisam nekoj kod, idam se postapno, prvo SAVE, pa BUILD, pa RUN. Otkako idam RUN, ne mi pisuva nikakov tekst vo CONSOLE, tuku stoi prazno. Probav da napisam programa koja pokazuva koj broj e vnesen od tastatura, ne ja cita prvata funkcija printf za da mi kaze sto da pravam. Duri koga ke go stavam kursorot vo CONSOLE(ili kako i da se vika) i ke pritisnam nekoj broj, ke idam ENTER, duri togas mi gi cita dvete funkcii printf odednas, a prethodno ne ja cita prvata funkcija printf. Dali nekoj znae sto e problemot?
P.S. Kodot e sledniov:

#include <stdio.h>
int main()
{
int broj;
printf("Vnesi nekoj broj:\n");
scanf("%d", &broj);
printf("Brojot koj go vnesovte e: %d", broj);
return 0;
}
Инсталирај си CodeBlocks за C е измислен, нема да имаш никаков проблем искрено малце Eclipse ти е замарање за C, да ти е за јава ајде онака океј подобро е ама чисто пријателски и сигурно си почетник така да CodeBlocks и раат.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки може ли некој да ми помогне околу задачава?

*Кодирање и декодирање на текст и користење на
различен клуч како променлива зададена од корисникот 39.

-Да се состави програма за кодирање и декодирање на текст составен само од
големи букви и празни места.
Да се користи мени со две функции по избор, за кодирање и декодирање.
При тестирање на задачата да се искористи тестна реченица,
која прво ќе се шифрира па ќе се дешифрира.
Текстот да се кодира на тој начин што секоја буква ќе се
замени со карактер чиј ASCII код е зголемен за вредноста од
најмалата цифра од произволен внесен троцифрен број,
(на пример при внесен број 231 сите букви следствено ќе се преместат за
една позиција понапред во однос на оригиналните.
Цифрата треба за секој број да се пронајде).
При секое внесување тестната реченица и троцифрениот број да се
различни и да се внесуваат како променливи.
При дешифрирање разбирливо, се користи истиот троцифрен број како клуч.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom