BoomTV vs MaxTV

Која опција е подобра и зошто?


  • Вкупно гласачи
    291

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Тоа не го користиме највероватно само ние. Го има и по светов некаде значи добро е :smee:.
Се што треба он нет е да постават антени за покриеност и средена работа.
Да ама во светов почитуваат норми и стандарди, а кај нас секогаш силуваат, ако пишува 100 корисници на еден предавател тоа го читаат 300 нашиве и те убедуваат дека така треба :toe:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да ама во светов почитуваат норми и стандарди, а кај нас секогаш силуваат, ако пишува 100 корисници на еден предавател тоа го читаат 300 нашиве и те убедуваат дека така треба :toe:
Затоа ти викам оди земиго пробен период, јас го имам сеуште и не сум задоволен сега од примот. Во дневната соба јужна страна немам НИ ЕДЕН КАНАЛ, а во спалната северна страна ги фаќам сите.
Оди земи и пиши да видиме како ќее кај тебе.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Затоа ти викам оди земиго пробен период, јас го имам сеуште и не сум задоволен сега од примот. Во дневната соба јужна страна немам НИ ЕДЕН КАНАЛ, а во спалната северна страна ги фаќам сите.
Оди земи и пиши да видиме како ќее кај тебе.
Нелогично ми е да гласаш за БоомТВ како подобра варијанта читајки го горново ? Цената превагна вака да гласаш ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.926
Поени од реакции
7.586
- МАКС Тв има можност за емитување на HD канали (иако сеуште немаат во понуда ) , додека Бум ТВ со овие ресивери не може да емитува канали со висока резолуција .HD канали најавуваат многу наскоро дека ќе се пуштат , мада не ми е јасно како ќе функицонираат преку бакарот , а за оптиката ќе нема проблем ...

- Звукот не сум приметил да касни .
- На макс тв имаш повеќе опции : снимање на програма (хард диск со 160 часа непрекинато снимање) , паузирање на програма ,премотување наназад/напред , една претплата за два ТВ (што не е случај кај БУМ Тв) , радио станици (и БУМ ТВ има радио ) , Игри , преку 80 канали ( горе доле ко на кабелска што се каналите , иако сега се најавуваат ХБО и ХБО Комеди) .

Сликата на Макс ТВ е добра , нема снег , одлична е на обичен телевизор , мада на ЛЦД знае на некои канали да се гледаат коцки .

И тоа би било у глобала ...:helou:
имам Макс тв и стварно сум презадоволен од понудата ,башка за нова година се очекува нови канали на Макс и тоа некои што се актуелни и најгледани во светот
мада малку ми смета што термините не им се точни некогаш
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Нелогично ми е да гласаш за БоомТВ како подобра варијанта читајки го горново ? Цената превагна вака да гласаш ?
Гласам за боом дека ми се подобри со цена. Овие макс како е 2000 денари да плаќам за тв и еден постран итнернет од 10 гига?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Гласам за боом дека ми се подобри со цена. Овие макс како е 2000 денари да плаќам за тв и еден постран итнернет од 10 гига?
Da se slagam deka e poeftino, ama pa uslugata e polovicna, 40kanali nasproti 80, a ova sea so Hbo garant ke se doplakja od mart taka da 500cevo ke otide nakaj 1000ce :) I ja sakam da begam od kabelskive ali po seizglea Dreambox e ipak najbolja varijanta za 500den mesecno, a ko sto treba da iskoci i 500kaHD mesecov ic ne mu ja mislam za ovie deracive :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Dreambox-от има HD канали? И дали има преводи на каналите (пр. српски)?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
0
Пошто моментално не ја плаќам,гласам за бум тв.:vozbud:Од 1ви март,ќе видиме.Се надевам дека ќе остават гратис канали,барем овие националниве?Дигиталнава слика преку обична аналогна антена ми е попросто решение.Ни кабли ни телефони ни ништо.Коаксиалниот во тв и уживај.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Гласав за Бум. На макс ми се случуваше секогаш кога гледав некоја серија на фокскрајм да се смрзне екранот на подолго време, на бум не ми се случило. инаку макс има многу канали да, ама пола од нив и така и така никогаш не ги гледав :toe:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Dreambox-от има HD канали? И дали има преводи на каналите (пр. српски)?
Za HD kanali da gleas normlno ti treba HD resiver. Dreamboxot (500c) e resiver sto kaj nas najvise se trosi a kosta 50evra ali ne e HD. Imas Dreambox HD modeli ali kostaat 400evra. Poguglaj Drembox 500HD, znaci HD verzija na 500kata so treba naskoro da izleze, imase informacii deka dekemvri 2009ta t.e. denovive treba da se pojavi u prodazba pa ke vidime so cena ke bide ali treba da e bajagi poeftin od 400.Ke ima i sata konektor za snimanje na exteren hard.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Гласам за БоомТв зошто?
Нема срања како МаксТВ да мора да имаш телефон и адсл интернет и на крај тоа задоволство кошта минимум 2000 денари.Нема додатни рутери зависност од тоа дали имаш добра адсл брзина и слично.Друга работа каналите не се со српски превод што е случај со МаксТВ и БумТВ се труди побрзо да обезбеди македонски титлови.Затоа имаат помалку канали.Инаку сигурен сум дека ќе ставаат нови програми оти не одат на принцип ставајте се и сешто па кој разбере од преводот разбере туку преведуваат на мајчин јазик.Хбо пакетот е во основниот пакет канали значи нема +доплата.Чисто сумњам дека Макс тв ќе ги даде беспари.Инаку вие што имате проблем со сигнал не се нервирајте,сега трчаат да ја покријат државава со сигнал а потоа ќе го засилуваат постепено така да be happy:wink:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.926
Поени од реакции
7.586
MaxTV ќе понуди HD канали до крајот на месецов
Еве ја изјавата на MaxTV на Facebook
HD каналите ќе бидат понудени кај корисници кај кои ќе постои техничка можност за истите.
Според нашите пресметки најголемиот број од корисниците кои се на постојаната бакарна инфраструктура и сите корисници кои се на оптика ќе може да добијат ваков канал.



после нова година следуваат нови канали,и да го нема HBO месецов бесплатни се 5 филма во видеотеката
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
106
Поени од реакции
6
и кај читаш тука ХД канали до крајот на месецов дека ќе понудат?! ЛОЛ

дај барем вработи се во телеком барем паричка некоја ќе земеш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom