Australian Open 2017

Кој ќе го освои Australian Open 2017?

  • Andy Murray

    Гласови: 10 17,2%
  • Novak Djokovic

    Гласови: 18 31,0%
  • Milos Raonic

    Гласови: 4 6,9%
  • Stanislas Wawrinka

    Гласови: 4 6,9%
  • Kei Nishikori

    Гласови: 1 1,7%
  • Dominic Thiem

    Гласови: 2 3,4%
  • Rafael Nadal

    Гласови: 13 22,4%
  • Roger Federer

    Гласови: 11 19,0%
  • некој друг (наведете во мислење)

    Гласови: 3 5,2%

  • Вкупно гласачи
    58
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.209
Поени од реакции
41.239
neznam kako toa vi e cudno po koj osnov ova e najteskiot poraz na nadal u kariera ...
pa zemete gi site parametri vo obzir pa odma ke go dobiete toj odgovor.
Prvo, ogromen favorit e vo duelite so federer koj e teniser po negova merka, ako birase finale dali so wawrinka, marej, novak ili federer od 100 obida 100 pati fedex ke go odberese, samo na treva go jadel od nego drugo sve rutina mu bese radi stilot na igra koj i dvajcata go neguvaat.
Vtoro, Rafa ke stanese prv teniser vo open erata so osvoeni minimum 2 tituli na sekoj slem turnir, sekako deka ova e Ogromno dostignuvanje i samo po sebe dovolno govori kolkava tezina imase ovaa titula za nego.
Treto, analogno na ova pogore, pa Rafa vakva prilika na podloga sto ne e zemja, odnosno na AO prasanje e dali nekogas ke ima, on lani ni na zemja ne bese konkurenten, padnat e vo forma mnogu taka da vakvite priliki mu se prava retkost, i on ja propusti glatko, i toa posle brejk prednost vo 5ti set.
Cetvrto, 15ta titula, samo 2 do federer a na zemja ke gura nadal u naredni 3 godini sigurno, nikogas ne smee da se otpise na taa podloga kade e kral u bukvalna smisla na zborot, vaka 14<18 ...

Zborete mi kako ova ne e najtezok poraz vo negova kariera, u paket so istovo, spored mene ko sto rekov, najgolem triumf vo karierata na federer, posle povredi kurci palci milion seta izigrani, go pravi ova, caoooo, against all odds..
Bez sumja ova e eden od najznacajnite mecevi u istorijata na open erata neka kaze koj sto saka, nenormalna istorija se ispias vo posledni godina dena, nevideno nesto do sega :popce::popce::popce:
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
И можеа Новак и Роџер да се вратат не може Надал? Колку пати бе кажи до сеа го отпишавме колена, зглобови, стомачни, нз уште шо немаше повредено... Толку крај падна физички тоа е, нема назад. И се враќа секад. Има 30 години нема 35... Ко фан на Рафа ако сметаш дека Федерер или Ноле се поголеми фајтери, или дека они можат да се вратат иако имале (за мене) поболни порази у кариерава а Рафа не. Не знам што да кажам.
Надал мора секогаш да биде во топ физичка кондиција (психичка се подразбира) за да може да направи нешто, затоа што неговата игра се базира на многу трчање. Таков стил негува, така знае да игра. Не знам до кога ќе може да биде топ физички подготвен, како би бил конкурентен на гренд слемовите кои често се играат во 5 сета. Годините многу повеќе ќе имаат влијание врз Надал, него врз Федерер.

Еве го Федерер на 36 год. во 5 сета ги тепа Нишикори, Вавринка и Надал.. ама Федерер игра друг стил на тенис, и тоа е тоа. :D
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Па ако мислите дека Надал може да игра на високо ниво и на 35 години ондак што да ви кажам, или врска немате од спорт или се дрогирате. Надал уште оваа, евентуално другата сезона, после тоа ќе е топовско месо, нешто како што беше Хјуит. Стилот на игра на Надал не му дозволува да игра до 35 години на врвно ниво, а секако он може и до 50 да игра ако сака, ама да го шљакаат непостоечки играчи.

Иначе Нињо испаднав ли у право за тоа со Федерер? Да... Уште од прв сет се виде дека Надал игра бледо и дека не се движи најдобро. Тоа што Федерер дозволи да оди мечот во пет сета е сосема друга работа, комплексот што го има од Надал, плус огромниот притисок... Значи за мене поразов е болен поради тоа што имаше брејк предност во петтиот сет, на 30 и пол години, со 2 катастрофални сезони зад себе и буквално од сите можни тениски експерти отпишан на 3 од вкупно 4-те слема. И како да не е ова трагедија ај објаснете ми со тајмлесот?
Да не го тупиме на истава тема, здравје пред нас е сезонава...
https://youtu.be/bDoOvZlbxMI
Гледај од 02:00 натаму следните 30,40 секунди. Ако тоа е говор на разочаран лик, а не на мотивиран што знае дека се врати не знам што повеќе. Само не викај дека глуми :D
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Длабок поклон кон Федерер за тоа што ни подари на нас фановите вакво задоволство, нешто што не мислевме дека пак ќе го доживееме.

Од него нека учат сите спортисти дека нема откажување никогаш, нема заситување и понашање као тенисот не е важен веќе како што прават други тенисери.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Длабок поклон кон Федерер за тоа што ни подари на нас фановите вакво задоволство, нешто што не мислевме дека пак ќе го доживееме.

Од него нека учат сите спортисти дека нема откажување никогаш, нема заситување и понашање као тенисот не е важен веќе како што прават други тенисери.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Кога мајками и сестрами гледаат тенис и навиваат 4+саати , пцујат и се рчкаат со мене и татко ми ( јас и татко ми за Роже, жените за Рафа нормално) ... знаеш дека тоа е вистинскиот стар квалитетен тенис ... Јебем ти и Џоле и Моле и Мареј и се... да бог да измислат некој еликсир да им продужат кариера на легендиве да поиграат уште 10тина години да не ги гледам пезевејковците досадни Мареј и Џоко...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.456
Го гледав мечот, реприза. Дефинитивно огромна промена има кај Федерер, т.е. начинот на кој игра, порано памтам дека немаше храброст да напаѓа како што треба и пробувашe од основна линија да се надигрува со 5-6 години помлади од него, и физички поспремни противници и секогаш завршуваше катастрофално за него, не користеше пенал топки, немаше храброст да искочи на мрежа - а кога искачаше напаѓаше по средина и притоа цела дијагонала ја оставаше отворена, па така Надал и Ноле си гаѓаа ez mode винери, а он тонеше. За оваа тема се имам расправано со најмалце 10-на гледачи на тенис, ме убедуваа дека човек кој има 14 титули неможе да има лоша тактика, но тоа едноставно не е точно. Тактиката на Фед, беше во втор план затоа што неговиот екстремен талент и техника го правеа дури и со лоша тактика да ги надигра своите противници, за жал тоа вс Надал и Ноле не работеше.

Сега, екстремно агресивно игра на ритерн, напаѓа многу брзо на секоја кратка а дури и на нормална топка, и наместо да се фокусира на средината на теренот, иде на дијагонали, поготово со бекенд при што се отвара полето за слаб ритерн и напад со форхенд. Брилијантна тактика на Љубичич, кој воедно му го направи бекхендот коска. Наместо да игра 5h од основна каде реално не е на ниво на Ноле, Надал па дури и Мареј, сега игра агресивен и вистински напаѓачки тенис, не само на хартија.

КОНЕЧНО! ми се исполнија желбите да го гледам во свое најдобро светло, (физичкиот аспект никад не бил проблем ако игра вака)) а и воедно моите замерки кон него ги анулираше. Сем во 2-от сет каде се врати на својот лош начин на игра каде искачаше повторно на мрежа после слаб напад по средина, во текот на мечот идеше на длабоки дијагонали. Друг дел од тактиката, е константниот напад на бекенд, наместо по средина - форхенд вс Надал, буквално со иста мера му врати и не му дозволи да се мести на форхенд и да го исфрли од игра, едноставно оваа комбинација на тактика и агресивна игра, е она што го зборев и посакував со години! буквално полудував од нервоза кога го гледав како се резили со напади на мрежа после напад по средина, или со размена на удари од 20-на + рели поени. Ништо не ме нервираше повеќе, ова е веќе скроз друга приказна, предвидувам дека има добри шанси на Вимболдон.

E сега ако ова е тактика само вс Надал, а не вс другите повторно ќе се врати каде што беше......


П.С. Допинг хехе



 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom