Avicii (Tim Berg)

Член од
21 септември 2008
Мислења
14.430
Поени од реакции
13.829
Искрено новиот албум му е тапа, затоа и прими многу негативни критики после сетот на УМФ, али секако дека се добредојдени настани со вакви диџеи кај нас... :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923

Не се возбудувајте за џабе :icon_mrgr:
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236
Го слушав и гледав во живо, на 10тина метри пред мене на Ultra Music Festival. Човекот ни сам не е свесен каква атмосфера направи! Мислам дека имаше претпоследен сет, после доооолги 10 сати музика пред него. Публиката беше WOW! Не велам дека другите DJ-и не беа добри ама Avicii и Hardwell ми ја направија Ultra онаква каква шо не можев да ја замислам! (y)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Малку се запусти со новиот албум, не дека песните се лоши ама не се добри за журка. Не знам дали сум чул нешто полошо од неговиот сет на Ултра Мајами. Пред тоа речиси и да немаше лоша песна. Гледам оваа не е постирана, може затоа што и не е толку многу експонирана

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Малку освежување на темава :)

Avicii поставува неочекувани рекорди

Шведскиот продуцент и DJ Avicii со синглот Wake Me Up го постави овогодинешниот рекорд за најбрзо продаван сингл во Велика Британија. Песната со певлив текст и заразна мелодија заврши на прво место на топ листите во дури 47 земји ширум светот.

Сепак, ова не е единствен рекорд за Avicii – тој ја премина границата од милиони продадени дигитални примероци во Велика Британија и стана 144 артист во светот кој влезе во оваа листа.

„Да го имаш најбрзо продаваниот сингл во Британија за мене е огромна работа. Никогаш не сум ни мислел дека на таа листа има место за денс музиката како мојата. Имаме сопствени списоци и листи, но да имам број еден на официјалната листа за мене е потполно лудило,“ изјави 24 годишниот Тим Берглинг, познат како Avicii.

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241

Новата песна на Avicii која доста наликува на песната Wake me up навистина доста ми се допадна уште од кога излезе мислев да пишам на темава околу песната но ајде сега ќе напишам нешто.
"Hey Brother" е песна на шведскиот продуцент Avicii Од неговиот студиски деби албум, True (2013). Песната е напишана од страна на Avicii, Ash Pournouri, Salem Al Fakir, и Vincent Pontare. Во изведба на пејачот: Dan Tyminski. "Hey Brother" за прв пат е промовирана од страна на Австралиското радио на 9 октомври 2013 година како промотивен сингл од албумот: True (2013) кој беше издаден како трет сингл од албумот на 28 октомври 2013 во Германија,Швајцарија и Австрија.

Официјалниот музички спот за песната: "Hey Brother" беше објавен на јутјуб каналот Avicii на 9 декември, 2013 година. Видео приказна за двајца браќа кои растат за време војната во Америка. Во спотот се две момчиња, постарото момче е Zach Voss, помладото е Jack Estes. Видео спотот е во режија на Jesse S.

Weekly charts
  • Chart (2013) Peak position
  • Australia (ARIA) 2
  • Austria (Ö3 Austria Top 40)1
  • Belgium (Ultratop 50 Flanders) 7
  • Belgium (Ultratop 50 Wallonia) 12
  • Canada (Canadian Hot 100) 22
  • Denmark (Tracklisten)4
  • Finland (Suomen virallinen lista) 1
  • France (SNEP)4
  • Germany (Media Control AG) 1
  • Hungary (Dance Top 40)4
  • Hungary (Rádiós Top 40) 5
  • Hungary (Single Top 20) 1
  • Ireland (IRMA) 5
  • Netherlands (Dutch Top 40) 1
  • New Zealand (Recorded Music NZ) 4
  • Norway (VG-lista)[19] 1
  • Poland (Polish Airplay Top 20) 4
  • Poland (Dance Top 50) 28
  • Scotland (Official Charts Company) 4
  • Spain (PROMUSICAE) 27
  • Sweden (Sverigetopplistan) 1
  • Switzerland (Schweizer Hitparade) 2
  • UK Dance (Official Charts Company) 1
  • UK Singles (Official Charts Company) 2
  • US Billboard Hot 100 - 78
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Утре 14/02/2014 во 12 часот очекувајте го новиот спот на Avicii со наслов: "Addicted To You"

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
[DOUBLEPOST=1526771357][/DOUBLEPOST]
:(
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom