Avenged Sevenfold

Член од
13 мај 2012
Мислења
180
Поени од реакции
206
Да. И двата бенда се ДАЛЕКУ од медал. Чуј ги Judas Priest, Black Sabbath и ќе осетиш ОГРОМНА разлика. SOAD и a7x забегуваат многу од жанрот. Нема ништо "heavy" во нивните песни.
Ги имам слушнато и џудас приест и Блек сабат , и Ozzy и се живо и диво ... тие се ок .. али ипак мислам има и други жанрови но незнам зашто викаш дека избегнуваат од метал .. Aerials , Nightmare , B.Y.O.B , исто слушни ја и Chapter Four , 4 AM , Second Heartbeat
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Ги имам слушнато и џудас приест и Блек сабат , и Ozzy и се живо и диво ... тие се ок .. али ипак мислам има и други жанрови но незнам зашто викаш дека избегнуваат од метал .. Aerials , Nightmare , B.Y.O.B , исто слушни ја и Chapter Four , 4 AM , Second Heartbeat
Друже до толку ли не ги разликуваш? Слабо слухот а? :D

Спореди го ова:

Со ова:

Овие нови бендови без студио обработки неможат да преживеат. По 2 акорди има во песна и толку.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
180
Поени од реакции
206
Друже до толку ли не ги разликуваш? Слабо слухот а? :D

Спореди го ова:

Со ова:

Овие нови бендови без студио обработки неможат да преживеат. По 2 акорди има во песна и толку.

Ок ... брат ги слушам значи .. тоа што имаат само по 2 акорди ... не баш да ги видам старита гитаристи (освен Хендрикс , Дајмбег и тие легендарни бендови) нека го напраат некое соло ко на synyster ... нема шанса да го напраат синистер гејтс е 13 најбрз гитарист у свет ... go compare
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Ок ... брат ги слушам значи .. тоа што имаат само по 2 акорди ... не баш да ги видам старита гитаристи (освен Хендрикс , Дајмбег и тие легендарни бендови) нека го напраат некое соло ко на synyster ... нема шанса да го напраат синистер гејтс е 13 најбрз гитарист у свет ... go compare
Ок, ајде ќе го споредиме мојот омилен гитарист (zakk wylde) со твојот - Synyster Gates.
Солото од Crazy Train (песна напишана од Ozzy Osbourne и Randy Rhoads)
Солото од Mr Crowley (исто од ози и ренди)
И еве соло од Miracle Man (напишана од ози и Zakk) 1:55

Не е се во брзината. Солата на Synyster ме оставаат ладнокрвен.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.420
Поени од реакции
5.399
Haha ako ne se zakontra nekoj za ovaa muzika ziv ne e.
Kako prvo meshate babi i zabi. A7X i Soad i gi kontrate so Black Sabath i ostali dinosaurusi. Kao ova e metal ova ne.
Toa ti e isto kako da sporeduvas Run DMC so Jay - Z
Znaci drugi vreminja, Druga muzika.
A7X jeste imaat onaj feeling na povtoruvanje vo muzikana. Nemaat nekoj koloritet. Kako sto rekov Si slusanl eden album Si gi slusnal site.
Denovive slusam Five Finger Death Punch i mozam da kazam deka sum kraajno iznenaden od kvalitetor na bendot.
Fenomenalen vokal i uber dobri pesni.
Probajte: The Bleeding (Acoustic), Never Enough, Hard to see, Walk Away i The Pride...
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Haha ako ne se zakontra nekoj za ovaa muzika ziv ne e.
Kako prvo meshate babi i zabi. A7X i Soad i gi kontrate so Black Sabath i ostali dinosaurusi. Kao ova e metal ova ne.
Toa ti e isto kako da sporeduvas Run DMC so Jay - Z
Znaci drugi vreminja, Druga muzika.
A7X jeste imaat onaj feeling na povtoruvanje vo muzikana. Nemaat nekoj koloritet. Kako sto rekov Si slusanl eden album Si gi slusnal site.
Denovive slusam Five Finger Death Punch i mozam da kazam deka sum kraajno iznenaden od kvalitetor na bendot.
Fenomenalen vokal i uber dobri pesni.
Probajte: The Bleeding (Acoustic), Never Enough, Hard to see, Walk Away i The Pride...
Жанр си е жанр. Heavy Metal е heavy metal. Heavy Metal песните имаат „дебел“ звук со засилена дисторзија, нагласени удари и подолги сола. Во добар дел од песните на SOAD нема соло. Такада слободно можат да се стават во класа alternative rock или alternative metal, или пак nu metal.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
180
Поени од реакции
206
Жанр си е жанр. Heavy Metal е heavy metal. Heavy Metal песните имаат „дебел“ звук со засилена дисторзија, нагласени удари и подолги сола. Во добар дел од песните на SOAD нема соло. Такада слободно можат да се стават во класа alternative rock или alternative metal, или пак nu metal.
Глеј го Avenged Sevenfold All Execs и ќе видиш дека сами имаат кажано дека не сакаат да бидат бенд кој цело време го праи едно исто ... и слушни им ги првите песни и после кажи дали се хеви или не , новиве што ги имаат направено најмнгу се балади заради што им умре и тапанарот и поранешниот басист ..
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Глеј го Avenged Sevenfold All Execs и ќе видиш дека сами имаат кажано дека не сакаат да бидат бенд кој цело време го праи едно исто ... и слушни им ги првите песни и после кажи дали се хеви или не , новиве што ги имаат направено најмнгу се балади заради што им умре и тапанарот и поранешниот басист ..
Ај пиши ми песна што мислиш дека одговара на жанрот хеви метал. Одбери ја онаа која ти звучи нај-„тешко“.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
180
Поени од реакции
206
Ај пиши ми песна што мислиш дека одговара на жанрот хеви метал. Одбери ја онаа која ти звучи нај-„тешко“.
Eте да не барам најмногу од последниот албум .. викаш треба да имаат дебел звук ?? ете види си
--- надополнето: 29 септември 2012 во 21:15 ---
Или оваа


 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Eте да не барам најмногу од последниот албум .. викаш треба да имаат дебел звук ?? ете види си
--- надополнето: 29 септември 2012 во 21:15 ---
Или оваа


Not even close to Heavy Metal. Се потпираат на вокалите.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.621
Поени од реакции
31.828
Имаше деца со мене што учеа и пиштеа по бендов. Има сеуште малечки деца кои се душевно разреметени и пискаат исто по бендов и Синистер и пејачот и така натака.
Кратко и јасно мое мислење, бендот е чисто промашување, срањесто од тоа што сум чул со нашминкани фаци и движења кои ме вадат од такт, а според мое мислење матер ебаат на добрата музика, или поточно на поимот за добра музика, со нагло извртување на истиот и оставање фалш впечаток за нешто уметничко и силно кое е далеку од тоа.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
180
Поени од реакции
206
Not even close to Heavy Metal. Се потпираат на вокалите.
ХАХАХАХАХАХА ти ме зезаш или ??? брат пред да се почне кавга пошо не сакам така земи слушниги песните први што им и се па ќе видиш дека си грешка ...
--- надополнето: 29 септември 2012 во 21:23 ---
Имаше деца со мене што учеа и пиштеа по бендов. Има сеуште малечки деца кои се душевно разреметени и пискаат исто по бендов и Синистер и пејачот и така натака.
Кратко и јасно мое мислење, бендот е чисто промашување, срањесто од тоа што сум чул со нашминкани фаци и движења кои ме вадат од такт, а според мое мислење матер ебаат на добрата музика, или поточно на поимот за добра музика, со нагло извртување на истиот и оставање фалш впечаток за нешто уметничко и силно кое е далеку од тоа.
Работата што е : тие деца што си пискаат "ЛЕЛЕ КОЛКУ Е УБАААВ" ова она .. тоа ги прават бендовите срање ... многу лоши впечатоци од тоа се ставаат ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom