ATP тенис - општа дискусија

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Пола од гревовиве на форумов што свршаваат моментално 5 меча у живот немаат изгледано, не знаат повеќе за тенисот од Новак, Рафа и Роџер и нашле да праат анализи. Океј е ново финале, честито, ама не свршавајте дека Алкараз е измочан денес и дека се посрал од страв. Какви гревови не ми се верува.
titanic.jpeg
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.172
Поени од реакции
2.641
Не знам еве и Виландер по мечот убеден дека ова се деси ради интензиетот и темпото наметнато од Новак. негови зборови кои се поклапаат со тоа што и ја го реков. Секако не можеме да знаеме ама ја не сум човек што во глобала верува во случајности, го гледав цел турнир Карлос, ко што рече и гркот, ко спиди гонзалес беше, надреално беше тоа што го игра .... до овој дуел.
Ама ете, случајност нели, голема среќа за Новак, што на Карлос му откажа телото во до сега, у неговата кариера, убедливо најтешкиот меч, против противник за кој секој што прати тенис знае дека физички те ништи, те осакатува и ти ебава 200 мајки, баш ете сеа испадна да му се задеси ова.

Затоа и ја ставив изјавата на Родик, Новак увек тоа го прави, физички те осакатува и те инвалидизира на теренот, Карлос има само 19 години, беше единствен што на туров не тренираше меѓу мечеви ако не се лажам, едноставно телото не му е очигледно сеуште кадарно за ваков надреален напор.

Тоа што медиумски го форсираат и му ставаат 1 товар на грбот е друг муабет, само штета му прават, а тука се и експертите ала стек, мајчино млеко што ќе плукал Новак, на крај по не знам кој пат у животот, Новак го напати и по грешка му го надена до хранопровод, ко и на сите остали хејтери до душа што денес беа убедени дека ќе изгуби, али не сум ја крив што вака се потценува, кхм, најдобриот во историјата, тоа само неук човек може да го прави али ок, нека им е.

Мислам дека ваквите ќе се откажат од тенис у недела ако освои, ептен ќе им дое тоа, нарочито ако се земе во предвид фактот каде бевме пред точно година дена. :toe: Интересно би било да се прочачка форумот што тогаш се пишувало и колку се ликувало
Убаво кажа за минатогодишниот УС опен, "не знам". Ако играше Новак да му дозволеа и се паднеше против Алкараз ќе рикнеше само поради фактот што Новак игра надреално квалитетен тенис :pos:
Факт беше дека рамноправно беше се почнувајќи третиот сет , ама просто Алкараз се соочи прв пат со нешто такво на ГС и не може Новак да биде причината поради фактот што прв пат играат на ГС и ај сеа ќе се курчиме.
И не знам шо се замарате кога е најдобар на сите времиња и нема што да докаже веќе. Секој објективен фан на тенисот може само да го потврди тоа. Дали ќе има 22 или 27 ГС , за наредни 10 15 години му нема рамен.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.611
На кого се објаснуваш бе брат, и ти и Баба Јага, на ликови што пишале дека Новак го посрал Алкараз? Заобиколи и нек тераат даље, нит разбираат нит ќе разбираат тенис некогаш.

Овој па Урко земал замара за Алкараз а му се деси несреќна повреда ингејм, ко Рафа на Ао и слично. Лани изигра 3 меча у 5 сета на УСО и освои, не е до физичката спремност, јебига. Многу јак тенис први 2 сета, двајцата беа unreal level, али јебига се деси тоа што му се деси на Саша лани против Рафа. Мислам дека ќе тераа во 5 сета ако останеа двајцата фит, едноставно вакво ниво на тенис како од првите два сета не наговестуваше нешто друго.

Честито 23ка, едино повреда може да го спречи од остварување на истото.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.622
Алкараз ако продолжи со вакво темпо да го игра тенисот, брзо ќе заврши како комрадот Надал... На 30 години ќе нема да може да сврзе 2 меча ради повреди.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.611
Алкараз ако продолжи со вакво темпо да го игра тенисот, брзо ќе заврши како комрадот Надал... На 30 години ќе нема да може да сврзе 2 меча ради повреди.
Ај вака, Надал е 1986 годиште , што значи 2016 имал 30 години. Пиши тенисексплорер на гугл и дојди да ни објасниш на сите овде колку титули има Надал од 2016 до 2023 година.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.611
@Scirea
Не ми ставај тажно де, одговори ми убаво те прашав. Или тресна зелена па сеа не знаеш што да кажеш.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.622
@Scirea
Не ми ставај тажно де, одговори ми убаво те прашав. Или тресна зелена па сеа не знаеш што да кажеш.
Муабетот ми беше дека брзо ќе прегори со вакво темпо. Реално Новак си го рашета денес низ терен, што на крај и грчеви и повреди го фатија... Премногу се огледува на Надал што е нормално нели земјаци се, не викам дека нема да освои трофеи, ама со вакво темпо и трчање нц... Ќе нема да издржи да игра на ниво и после 30та година, да не правиме муабет во поодминати години како Ноле и Федерер
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.611
Муабетот ми беше дека брзо ќе прегори со вакво темпо. Реално Новак си го рашета денес низ терен, што на крај и грчеви и повреди го фатија... Премногу се огледува на Надал што е нормално нели земјаци се, не викам дека нема да освои трофеи, ама со вакво темпо и трчање нц... Ќе нема да издржи да игра на ниво и после 30та година, да не правиме муабет во поодминати години како Ноле и Федерер
Не знам, можно е да се повредува, не може да знаеме што ќе биде во иднина. Околу стилот на игра, он ми е микс од Рафа и Новак, уникатен е некако. Во секој случај ако му се повтори ова уште некој пат ќе треба да се запраша околу стилот на игра и физичката спрема зашо ете може да го кошта многу титули.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.622
Не знам, можно е да се повредува, не може да знаеме што ќе биде во иднина. Околу стилот на игра, он ми е микс од Рафа и Новак, уникатен е некако. Во секој случај ако му се повтори ова уште некој пат ќе треба да се запраша околу стилот на игра и физичката спрема зашо ете може да го кошта многу титули.
Јас не гледам Ноле во него, туку copy-paste Надал... Техниката му се состои од брзо трчање и удирање на топчето со сета сила. Тој е новата ѕвезда во тенисот, ќе освои многу трофеи, дека и не гледам некоја друга јака конкуренција што ќе му парира од помладиве тенисери, ама со вакво темпо јас сум убеден дека брзо ќе прегори. Тоа досега не се гледаше дека е млад и снажен, али денес покажа први знаци на слабост кога влезе против многу многу поискусен тенисер, младоста му ја зема.

И Надал беше ист ваков на свои 20 години, па гледаме дека сега со инекции игра и едвај го движи газот, што не беше ист случај со Федерер и Ноле.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
protivnikot igra tolku dobro kolku shto ke mu dozvolish.Toa pravilo posebno vazi vo tenisot.Ako imash dlaboki topki,dobri agli,pritiskanje na slabite tocki na protiv ikot,ritern itn, ti go kontrolirash mecot.Zoshto odednash denes mu iscezna ramniot silen forhend na Alcaraz.Zoshto odednash denes mu se zgolemi brojot na neiznudeni.Krajno,kako za samo eden den,od kurnaz dominant govor na teloto,denes Carlos bespomoshno gledashe kon boxot i mrdashe so glavata.Do momentot na povredata zboram de.Carlos denes seta arogancija shto ja nabi vo prethodnite mecevi i samodoverba ja izgubi za tri gema.Ja pocustvuva silata na Djovak,ja pocustvuva mokta na atomskiot tenis shto go igra,vklucitelno, shto go igraa golemata trojka.Denes Djovak,na 70-80 posto od negovite moznosti,demonstrirashe kako se igra vrven tenis,perfekten game plan,vamos tamos so prethodno gnjavenje na behendot,forsiranje spin so relativno dobra dlabochina za da ne moze da napagja so ramni udari Carlos,servisot mu go skroti, ednostavno,Carlos vide i pocustvuva koja e razlikata od levelot na tenis ,na golemata trojka, sprema bagrata shto ja pegla sega i mu nabi samodoverba i arogancija pa duri i da se zakanuva deka protivnikot maltene treba da napravi cudo pa za da go pobedi.Povredata dali e iznudena od fizickoto maltretiranje vo dvata seta ne znam,ama vo tie dva seta Carlos povekje shprintashe vamos tamos,napred nazad od vkupno site mecevi dosega na RG.I da ne se povredeshe epilogot ke beshe ist, samo teniski nepoznavachi mozat da go tvrdat sprotivnoto.Prviot gem koga se odigra znaev deka Novak pobeduva.Me potseti so pristapot na site mecevi koga igrashe protiv Rafa,Fed,Marej , maksimalen fokus,glad za pobeda,bez alibi ligavenje kon boxot.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.172
Поени од реакции
2.641
protivnikot igra tolku dobro kolku shto ke mu dozvolish.Toa pravilo posebno vazi vo tenisot.Ako imash dlaboki topki,dobri agli,pritiskanje na slabite tocki na protiv ikot,ritern itn, ti go kontrolirash mecot.Zoshto odednash denes mu iscezna ramniot silen forhend na Alcaraz.Zoshto odednash denes mu se zgolemi brojot na neiznudeni.Krajno,kako za samo eden den,od kurnaz dominant govor na teloto,denes Carlos bespomoshno gledashe kon boxot i mrdashe so glavata.Do momentot na povredata zboram de.Carlos denes seta arogancija shto ja nabi vo prethodnite mecevi i samodoverba ja izgubi za tri gema.Ja pocustvuva silata na Djovak,ja pocustvuva mokta na atomskiot tenis shto go igra,vklucitelno, shto go igraa golemata trojka.Denes Djovak,na 70-80 posto od negovite moznosti,demonstrirashe kako se igra vrven tenis,perfekten game plan,vamos tamos so prethodno gnjavenje na behendot,forsiranje spin so relativno dobra dlabochina za da ne moze da napagja so ramni udari Carlos,servisot mu go skroti, ednostavno,Carlos vide i pocustvuva koja e razlikata od levelot na tenis ,na golemata trojka, sprema bagrata shto ja pegla sega i mu nabi samodoverba i arogancija pa duri i da se zakanuva deka protivnikot maltene treba da napravi cudo pa za da go pobedi.Povredata dali e iznudena od fizickoto maltretiranje vo dvata seta ne znam,ama vo tie dva seta Carlos povekje shprintashe vamos tamos,napred nazad od vkupno site mecevi dosega na RG.I da ne se povredeshe epilogot ke beshe ist, samo teniski nepoznavachi mozat da go tvrdat sprotivnoto.Prviot gem koga se odigra znaev deka Novak pobeduva.Me potseti so pristapot na site mecevi koga igrashe protiv Rafa,Fed,Marej , maksimalen fokus,glad za pobeda,bez alibi ligavenje kon boxot.
секако дека се знаеше , ти беше сигурен уште кога Новак се роди , а ни неговите не знаеле дали ќе се определи за тенис.
Новак играл врвен тенис во полуфинале еј немој да сереш ??? алкараз имаше 2 3 поише неизнудени до моментот... тотално работите одеа накај шпанецот почна и повисок процент да има на поени на прв сервис, новак се топеше ко мраз на жешкото.. исходот да беше фит Алкараз никад нема да го знаеме , ама дека толку доминирал Ноле денес жими куров... нека си го дупи сега Руд во финале , за него вакви коментари давај
 
Член од
6 септември 2021
Мислења
228
Поени од реакции
345
protivnikot igra tolku dobro kolku shto ke mu dozvolish.Toa pravilo posebno vazi vo tenisot.Ako imash dlaboki topki,dobri agli,pritiskanje na slabite tocki na protiv ikot,ritern itn, ti go kontrolirash mecot.Zoshto odednash denes mu iscezna ramniot silen forhend na Alcaraz.Zoshto odednash denes mu se zgolemi brojot na neiznudeni.Krajno,kako za samo eden den,od kurnaz dominant govor na teloto,denes Carlos bespomoshno gledashe kon boxot i mrdashe so glavata.Do momentot na povredata zboram de
Па пред повредата беше 1-1 во сетови егал меч. За какви правила зборуваш, ова не е програмиран робот па секој удар да биде длабок на линија. И како тоа му исчезнал форхендот кога 20+ винери му заби само у првите два сета?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom