C/C++

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Поентата ми беше не каде, туку да дознаам колкав си отприлика...

Инаку проверка дали некој број е цел

Код:
if (number % 1 == 0){
// cel broj
}
else {
// ne e cel broj
}
Ова треба да ти е доволно како за почеток.. сакам да те мотивирам сам да си ја решиш задачата, со копи пасте на код од некој друг нема да научиш. Ако имаш нешто досега правено, слободно копирај тука (pastebin.com) па ќе помогнам понатаму.
Не можеш да го користиш модуло операторот (%) за да провериш дали бројот е цел. Модуло операторот е оператор кој работи само со цели броеви (int). Во овој случај number е од тип float, па програмата нема ни да се компајлира.

@Stefan1312
Најлесен начин да провериш дали даден број е цел број, е да го земеш тој број и од него да ја одземеш неговата целобројна вредност.
Условот би бил :
if(number - (int)number == 0) //цел број
Да земеме пример. Нека number има вредност 2.5
Внатре во if-от ке се пресмета, 2.5 - 2 (бидејќи кога го претвараме number во int ние всушност ја земаме само неговата целобројна вредност) и како резултат ќе добиеме 0.5. Овој број не е еднаков на 0, па бројот не е цел.
Нека number = 2.0.
Во овој случај во If-oт имаме 2.0 - 2 што е еднакво на 0. Во овој случај, number е цел број.
 
Член од
4 февруари 2016
Мислења
22
Поени од реакции
3
Не можеш да го користиш модуло операторот (%) за да провериш дали бројот е цел. Модуло операторот е оператор кој работи само со цели броеви (int). Во овој случај number е од тип float, па програмата нема ни да се компајлира.

@Stefan1312
Најлесен начин да провериш дали даден број е цел број, е да го земеш тој број и од него да ја одземеш неговата целобројна вредност.
Условот би бил :
if(number - (int)number == 0) //цел број
Да земеме пример. Нека number има вредност 2.5
Внатре во if-от ке се пресмета, 2.5 - 2 (бидејќи кога го претвараме number во int ние всушност ја земаме само неговата целобројна вредност) и како резултат ќе добиеме 0.5. Овој број не е еднаков на 0, па бројот не е цел.
Нека number = 2.0.
Во овој случај во If-oт имаме 2.0 - 2 што е еднакво на 0. Во овој случај, number е цел број.

Фала многу за ова, ама мене ми треба во циклус (истото е ама ко ке ја пуштам програмата и кога ќе внесам не цел број сакам програмата да се исклучи)[DOUBLEPOST=1454663735][/DOUBLEPOST]Значи уште еднааш ќе кажам
#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
int celbroj;
do {
cout<<"Vnesi cel broj: ";
cin>>celbroj;
cout<<"Vie vnesovte: "<<celbroj<<endl;
}
while (celbroj - (int)celbroj == 0);

return 0;
}


ова веќе ми е напраено и ова ми треба НО САКАМ КОГА ЌЕ ВНЕСАМ БРОЈ ШТО НЕ Е ЦЕЛ ПРОГРАМАТА ДА СЕ ИСКЛУЧИ!!
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Фала многу за ова, ама мене ми треба во циклус (истото е ама ко ке ја пуштам програмата и кога ќе внесам не цел број сакам програмата да се исклучи)
Епа вака, во циклус го читаш бројот и проверуваш дали е цел или не. Ако бројот не е цел, тогаш правиш break.
if(number - (int)number == 0) {
//brojot e cel
}
else {
break; //izlezi od ciklusot
}
Break е команда која ти овозможува да излезеш од циклус (да го прекинеш циклусот).
 
Член од
4 февруари 2016
Мислења
22
Поени од реакции
3
Епа вака, во циклус го читаш бројот и проверуваш дали е цел или не. Ако бројот не е цел, тогаш правиш break.
if(number - (int)number == 0) {
//brojot e cel
}
else {
break; //izlezi od ciklusot
}
Break е команда која ти овозможува да излезеш од циклус (да го прекинеш циклусот).


Ама ми бара професорот - Цело време да ми излегва: Внеси цел број се додека не напишам број што не е целброј.. (ова мора со циклус) и го напрајв ова ама ко ке внесам нецел број програмата не се исклучува..

Може ли да мми дадеш код од целата програма ?? Фала Однапред[DOUBLEPOST=1454665255][/DOUBLEPOST]break statement not within loop or switch|


И плус ми излегва грешка ко ке внесам break , те молам ако знајш да ми го пуштиш кодот..
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Решение со код :
https://ideone.com/bWAp8I
ако некој дел не ти е јасен како функционира, прашај, ке ти објасниме.
 
Член од
4 февруари 2016
Мислења
22
Поени од реакции
3
Фала многу!!

Само уште да ми кажиш во истиот код како да напрам ако внеси -1 (само ако внеси -1 ) програмата да излези!!
 
Член од
4 февруари 2016
Мислења
22
Поени од реакции
3
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
3
Ај ако може некој да ми а реше задачава:
Напиши програма со која ќе се подредат три броја по големина.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Ај ако може некој да ми а реше задачава:
Напиши програма со која ќе се подредат три броја по големина.
Прво треба да ги внесеш броевите преку тастатура, тоа вака се прави:
Код:
    cout << "Внеси го првиот број: "<<endl;
    int prv;
    cin >> prv;
   
    cout << "Внеси го вториотброј: "<<endl;
    int vtor;
    cin >> vtor;
   
    cout << "Внеси го третиот број: "<<endl;
    int tret;
    cin >> tret;
Потоа треба да напишеш неколку услови за да ги потредиш по големина.
На пример, ако вториот е помал од првиот, треба да си ги заменат местата.
Еве како оди замената:
Код:
if(prv > vtor)
    {
        int tmp = prv;
        prv = vtor;
        vtor = tmp;
    }
Размисли што ке се случи ако внесам некоја од следниве комбинации на броеви, од нив ке ги откриеш if условите за замена на местата.
Код:
прв втор трет
3 2 1
1 2 3
1 3 2
3 3 3
2 3 1
3 2 1
На крај треба да ги испечатиш броевите, еве пример како ке ги испечатиш првиот и вториот број.
Измени го кодот да го печати и третиот.
Код:
    cout << "Броевите подредени по големина се:"<<endl;
    cout << prv << " " << vtor;
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Со помош на while do циклус

Внесете било кој целоброен тип на податок(и печатете го) и останете во циклусот се додека не се внеси (-1) или ако се внеси променлива која не е цел број.
Почетната вредност на целобројниот тип е 0. ako mozi nekoj da pomogni
 
Член од
4 февруари 2016
Мислења
22
Поени од реакции
3
Со помош на while do циклус

Внесете било кој целоброен тип на податок(и печатете го) и останете во циклусот се додека не се внеси (-1) или ако се внеси променлива која не е цел број.
Почетната вредност на целобројниот тип е 0. ako mozi nekoj da pomogni
kaj ucis?? inace go imam odgovorot??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom