B2 (туристичка) виза за САД

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Американка е по раѓање и живее таму цел живот, а наша е по татко и ама нема државјанство уште.
Важи, убавезно ќе пишам


Sent from my iPhone using Tapatalk
Немој да ја спомнуваш воопшто на интервјуто дека одиш да се видиш со неа, приказната треба да ти е од типот дека одиш да посетиш некои знаменитости.
Плус и ако се немаш запишано на факултет ниту пак си вработен мали ти се шансите за виза.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
11
Поени од реакции
7
Епа мала помош во врска шо би можело да ми биде во полза?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Гледај реши си го прашањето со парите. Ако во писмото ти пишува дека ќе ти ги покријат трошоците во Америка, а не пишува дека ќе ти го платат патот, мораш да докажеш дека имаш доволно пари за да стигнеш до Америка. Извади по можност изводи за приходот на твоите родители или стави си убава сума пари на штедна, и приложи им документ.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Немој да ја спомнуваш воопшто на интервјуто дека одиш да се видиш со неа, приказната треба да ти е од типот дека одиш да посетиш некои знаменитости.
Плус и ако се немаш запишано на факултет ниту пак си вработен мали ти се шансите за виза.
Во писмото од таму веќе е напишано од мајка и дека одам да ги посетам и дека ми е девојка..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Гледај реши си го прашањето со парите. Ако во писмото ти пишува дека ќе ти ги покријат трошоците во Америка, а не пишува дека ќе ти го платат патот, мораш да докажеш дека имаш доволно пари за да стигнеш до Америка. Извади по можност изводи за приходот на твоите родители или стави си убава сума пари на штедна, и приложи им документ.
Имам пари за пат во кеш, да ги ставам на банка и потврда да извадам? Имам околу 1000 евра мој што ги токмам за пат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имам пари за пат во кеш, да ги ставам на банка и потврда да извадам? Имам околу 1000 евра мој што ги токмам за пат


Sent from my iPhone using Tapatalk
Лоша идеја што си аплицирал со таја цел, пред нова година една другарка аплицира исто да го посети дечкото, и тоа вработена и ја одбија од проста причина што премногу се големи шансите да остани таму поради високиот процент на невработенот и низок стандард во Македонија.
Потврда обавезно мислам дека е и задолжителен документ да докажиш дека имаш пари за патувањет.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Лоша идеја што си аплицирал со таја цел, пред нова година една другарка аплицира исто да го посети дечкото, и тоа вработена и ја одбија од проста причина што премногу се големи шансите да остани таму поради високиот процент на невработенот и низок стандард во Македонија.
Потврда обавезно мислам дека е и задолжителен документ да докажиш дека имаш пари за патувањет.
Епа тоа ми е целта, нема да ги лажам..

Имам дебитна, ќе ги ставам на неа па ќе извадам потврда ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Епа тоа ми е целта, нема да ги лажам..

Имам дебитна, ќе ги ставам на неа па ќе извадам потврда ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Лоша идеја ако нема да лажиш, таа исто напиша дека оди со таа цела да го посети дечкото, ако напишеше дека оди со цел само да прошета низ австралија многу поголеми шанси би имала.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Лоша идеја ако нема да лажиш, таа исто напиша дека оди со таа цела да го посети дечкото, ако напишеше дека оди со цел само да прошета низ австралија многу поголеми шанси би имала.
Шо е то е, ете некој сега брзо поднесе виза за првпат за 2-3 месеци за на свадба само, па му дадоа мултиентри за 10 години.. Мислам дека е се до колку ќе имаш среќа.. Не буквално све ама сите викаат дека некој за безвеза ги пуштаат и без многу потврди и документи а некој натокмени со потврди од работа од школо од имоти на нивни имиња ги одбиле


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
S

Sagan

Гостин
Не сум ни финансиски многу силен ни мн добар у школо :D иначе знам, не лажам све искрено во апликацијата пополнав... Шо е то е .. Напиша мајка и на девојками дека ме кани да се запознам поубо со фамилијата и културата таму така нешто и да прошетам и дека ќе посетиме некој туристички атракции и сите трошоци таа ќе ги сноси. И исто така ќе кажам дека девојками неможи да добие одмор од работа а инаку редовно доаѓаше.. Ама имам проблем шо i-134 и писмото уште не се стигнати... Имам скенирани потпишани ама оргиналите по пат се негде... Скоро 1 месец има... Чекав 1-2 недели од ко тргнаа па почнав со апликацијата.. А таму им рекоа 7-14 работни дена... Ако не пак, ќе си кажам дека ги чекам оргиналите и ќе одам со скенираните, јбг
Стариот пасош уште кога ќе стасаш ќе ти кажат да го тргнеш бидејќи не ти е потребен за на шалтер. Тешко дека и некој ќе ти го разгледа. Во врска со I-134 немаш гајле и скренирани копија да однесеш, биди сигурен да побараш лична карта скенирана од лицето кое ја пополнило i-134. Доколку сметаш дека би ти било потребно, лицето нека извади и извод од банка.
Другото се останува на тебе и на вољата на оној што те интервјуира. Најдобро е да ја кажеш вистината без да лажеш. Пробај да бидеш смирен па дури и опуштен доколку ти се даде шанса направи и шега, ќе ти го ценат гестот верувај.
Се најдобро!
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Стариот пасош уште кога ќе стасаш ќе ти кажат да го тргнеш бидејќи не ти е потребен за на шалтер. Тешко дека и некој ќе ти го разгледа. Во врска со I-134 немаш гајле и скренирани копија да однесеш, биди сигурен да побараш лична карта скенирана од лицето кое ја пополнило i-134. Доколку сметаш дека би ти било потребно, лицето нека извади и извод од банка.
Другото се останува на тебе и на вољата на оној што те интервјуира. Најдобро е да ја кажеш вистината без да лажеш. Пробај да бидеш смирен па дури и опуштен доколку ти се даде шанса направи и шега, ќе ти го ценат гестот верувај.
Се најдобро!
Имам фотокопија од американскиот пасош на лицето што пополнило и-134
А во врска со стариот пасош, пишува и на страните официјални дека ако имаме стар пасош со одбиена/дозволена американска виза а и воопшто ако може да се потврди некое меѓународно патување со него, да се носи
Се најдобро


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
S

Sagan

Гостин
Имам фотокопија од американскиот пасош на лицето што пополнило и-134
А во врска со стариот пасош, пишува и на страните официјални дека ако имаме стар пасош со одбиена/дозволена американска виза а и воопшто ако може да се потврди некое меѓународно патување со него, да се носи
Се најдобро


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас зборував од мое лично искуство, стариот пасош не го ни погледнаа.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Јас зборував од мое лично искуство, стариот пасош не го ни погледнаа.
Ќе го носам за секој случај :) поубаво да го имам и да не го бараат отколку да не го носам воопшто.. Нема да ми тежи хаха


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Лоша идеја ако нема да лажиш, таа исто напиша дека оди со таа цела да го посети дечкото, ако напишеше дека оди со цел само да прошета низ австралија многу поголеми шанси би имала.
Австралија? ...темава е САД ... не е исто ...
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Девојка ти американка е или наша иселена?

Што и да правиш, на интервјуто биди искрен. Знаат они се, што е и како е, и ако ги излажеш, никогаш нема да добиеш виза. Јас коа одев за кај брат ми и ме прашаа како он останал таму, им кажав дека отишол преку ворк и травел и после тоа не се вратил. Мајка ми, која стоеше до мене, пошто заедно аплициравме во тој момент мислам дека и дојде да ми ја влепи една, да памтам цел живот. Ама, на крај ми кажаа следната недела да дојдам пасошите да си ги зеам со визите.

Да можеше индекс да носиш, ќе вршеше работа...а за тоа дека ќе сумњаат дека ќе се жениш, тоа е нормално, затоа што текот на нештата е таков :) сепак, тоа ако треба да биде, не можат да го спречат они. Затоа, моја препорака, шо и да те прашат, кажи им како што е. Без лажење. И да не ти дадат сега, не сакаш засекогаш да те памтат по тоа :)

Со среќа, па пиши шо си направил.
Ништо... Не ми дозволија..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom