BJJ - Brazilian jiu jitsu

Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
иначе дечки ајде ако има некој да кажи некој вежби за дома за кондиција и цврстина, да влезам во форма, а и за еластичност пошо тоа ми е и малку критично
http://www.youtube.com/watch?v=06LenMae4Bs
BUPREE можеш исто, и трчање за кондиција, ама не едно исто темпо цело време, туку на моменти шпринт, па нормално, па побрзо, па побавно и така... да ти се навикне срцето на различно темпо зошто борбата не е со ист интензитет цело време.
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Што мислите за клубот што ќе се отвори во салата во ФОН ? РООТС БЏ ,тренер:Ивица Алексовски...

Додека тренирав Аикидо тренерот на некој тренинзи уфрлуваше и БЏЏ ,тогаш ептен ми се засвиѓа но немав можност да тренирам ,мислам дека не ни имаше клуб пред 2-3 години ,или па не сум бил информиран ,нема врска сега сакам пак да почнам ,ги глеав термините во новата сала има кик бокс ,мма и БЏЏ.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Што мислите за клубот што ќе се отвори во салата во ФОН ? РООТС БЏ ,тренер:Ивица Алексовски...

Додека тренирав Аикидо тренерот на некој тренинзи уфрлуваше и БЏЏ ,тогаш ептен ми се засвиѓа но немав можност да тренирам ,мислам дека не ни имаше клуб пред 2-3 години ,или па не сум бил информиран ,нема врска сега сакам пак да почнам ,ги глеав термините во новата сала има кик бокс ,мма и БЏЏ.
тој клуб нема да се отвори, туку само ќе се премести на нова локација. :D
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
за јака страна неможам да се пофалам засега иако прилично можам да шлапнам една гилотина брзопотезно :)
слаба поминување гард, смрт ми е
а и проблем ми е да ослободувам контрола на дланки, пошо сите партнерите се поголеми од мене и појаки и душа испуштам дур да се ослободам
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
да ја освежам темава
денеска клубот во кој јас тренирам имаше чест да организира семинар каде што главни демонстратори беа тренерите од Roots BJJ и strongest. одлична дружба, успешна едукација и голема мотивираност се појави лично кај мене да продолжам граплинг да тренирам :)
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302

http://www.facebook.com/events/239907389488459/

Еве да го најавам првиот семинар за бразилско џиу џицу во Македонија со специфична тема.
Семинарот ќе го води Carlos Maia, црн појас под Carlos Gracie Jr.

Повелете на добра дружба и одлично БЏЏ :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
де ла рива гард е одличен според мене, можеш и во ММА да го користиш, проблемов е што во македонија нема толку висок левел на БЏЏ борци, а овој е прилично сложен гард, еве пример јас да дојдам (а сакам да дојдам иако нема да дојдам :P ) ќе се изгубам пошо сум почетник и знам само два гарда да користам.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
De la Riva гард почнуваат и напредни бели појаси да го работат, така да не се секирај. Чим работиш 2 гарда, можеш да експериментираш со овој како трет.

А Карлос освен што е мајстор за БЏЏ е и мајстор за објаснување. Ако не ми веруваш прашај ги колешките од Прилеп што беа на минатиот семинар.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2
Поени од реакции
2
BIG SEMINAR with Prof. JORGE PEREIRA in Skopje, Macedonia!!!

18 MAY 2013 Saturday – BJJ Seminar with gi (kimono)
- Seminar starts at 11.00-14.00, pause from 14.00-17.00, second part 17.00-20.00;
- What will you have on seminar…soon…PRIZE 2000 denars or 33 EUROS !!!
19 MAY 2013 Sunday – Seminar (MMA & Vale Tudo & Grappling)
- Seminar starts at 11.00-14.00, pause from 14.00-17.00, second part 17.00-20.00;
- MMA teq & strategy, Vale Tudo teq & strategy… PRIZE 2000 denars or 33 EUROS !!!

FOR TWO DAYS SEMINAR (BJJ+MMA+VALETUDO…6 hours + 6 hours)…50 EUROS !!!
http://www.facebook.com/events/131701360350729/
--- надополнето: 5 април 2013 во 19:21 ---
Za onie koi shto ne znaat a sakaat da vezbaat BJJ pokraj glavniot klub ROOTS Makedonija koi svoite treninzi gi izveduva vo salata na FON ima ushte dva kluba ROOTS Centar so lokacija kaj korcagin i ROOTS Karposh so lokacija kaj mlecen.
Kolku za informacija na turnirot vo zagreb timot na ROOTS Makedonija osvoi 13 medali i beshe proglasen za najuspeshen tim na turnirot, a dodeka na posledniot turnir vo nish osvoi 17 medali i se razbira beshe ubedlivo najdobar i povtorno proglasen za najuspeshen tim .
Poseti gi nashite klubovi i pocni da vezbash so timot koj pobeduva :)
rezultat po timovi
http://www.hbjjs.hr/EEOC/results.html
osvoeni medali
http://www.hbjjs.hr/EEOC/completeresults.pdf
--- надополнето: 5 април 2013 во 19:41 ---
JKD & BJJ & MMA The Strongest Macedonia


 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
БЏЏ борците со 47 медали за четири месеци

По повод освоените 47 медали на 4 квалитетни натпреварувања во регионов, претседателот на Федерацијата за Бразилска Џиу Џица, Алексовски Ивица на одржаната прес-конференција во Агенцијата за млади и спорт ги пофали сите членови на нивниот тим за постигнатиот успех.


Тој изрази голема благодарност до единствниот носител на црн појас во БЏЏ во светот, Проф. Роберт Наумоски за големата подршка и помош за развивање на бџџ во Македонија и регионот.
Алексовски ги наброи турнирите кои се одржаа и ги освоие следниве успеси: - Софија, Бугарија – “Bugaria BJJ Open” – 6 медали - 3 златни, 1 сребрена и 2 бронзени медали и бевме ВТОР НАЈДОБАР ТИМ на турнирот; - Загреб, Хрватска – “East European BJJ Open” – 36 квалитетни екипи од над 10 земји – 13 медали - 4 златни, 4 сребрени и 5 бронзени медали и бевме НАЈДОБАР ТИМ на турнирот ( од третопласираната екипа бевме со двојно повеќе бодови); - Ниш, Србија – “Nis BJJ Open” – многу екипи од 5 земји – 17 медали - 4 златни, 6 сребрени и 7 бронзени медали и убедливо НАЈДОБАР ТИМ на турнирот; - Белград, Србија – “Serbia BJJ Cup” – околу 250 учесници, над 8 земји – 11 медали – 4 златни, 1 сребрена и 6 бронзени медали и ВТОР НАЈДОБАР ТИМ на турнирот. Вкупно за 4 месеци се освоија вкупно 47 медали од кои: - 15 златни медали; - 12 сребрени медали и - 20 бронзени медали.

Федерацијата е формирана кон крајот на минатата година и од ден на ден бележи се поголем успех и стана пример за како треба да функционираат клубовите во регионот.
Алексовски се заблагодари и на Агенцијата за млади и спорт за подршката при формирање на оваа федерација и за подршката при афирмирањето на постигнатите успеси.

Јанев Ристо , еден од двајцата најтрофејни борци ( заедно со Ровчанин Давид), истакна дека голема чест што е дел од тимот што победува и се надева дека БЏЏ ќе стане олимписки спорт, па ќе може да ја представува нашата држава на светски настани.
Дел од членовите заедно со претседателот Алексовски беа примени од директорот на Агенцијата, Александар Пујовски.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ако некој стварно сака да научи БЈЈ нека тренира кај Ивица... Барем за ова му немам ниедна замерка... Додека бев толку добри работи научив не верувам дека има некој подобра школа моментално за БЈЈ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom