Ballon d'Or 2009

Кој ќе освои Ballon d'Or за 2009

  • Лео Меси

    Гласови: 55 79,7%
  • Кристијано Роналдо

    Гласови: 10 14,5%
  • Чави

    Гласови: 1 1,4%
  • Иниеста

    Гласови: 3 4,3%

  • Вкупно гласачи
    69
  • Гласањето е завршено на .

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232


Денес се објавија номинираните за една од најпрестижните индивидуални фудбалски награди, Златната топка или попозната како Ballon d'Or.

Во 30мината спаѓаат:

Andrey Arshavin (Arsenal), Karim Benzema (Real Madrid), Iker Casillas (Real
Madrid), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Diego (Juventus), Didier Drogba
(Chelsea), Edin Dzeko (Wolfsburg), Samuel Eto'o (Inter Milan), Cesc Fabregas (Arsenal), Fernando Torres (Liverpool), Diego Forlan (Atletico Madrid), Steven Gerrard (Liverpool), Ryan Giggs (Manchester United):devil3:, Yoann Gourcuff (Bordeaux), Thierry Henry (Barcelona), Zlatan Ibrahimovic (Barcelona), Andres Iniesta (Barcelona), Julio Cesar (Inter Milan), Kaka (Real Madrid), Frank Lampard (Chelsea), Maicon (Inter Milan), Lionel Messi (Barcelona), Luis Fabiano (Sevilla), Franck Ribery (Bayern Munich), Wayne Rooney (Manchester United), John Terry (Chelsea), Nemanja Vidic (Manchester United), David Villa (Valencia), Xavi (Barcelona), Yaya Toure (Barcelona).

Минатата година ја освои поранешниот играч на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо откако ја освоија Лигата на Шампионите и Премиер лигата.Оваа година дефинитивно фаворит е Лео Меси од Барса, поради тројната круна освоена од Барса минатата сезона.Најмногу освоени златни топки имаат Мишел Платини,Јохан Кројф и Марко ван Бастен, сите по 3.Интересно е што ниеден Италијанец нема меѓу 30те номинирани :icon_lol:

Изборот ќе биде на 1ви Декември.

Мој избор годинава е Меси без сомневање.После него би идел Чави или Иниеста а трет Роналдо.

едит: средено
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.439
Поени од реакции
42.718
Прилично сигурен сум дека Меси ќе ја освои..Ем Барса освои тројна круна,ем мислам дека тој беше најдобар стрелец во ЛШ,ем играше супер и во Примера..
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.903
Поени од реакции
1.537
Дефинитивно Меси, бидејки не се гледа само индивидуално туку и успехот на тимот. А, Меси лани беше неприкосновен и индивидуално и плус Барса освои тројна круна.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Меси секако.И индивидиуално беше најдобар и тимот освои се можно,така да нема дилеми.Втор би требало да биде Иниеста,трет Чави,а Роналдо четврти.
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Темава нема да има многу турбуленции, се освен Меси ке биде огромен скандал.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.265
Поени од реакции
41.746
Што толку повеќе направи Кристијано Роналдо од Ето минатата сезона ?
Роналдо даде 4 гола во ЛШ и 18 во ПЛ, Ето даде 4 гола во ЛШ плус го отвори резултатот во финалето што многу значи во оваа ситуација и даде 30 голови во Примера . :toe:

Иначе да, Меси ја добива 10000% сигурно, али пак, изборот во анкетата не е целосен . :smir:
 
N

navivacka

Гостин
Се знае уште сега кој ке ја добие наградата,Меси секако...

Што толку повеќе направи Кристијано Роналдо од Ето минатата сезона ?
Роналдо даде 4 гола во ЛШ и 18 во ПЛ, Ето даде 4 гола во ЛШ плус го отвори резултатот во финалето што многу значи во оваа ситуација и даде 30 голови во Примера . :toe:

Иначе да, Меси ја добива 10000% сигурно, али пак, изборот во анкетата не е целосен . :smir:
Роналдо беше повреден па затоа и не се врати во форма...:toe:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.265
Поени од реакции
41.746
Роналдо беше повреден па затоа и не се врати во форма...:toe:
Што значи Ето повеќе направи, нели ?
Зашто индиректно тоа ми го кажа сега . :) И повеќе освои, и изигра за нијанса подобро плус даде и гол во финалето, каде играше и Роналдо . Не е битно, не мавам едит на анкета, да отварав јас тема немаше ни да ја ставам истата зашто се знае кој е победникот .
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.455
Поени од реакции
5.424
Нема мислење... се знае Меси :toe:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Има 30 номинирани а ние во анкетава имаме да одбереме еден од 4-ца и тоа три од нив се од еден тим. Па не гласам бе:vozbud:
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Лионел Меси, најдобар беше минатата сезона, заслужува да ја освои. :)
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.159
Поени од реакции
28.932
Messi zasluzeno ke ja osvoi. A moze i Xavi.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Што значи Ето повеќе направи, нели ?
Зашто индиректно тоа ми го кажа сега . :) И повеќе освои, и изигра за нијанса подобро плус даде и гол во финалето, каде играше и Роналдо . Не е битно, не мавам едит на анкета, да отварав јас тема немаше ни да ја ставам истата зашто се знае кој е победникот .
Ето и Роналдо ги споредуеш? Роналдо знаеш колку утакмици реши во корист на Манчестер? Него кажи ми Ето кога реши утакмица за Барса? Покрај таков среден ред, на резултат 4-0 и ја ќе дадем гол.

Иначе Меси би требало да ја освои, со оглед на титулите што ги зеде Барса минатата сезона.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.839
Поени од реакции
23.084
Има 30 номинирани а ние во анкетава имаме да одбереме еден од 4-ца и тоа три од нив се од еден тим. Па не гласам бе:vozbud:

Да си ми жив!
Можеле само и Меси да го стават у Анкета.
Стај ги свите 30 ја ќе гласам дека Џеко треба да ја добие :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom