B2 (туристичка) виза за САД

Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Здраво
Аплицирав за Б2 туристичка виза и интервјуто ми е на 28ми Мај.
Матурант сум сега завршувам со школо и планирам туристички да одам на 3 месеци. Имам I-134 од таму и писмо дека ме покануваат и дека ќе ми ги сносат сите финансиски трошоци. Одам да ја посетам девојками, писмото и трошоците се од мајка и. Иди секоја година таа, ама нова работа сега, па неможи и решивме јас да одам. Кој документи да ги носам од тука? Копирав пасоши/лични карти од цела фамилија, за потврда дека имам фамилија тука, планирам да извадам и имотен лист.. Друго? Фирма немаме, не сум вработен. Ми дава надеж шо имам многу патувано последниве 5 години, околу 10 држави од кои 6-7 во европска унија. Планирам и стариот пасош да го носам заради печатите од други патувања.. Ај ве молам за помош :) со девојками бевме Шведска заедно па нешто и од шведска потврда?пр слика заедничка од таму и потврда за патувањето да видат дека сме сериозни
 
Последно уредено:

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Сите овие нешта не се гаранција дека ќе добиеш туристичка виза. Најмногу зависи од интервјуто, и како ќе зборуваш и на кој начин ќе ги убедиш дека ќе се вратиш назад. Полезно е ако си матурант, да однесеш и документ за упис на факултет. Да не те намирисаат дека ќе се ожениш за документи.

Со среќа. Не се знае додека не застанеш на шалтер пред конзулот.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Сите овие нешта не се гаранција дека ќе добиеш туристичка виза. Најмногу зависи од интервјуто, и како ќе зборуваш и на кој начин ќе ги убедиш дека ќе се вратиш назад. Полезно е ако си матурант, да однесеш и документ за упис на факултет. Да не те намирисаат дека ќе се ожениш за документи.

Со среќа. Не се знае додека не застанеш на шалтер пред конзулот.
Знам дека не се гаранција..
А за тоа женењето.. Затоа не сакам да претерувам мн да кажувам дека сме биле по одмори и БГ и Албанија и Шведска.. Кој ги знае сите викаат среќа дека е најмногу.. Еј, а кога ќе одам таму им приложувам сè што имам или само поважни раб а за другите да чекам ? Да не испадни како наметнување наеднаш све што знам јас првпат ми е -.-


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Шведска сега е најголема мета за бракови со документи ,така да внимавај што правиш ,имаат и инспекции кои прашуваат се и сешто за личноста кај што одиш .
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Шведска сега е најголема мета за бракови со документи ,така да внимавај што правиш ,имаат и инспекции кои прашуваат се и сешто за личноста кај што одиш .
Шведска бев со девојками од САД (државјанин на САД) пред 1 година а сега се спремам за туристичка за САД


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Шведска бев со девојками од САД (исто државјанин на САД) пред 1 година а сега се спремам за туристичка за САД


Sent from my iPhone using Tapatalk
За САД не би требало да ти прават многу проблеми , но како што ти пиша членот погоре извади си документи дека си студент зошто ќе немаш со што да ги убедиш дека ќе се вратиш во мк.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
За САД не би требало да ти прават многу проблеми , но како што ти пиша членот погоре извади си документи дека си студент зошто ќе немаш со што да ги убедиш дека ќе се вратиш во мк.
Епа проблемот е што можи нема да се запишам одма на факултет а и уписните рокови се август негде а планирам да одам крајот на јуни/почеток на јули


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
7
Знам дека не се гаранција..
А за тоа женењето.. Затоа не сакам да претерувам мн да кажувам дека сме биле по одмори и БГ и Албанија и Шведска.. Кој ги знае сите викаат среќа дека е најмногу.. Еј, а кога ќе одам таму им приложувам сè што имам или само поважни раб а за другите да чекам ? Да не испадни како наметнување наеднаш све што знам јас првпат ми е -.-


Sent from my iPhone using Tapatalk
Конзулот во америчка амбасада законски должен е да те гледа како потенцијален емигрант. Твоја работа е да го разубедиш, затоа носи си документи што би биле во твоја полза.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Конзулот во америчка амбасада законски должен е да те гледа како потенцијален емигрант. Твоја работа е да го разубедиш, затоа носи си документи што би биле во твоја полза.
Епа мала помош во врска шо би можело да ми биде во полза?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Во амбасадата ќе однесеш ги однесеш оние документи кои ќе докажат дека немаш намера да се ожениш таму, и дека имаш намера да се вратиш назад.
И немој да бидеш нападен. Ако ти побараат документ, дај го. Ако не, не.

Ама јас пак ќе ти кажам, упис на факултет е еден од најубедливите докази. Сепак, запишувањето на факултет и идеја за сопствената иднина не се крајот на август, а се во твојата глава. :) И друго, англискиот треба да ти е на супер ниво.
Едноставно не знам. Мојата прва виза за УСА ја зедов на 18 години и немаше никаков проблем.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Во амбасадата ќе однесеш ги однесеш оние документи кои ќе докажат дека немаш намера да се ожениш таму, и дека имаш намера да се вратиш назад.
И немој да бидеш нападен. Ако ти побараат документ, дај го. Ако не, не.

Ама јас пак ќе ти кажам, упис на факултет е еден од најубедливите докази. Сепак, запишувањето на факултет и идеја за сопствената иднина не се крајот на август, а се во твојата глава. :) И друго, англискиот треба да ти е на супер ниво.
Едноставно не знам. Мојата прва виза за УСА ја зедов на 18 години и немаше никаков проблем.
Англискиот ми е таман :) за тоа немам проблем барем :) ај ќе пробам да го убедам "главниот" хаха... А директно со него ќе раЗговарам или..?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Англискиот ми е таман :) за тоа немам проблем барем :) ај ќе пробам да го убедам "главниот" хаха... А директно со него ќе раЗговарам или..?
Сите мислат така дека имаат таман англиски. 90% од случаите не е така.

Зависи кој конзул е на смена. Има повеќе конзули, а еден генерален.
Ќе те прашаат зошто сакаш да одиш таму, бла бла. Не знам колку си финансиски силен, или добар во училиште, за да кажеш дека ќе посетуваш и универзитети за да се запишеш на додиплмски студии таму.
За другите работи не лажи, особено не во онлајн апликацијата (Не давај лажни информации). Тие знаат се за тебе. :)
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Сите мислат така дека имаат таман англиски. 90% од случаите не е така.

Зависи кој конзул е на смена. Има повеќе конзули, а еден генерален.
Ќе те прашаат зошто сакаш да одиш таму, бла бла. Не знам колку си финансиски силен, или добар во училиште, за да кажеш дека ќе посетуваш и универзитети за да се запишеш на додиплмски студии таму.
За другите работи не лажи, особено не во онлајн апликацијата (Не давај лажни информации). Тие знаат се за тебе. :)
Не сум ни финансиски многу силен ни мн добар у школо :D иначе знам, не лажам све искрено во апликацијата пополнав... Шо е то е .. Напиша мајка и на девојками дека ме кани да се запознам поубо со фамилијата и културата таму така нешто и да прошетам и дека ќе посетиме некој туристички атракции и сите трошоци таа ќе ги сноси. И исто така ќе кажам дека девојками неможи да добие одмор од работа а инаку редовно доаѓаше.. Ама имам проблем шо i-134 и писмото уште не се стигнати... Имам скенирани потпишани ама оргиналите по пат се негде... Скоро 1 месец има... Чекав 1-2 недели од ко тргнаа па почнав со апликацијата.. А таму им рекоа 7-14 работни дена... Ако не пак, ќе си кажам дека ги чекам оргиналите и ќе одам со скенираните, јбг


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Девојка ти американка е или наша иселена?

Што и да правиш, на интервјуто биди искрен. Знаат они се, што е и како е, и ако ги излажеш, никогаш нема да добиеш виза. Јас коа одев за кај брат ми и ме прашаа како он останал таму, им кажав дека отишол преку ворк и травел и после тоа не се вратил. Мајка ми, која стоеше до мене, пошто заедно аплициравме во тој момент мислам дека и дојде да ми ја влепи една, да памтам цел живот. Ама, на крај ми кажаа следната недела да дојдам пасошите да си ги зеам со визите.

Да можеше индекс да носиш, ќе вршеше работа...а за тоа дека ќе сумњаат дека ќе се жениш, тоа е нормално, затоа што текот на нештата е таков :) сепак, тоа ако треба да биде, не можат да го спречат они. Затоа, моја препорака, шо и да те прашат, кажи им како што е. Без лажење. И да не ти дадат сега, не сакаш засекогаш да те памтат по тоа :)

Со среќа, па пиши шо си направил.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Девојка ти американка е или наша иселена?

Што и да правиш, на интервјуто биди искрен. Знаат они се, што е и како е, и ако ги излажеш, никогаш нема да добиеш виза. Јас коа одев за кај брат ми и ме прашаа како он останал таму, им кажав дека отишол преку ворк и травел и после тоа не се вратил. Мајка ми, која стоеше до мене, пошто заедно аплициравме во тој момент мислам дека и дојде да ми ја влепи една, да памтам цел живот. Ама, на крај ми кажаа следната недела да дојдам пасошите да си ги зеам со визите.

Да можеше индекс да носиш, ќе вршеше работа...а за тоа дека ќе сумњаат дека ќе се жениш, тоа е нормално, затоа што текот на нештата е таков :) сепак, тоа ако треба да биде, не можат да го спречат они. Затоа, моја препорака, шо и да те прашат, кажи им како што е. Без лажење. И да не ти дадат сега, не сакаш засекогаш да те памтат по тоа :)

Со среќа, па пиши шо си направил.
Американка е по раѓање и живее таму цел живот, а наша е по татко и ама нема државјанство уште.
Важи, убавезно ќе пишам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom