Boksy - македонска дигитална библиотека за читање и слушање книги - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
1700222149024.png
Дали сте запознаени со платформата Boksy.mk?
1700221937309.png
Со претплата од 499 денари се добива пристап до многу книги за читање и слушање аудио дигитално на македонски, англиски и албански јазик. Има опција профил за деца со детска литература книги и опција профил за нас возрасните книги.
1700222469785.png


Засега опција нудат и преку претплата во А1 операторот.

1700222270660.png

Јас не сум многу по читањето книги редок случај е да читам книга но некогаш кога се одлучувам за книга тоа е најчесто нешто биографија животот на некоја позната личност.

Boksy не сум користел па ме интересира дали воопшто има аудио книги на македонски јазик?
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
Јас не сум многу по читањето книги редок случај е да читам книга
:pos: :pos: :pos:
Ти си цар, жими се! :pos::pos::pos:

ме интересира дали воопшто има аудио книги на македонски јазик?
Нормално дека има, и тоа бесплатни. Не мора да имаш бокси за да знаеш дека има аудио книги. Ако навистина те интересирало, напиши на Гугл пребарувач: аудио книги на македонски и ќе ти се отворат. Има стотици бесплатни на платформата Самоглас, на сајтот на Сојузот на слепи лица и на Youtube.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
:pos: :pos: :pos:
Ти си цар, жими се! :pos::pos::pos:


Нормално дека има, и тоа бесплатни. Не мора да имаш бокси за да знаеш дека има аудио книги. Ако навистина те интересирало, напиши на Гугл пребарувач: аудио книги на македонски и ќе ти се отворат. Има стотици бесплатни на платформата Самоглас, на сајтот на Сојузот на слепи лица и на Youtube.
Да си признаам дека ретко читам книги во животов мој. Ќе земам книга печатена верзија да читам и се нешто ќе ме деконцентрира, паметот ми е на нешто друго. Ретко сум прочитувал цела книга поради ова.

Верувам дека има аудио книги и на други места на македонски јазик и го знам Самоглас но не се во голем број оние комерцијализирани книги што најчесто ги нудат на хартија познативе наши издавачки куќи и книжари. Пример од Пауло Коејло, биографија за Обама, за принцот Хари аудио книга на македонски јазик немаш никаде додека српски и хрватски ќе најдеш.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Ми се свиѓа што отвараш тема за секоја македонска апликација :)

On topic, све стана subscription-based веќе, ебаве...

Јас сум за класични печатени книги, и тоа ги купувам нови, ретко некогаш користени преку eBay...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
Ми се свиѓа што отвараш тема за секоја македонска апликација :)

On topic, све стана subscription-based веќе, ебаве...

Јас сум за класични печатени книги, и тоа ги купувам нови, ретко некогаш користени преку eBay...
Дали си ја купил печатена или имаш опција дигитално во двете случаеви даваш пари.

Е сега се си има предности и мани, се е избор на секого.

И јас сакам печатено. Често до пред неколку години читав списанија и чувството кога листаш страните, мирисот на печатеното, шушкањето на хартијата кога листаш не може да се долови со дигитално.

Дигитално е добро бидејќи не секаде каде патуваш, си на работа имаш можност и можеби не ти дозволуваат да носиш книга со себе.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.641
шушкањето на хартијата
И дигитално ги прават да шушка во последно време. :coffee:

Муабетов:
-Што е разлика меѓу весник и компјутер?
-Со компјутер не можеш да утепаш мува. :D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
И дигитално ги прават да шушка во последно време. :coffee:

Муабетов:
-Што е разлика меѓу весник и компјутер?
-Со компјутер не можеш да утепаш мува. :D
Со маусот и тастатурата можеш да утепаш мува :kafence:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Дали си ја купил печатена или имаш опција дигитално во двете случаеви даваш пари.

Е сега се си има предности и мани, се е избор на секого.

И јас сакам печатено. Често до пред неколку години читав списанија и чувството кога листаш страните, мирисот на печатеното, шушкањето на хартијата кога листаш не може да се долови со дигитално.

Дигитално е добро бидејќи не секаде каде патуваш, си на работа имаш можност и можеби не ти дозволуваат да носиш книга со себе.
Е кај жити мене не би ми дозволиле книга да носам со мене?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
Е кај жити мене не би ми дозволиле книга да носам со мене?
Во кола, авион, воз, автобус, во хотел, мотел, апартман, викендичка на плажа и други слични места нема никој да те допре да не носиш книга и да читаш.
Јас мислев на некој работни позиции не дозволуваат или нема можност за книга да си носиш со себе и да читаш а има паузи ќе читаш преку телефон по две три страни. Ако некој работни позиции не прават проблем голем за слушалка на уше да имаш опција е аудио книга.
 
Последно уредено:

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Има ли шанса од вакви апликации да се симнат книгиве зашто се намачив да ги читам на нивната апликација и едвај
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Немојте да ме сфатите погрешно, проектот и реализацијата е супер, треба што повеќе да има македонски дигитални продукти да имаме, но бомбастично да се рекламира дека има илјадници книги, а грубо колку што изброив нема повеќе од 150-200, не е во ред. Еве јас на пример од тоа што набрзина пребарав, ништо не ме заинтересира за читање, многу категории се целосно празни. И од сам почеток, ако е ваква понудата, а во иднина стварно се планираат илјадници книги, требаше промотивно да тераат со некоја симболична претплата од пример 100-150 ден, и 30 дена гратис, како за запознавање, кога ќе достигне понудата 500, 600 итн книги да се воведат и повеќе пакети, за секој да си одбере што му одговара. Вака од старт 400 ден некако се многу за просечниот македонец, а посебно за вака сеуште "сиромашна" понуда на книги. Бизнисот треба да се гради постепено, ама македончето сака брзи пари, тоа ни е во крвта :D . Колку за споредба, иако по број на корисници е неспоредливо, Спотифај пример, често дава free premium пристап цели 3 месеци, а редовната претплата им беше до скоро 5 еур, а сега е 5.5 еур. Додека за основиот free пакет можиш пак да слушаш музика со по некоја реклама. И ја имаш музиката од скоро се што постои во светов.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.904
Поени од реакции
7.571
Нудат и македонски поткасти. Видов рекламираат поткаст на Коста Петров и на оној Јосиф Дамјанов што се занимава со здрав начин на живот.

Телеком преку Magenta Moments нудат промотивен ваучер за eден месец бесплатен пристап на Boksy.
 
Член од
26 февруари 2024
Мислења
2
Поени од реакции
2
Лани го пробавме, имаше доста проблеми со различни уреди. Искрено, не ја продолживме претплатата, затоа што не беше вредност за пари. Исто така многу бавно одговараа на „поплаките“.
Не планирам во блиска иднина да им дадам втора шанса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom