Beverly Hills, 90210

Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Beverly Hills 90210

Дали се сеќавате на мегапопуларната тинејџерска серија Beverly Hills 90210 ? Ако не, еве мало потсетување:

Беверли Хилс, 90210 е америчка телевизиска серија која почна премиерно да се прикажува од 4.10.1990 до 17.05.2000. Ова беше првата тинејџерска сапуница, која стекна огромен број на обожаватели, а од главните глумци направи светски ѕвезди. Серијата го следи животот на младите од Беверли Хилс, ученици во школото “West Beverly High School“, а подоцна во универзитетот Колумбија.
Приказната почнува кога близнаците Брендон (Џејсон Присли) и Бренда (Шенон Доерти) Волш, заедно со своите родители Џим (Џејмс Икхаус) и Синди (Керол Потер), заради работата на татко им се преселуваат од Минесота на луксузниот Беверли Хилс, Калифорнија.
На почетокот тие двајца се централни ликови, а подоцна тоа стануваат и нивните пријатели Кели Тејлор (Џени Гарт), Дона Мартин (Тори Спелинг), Дилан МекКеј (Лук Пери), Стив Сандерс (Иан Зајринг), Андреа Закермен (Габриел Картерис) и Дејвид Силвер (Брајан Остин Грин).
Во серијата ликовите се среќаваат со доста проблеми но секогаш успешно се справуваат со истите.
Серијата е добитник на наградата Златен Глобус.
За време на десетгодишното снимање на серијата, могу познати ѕвезди зеле учество во истата: Ева Лонгорија, Кристина Агилера, Метју Пери и Џесика Алба.

За оние кои што не знаат,серијата Beverly Hills 90210 , повторно се емитува на телевизијата Hrt2 секој ден во 19:10 часот....
Ме интересираат вашите мислења за оваа серија која верувам дека ја немате заборавено...мислења за глумците од истата, за тоа какви биле тогаш и сега, кој лик најмногу ви се допаѓаше а кој не и зошто и воопшто за се поврзано со серијата....Па, ги очекувам мислењата....Поздрав :helou:​

П.С. Ако има ваква тема (која ја немам забележано) јас се извинувам...​








 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
Се сеќавам само на тоа као почнуваше ... :)
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ne pamtam mnogu od serijava,ama na vremeto mnogu ja sakav i ne propustav ni epizoda,sto od denesen aspekt mi e malku cudno oti imase prilicno golema generaciska razlika megu mene i glavnite junaci na serijava.
Sepak,epten bese popularna i mislam deka site sto gi poznavav ja gledaa.Ponekogas organiziravme kolektivno gledanje ili pak na uciliste redovno pravevme detalna analiza na toa sto se slucilo,kako bile obleceni,pagaa prognozi dali Brenda ke se smiri so Dilan ili ne,imase diferenciranje na fanovite na Brenda i Fanovite na Keli:icon_lol:...Jas bev za Brenda,a od maskite mi bese najubav Brendon.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Леле кога бев мала ги гледав овие, прво второ одделение некаде на МТВ 1:), ама тогаш бев копиљ и не ги сфаќав, само буљав во телевизор, интересни ми беа за буљање. Се сеќавам само на неколку сцени, една од нив е кога Кели мислам се мажеше и останативе и се нацртаа на свадба како српрајз.
Баш ќе ги гледам од утре на ХРТ, да видам што всушност се случувало:)
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ехх го имав глеано ама сум го забораил, само Бренда ја памтам :wink:
Btw добра серија
 
Ј

јовица11

Гостин
Mojot omilen guilty pleasure uste od koga znam za postoenjeto na tv serii,Beverli mi bese prva serija koja sum ja gledal,i sega 10 godini pokasno ja gledam pak na HRT 2 i povtorno uzivam.Omileni i togas i sega mi se Brenda i Dilan:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Таа серија е праена од ЦИА и ЕФ БИ АЈ, па после ги пуштаа во Унгарија, Полска, Романија, Југославија да гледаат луѓето како ѓомити живеат во странство на запад во капитализмо луѓето.
Таму во серијата сите се напраени да бидат лични и убави, сите возат коли живеат в убаи куќи и одат на некои лесни и добро платени работи и полни се со пари а сите проблеми се рашаваат со муабети и разговори со постарите. Ко го видоја тој лажен свет се кренаа народите во комунистичките земји и напраија револуции и војни за да си напрат капитализам и тие да живеат и да бидат убаи и богати.

Со Беверли Хилс ЦИА го уништи Варшавскиот договор.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Таа серија е праена од ЦИА и ЕФ БИ АЈ, па после ги пуштаа во Унгарија, Полска, Романија, Југославија да гледаат луѓето како ѓомити живеат во странство на запад во капитализмо луѓето.
Таму во серијата сите се напраени да бидат лични и убави, сите возат коли живеат в убаи куќи и одат на некои лесни и добро платени работи и полни се со пари а сите проблеми се рашаваат со муабети и разговори со постарите. Ко го видоја тој лажен свет се кренаа народите во комунистичките земји и напраија револуции и војни за да си напрат капитализам и тие да живеат и да бидат убаи и богати.

Со Беверли Хилс ЦИА го уништи Варшавскиот договор.

А од каде тебе овие информации ако не е тајна??
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Јас ги гледам цело лето на ДВД! Моментално сум до 5та сезона на средина и ептен е добра али ништо не може да се спореди со првите две сезони, кога се во средно. После тоа...некако се искомерцијализирува и ...не е тоа тоа.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Хехе, да, верувам дека на повеќето главни херои им беа Брендон и Бренда (ни јас не сум исклучок) :pipi:
Јок. Не. Брендон ме нервираше (паметнакович style), Бренда ми беше drama queen. :icon_lol: Дејвид ми беше фраерче, а Стив нешто ко главен засмејувач ни беше со брат ми. Паѓавме џанам од смеа на мајатапите негови.:pos: Кели ми беше пуфла, а Дилан ме нервирше ради ноншанлантноста хаха. Дона ептем лежерно се провлече низ серијата, а Закерман пресериозно ја имаја претставено.

Од оваа (денешна) перспектива серијата ми е бош (шо е нормално, судејќи по времето во кое се давала, мојата возраст и фактот дека држи меурчест квалитет) ама тогаш на седмо небо бев ко ја даваја. Во петок на првата во осум. Немаше промашај. :pos:
 

Roddick

dr_funk
Член од
30 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
Бев прилично мал кога почнаа со емитувањето на Беверли Хилс и единствено што памтам е дека беше многу добра серија, дека најоткачен ми беше Стив и многу ми беше мило што на крајот Брендон и Кели беа заедно. На локалниот сервер скоро ја имаше цела втора сезона па ја изгледав без прекин и сега си гледам секој ден на ХРТ 2 во 19:10. Штета што никогаш не ја репризираа нашиве пошто стварно е најдобра серија што некогаш излегла,ама како што сите знаете си ги трпевме сите шпанските теленовели и просечните Касандра, Есмералда и не знам уште како беа. Немаат објавено на ХРТ дали ги имаат правата за сите сезони до крај оти како што памтам не ја завршија целосно на МТВ. :tv:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А од каде тебе овие информации ако не е тајна??
Јас ја пратам работата и читам весници, ја су ентелектуалец чоек, беверли хилс беше прикажвана кај нас кон крајо на 80 десетите и веќе за 2-3 години се крена народо и во Унгарија и во источна Германија и во Романија и во Југославија.
Шо не се крена народо на револуции ко ги кажваа Династија или Далас, туку баш на беверли Хилс?
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Јас ја пратам работата и читам весници, ја су ентелектуалец чоек, беверли хилс беше прикажвана кај нас кон крајо на 80 десетите и веќе за 2-3 години се крена народо и во Унгарија и во источна Германија и во Романија и во Југославија.
Шо не се крена народо на револуции ко ги кажваа Династија или Далас, туку баш на беверли Хилс?

Е што има то врска..најобична коинциденција...:helou:
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Јас ги гледам цело лето на ДВД! Моментално сум до 5та сезона на средина и ептен е добра али ништо не може да се спореди со првите две сезони, кога се во средно. После тоа...некако се искомерцијализирува и ...не е тоа тоа.

Кај ги најде на ДВД?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom