ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Не сфаќам зашто го спинуваш муабетот и што има врска поразот на Рафа со муабетов? Па самиот Новак ти кажува дека не би играл да мисли дека не може да го освои турниров, значи дека се чувствува спремен тоа се виде уште у прво коло, па и денес, само што твоиве изговори дека газел ко на стакло, дека имал 37 итн не се баш меродавни, зашто човекот си тепа и си игра солидно. Ама најверојатно си правиш алиби за тоа ако го изеде у некоја од следните кола. Тоа што ќе отидеше за малку у 5ти сет денес е по заслуга на шкотот дека играше како издрогиран, а и ништо ново за Новак, традиционално губи по некој сет у први кола на ВМ.
Руне го спомна. Друже кои резултати ги има у кариера Руне на трева, а кои Новак? Руне исто нема титула сезонава, исто не е у форма, исто нема добри резултати. Објасни ми.
aman be,spten mi go napnavte kolegata, a tolku dobro se objasnuva.Muabetot e deka Djovak dava izjavi kako shto dava sledstveno negovoto ime i bekgraund, bashka ne e lik shto nekogash si pravel alibi.Znae deka saatot otcukuva i raboti protiv nego a reshen e da gi sobori site mozni brojki vo tenisot,pa i ovaa okolu brojot na osvoeni Wimby, pa ne mu se ceka ushte godina dena.No , Syn , eve i jas,koj se smetam za ultra dobar poznavach na Djovakovata kariera, vi kazuvame deka i pokraj toa shto ne navikna site deka nema nevozmozni raboti za Novak vo tenisot,eve,nie najtvrdokornite negovi fanovi,svesni sme deka poleka, poleka , treba da gi namalime ocekuvanjata od nego sledstveno godinite i povredite vo periodot shto sleduva.Sekoj eventualen novslem,titula ke ja dizivuvam kako ushte edno skalilo pogore od segashnoto kade vekje dolgo vreme e osamen i nedopirliv, a ako nema , ok, znaeme deka ne e supermen.I krajno,ne e blam ako ne stigne do polufinale na 37 i operacija na meniskus pred mesec dena.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.854
Поени од реакции
4.135
aman be,spten mi go napnavte kolegata, a tolku dobro se objasnuva.Muabetot e deka Djovak dava izjavi kako shto dava sledstveno negovoto ime i bekgraund, bashka ne e lik shto nekogash si pravel alibi.Znae deka saatot otcukuva i raboti protiv nego a reshen e da gi sobori site mozni brojki vo tenisot,pa i ovaa okolu brojot na osvoeni Wimby, pa ne mu se ceka ushte godina dena.No , Syn , eve i jas,koj se smetam za ultra dobar poznavach na Djovakovata kariera, vi kazuvame deka i pokraj toa shto ne navikna site deka nema nevozmozni raboti za Novak vo tenisot,eve,nie najtvrdokornite negovi fanovi,svesni sme deka poleka, poleka , treba da gi namalime ocekuvanjata od nego sledstveno godinite i povredite vo periodot shto sleduva.Sekoj eventualen novslem,titula ke ja dizivuvam kako ushte edno skalilo pogore od segashnoto kade vekje dolgo vreme e osamen i nedopirliv, a ako nema , ok, znaeme deka ne e supermen.I krajno,ne e blam ako ne stigne do polufinale na 37 i operacija na meniskus pred mesec dena.
muabetov za Alcaraz i negovite ,,proektirani,, rekordi e tolku besmislen kako i nasheto clenstvo vo EU.Bashka,meanwhile,dodeka cekajki ke umreme da vidime kako gazi Karlos,kade edinstvena precka na negovoto gazenje go gledavme Novak,vo megjuvreme pristigna Siner,se stabilizira Medo,Zverev poleka poleka otstranuva nedostatoci,a nekoi se slepi na toa i ushte cekat eve kaj i da e Karloz ke pochne mame da im eba.A i Novak sigurno ima ushte shto da kaze minimum ushte na 8-10 slema.Ne zaebavajte,se glupirate so takvi proekcii kolegi.Tenisot ne funkcionira taka.Toa shto go napravija Fed,Rafa i Novak,ufff,mnogu vreme ke mine nekoj da im se doblizi.Nekoj laik da ve cita ke kaze pa stvarno,10 god. po dva slema,ete 20,sho tolku filozofii.A eden Sampras ,,edvaj,, dotera do 14
Новак тоа што ќе кажува на наредните 8 слема е дека има 37+ години , од денешна ваша перспектива. :pos:
Едно време и до 30 ќе стигаше... сеа било нормално да испадне од Руне.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.293
Не сфаќам зашто го спинуваш муабетот и што има врска поразот на Рафа со муабетов? Па самиот Новак ти кажува дека не би играл да мисли дека не може да го освои турниров, значи дека се чувствува спремен тоа се виде уште у прво коло, па и денес, само што твоиве изговори дека газел ко на стакло, дека имал 37 итн не се баш меродавни, зашто човекот си тепа и си игра солидно. Ама најверојатно си правиш алиби за тоа ако го изеде у некоја од следните кола. Тоа што ќе отидеше за малку у 5ти сет денес е по заслуга на шкотот дека играше како издрогиран, а и ништо ново за Новак, традиционално губи по некој сет у први кола на ВМ.
Руне го спомна. Друже кои резултати ги има у кариера Руне на трева, а кои Новак? Руне исто нема титула сезонава, исто не е у форма, исто нема добри резултати. Објасни ми.
Ама што сакаш да изјавува кога настапува, кој тенисер излага на еден слем и вика тука сум ради курташак и сеедно ми е што ќе направам, има такви секако, петарди ко Томич, ама другиве посериозни, или од топ 10 еве, секој од нив излага со верба у себе дека може да освои, индивидуален спорт е ова не излагаат на терен а притоа самите себе да се отпишат од освојување, друго и не им преостанува, нема нерешено, нема бодови, излагаш и или тепаш или си идеш дома.

Алиби никакво не праам зашто цел живот го пратам, буквално цела кариера, и ти кажувам, ова му е последната фаза од истата, кога фрекфенцијата на порази ќе се зголеми, доволен показател ти е цела оваа сезона, и сега на ова додади дека доаѓа после операција тука.
Какво алиби друже, неаме ние веќе потреба за било какво алиби, после 23тата титула све е бонус, уште си го памтам постот кога реков дека тука може комотно да се пензионира дури и ќе беше апла стилски со оглед каде беше освоен тој турнир, кур ме боли веќе дали губел и од кого губел, поише од што сум барал од него достави, многу поише со оглед дека бев убеден дека нема шанса и Фед да го стаса, а не па ова сеа.

Не ме тангира ниеден негов пораз после 2023, не сум размазенко па да барам од него и на 40 да доставува слемови. Нека тера и нека си ужива у фамилијарниот живот, поише од доволно му даде на тенисот.

п.с. Човекот играл солидно викаш, друже ... тука требаше да прекинам да те читам најискрено :), убаво ќе беше да беше у право, ама не си, далеку од вистината е тоа, денешниот меч беше све само не солидно издание, дупла со 10 метри аут му пресуди на енглезот, идеше накај 5ти сет ова без проблем
Не си ти крив , Новак е крив што сеуште поставува високи стандарди и е топ 2 играч , па затоа сите очекуваме многу од него.


Еве изјава од него лично денес , па да не биде после вака така. Се надевам ќе стои на истово во евентуален пораз пред 1/2 финале. Ако не , убаво не мафта сите , па и му се може јебига.

Споредбава со Надал кој има дупло поише повреди и ја мислев ќе се пензионира 2022 , те опишува каква легенда си. Џабе збориме, роден контраш си , тоа донекаде ја праи темава интересна , ама па и може до вечност вака.
Кратко и јасно, Новак немаше да биде тука ако не сака да освои и не се осеќа дека може да освои, заеби ти години и повреди.
Тежок буквалиста си, везе немаш као ги сфаќаш работиве.
Рафа го спомнав зашто таа глупава логика ја форсираш, така да сигурно има некој низ интернетов што исто така се брукал и викал види го рафа, се избламирал на РГ, изгубил во прво коло, или пред да почне РГ, да терале со ставови дека срамота ќе е да изгуби тогаш. Имало такви сигурно, тешки незналици.

Не, не е тоа блам, ко што не е ни блам сега Новак ако изгуби, срамота е вакво нешто да кажеш со оглед на тоа како стојат работите со него оваа година. Истото и за тебе важи, изјавата е најнормална, и со тој став бил на повеќето турнири каде што играше сезонава, може исклучок да е само Швајцарија. У реалноста, тоа не значи дека он е у прајмот свој, излезен е од истиот, и формата не му е најидеална, и стварно глупаво е да ти се објаснува зашто не е срамота у моментов, пост операција, он да изгуби пред полуфиналето. Од, нема шанса да игра на Вимблдон, не е 24 години ко Фриц, до блам било да изгуби до полуфинале, редовно вакви глупости се пишуваат тука и ставовите варираат надреално, затоа и ти реков, терај си со ставот дека е блам, ама не си го претставувај тоа ко универзално прифатено мислење, зашто не е.

И конкретно за изговорите, нема никакви изговори, работата е колку неговиот максимум е доволен за титула тука, он секако ќе даде колку што може да даде, ама у моментов делува дека неговиот максимум е дискутабилен и дали би го поминал Руне, кој како што реков, секогаш го мачи Новак, и на бетон и на земја го има победувано, само на трева се немаат сретнато, сите меѓусебни сум ги гледал, освен првата кога Руне беше 3 години помлад, останатите 2 победи одење по жица, и едно изгубено мастерс финале, и физички многу захтевни мечеви. Цела сезона губи, 0 изговори има, освен пред РГ кога беше јасно дека со коленото има проблеми, после видовме и зашто.

Тешка тениска незналица човек треба да е да каже дека чист блам е евентуално губење од Руне у моментов, најискрено, oнака од инат зборење без никаква основа, па што сакаш ти мисли за мене контрач монтрач и остали глупости.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
2.854
Поени од реакции
4.135
Овој Циципас е исто дно како и Руне сезонава , само што Руне играше со ужасни играчи првите две кола на Вимблдон.
Сосема со право не се во топ 10.
Русувори добро ја почна сезонава ,можеше да го добие Данил , фати многу касно во Мелбурн и се посра од 2-0. На земја непостоечки, ете му сеа прилика да игра 4 коло , иако видов за тоа црнчето Перикард , стварно печен за сервиси на трева. Може да биде еден од ретките лаки лузери во 4 коло.
Таму и Комесана и Мусети се ,што значи еден од овие поради мизеријата на Рублев и Циципас , ќе игра 1/4 финале.
За Зверев одлично , само што пред тоа го чекаат Нори и Фриц/Табило.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.990
Поени од реакции
112.277
Рафа и Новак не ти играат турнир ако не мислат дека може да го освојат, толку.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.293
Рафа и Новак не ти играат турнир ако не мислат дека може да го освојат, толку.
I kakva vrska ima ova so nekakvi si eventualni blamovi. Tocno e inace, ama se praat nekoi slepi pred ocigledni stvari, demek i za Rafa vazese blamot ako izgubi u rana faza na rg, a pritoa se znae deka e invalidiziran i ne postoi godina dena.

Sekoj sto igra na slem veruva deka ke osvoi, bar od pojakive, i Fed veruvase u toa pa jadese kompir od Hurkac i prakticno tuka bese penzioniran. Aj 6 0 malce too much bese ama u nikoj slucaj ne vazese ona deka fed tuka ke se izblamira ako izgubi pred top 4.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.854
Поени од реакции
4.135
Синер маме еба на наративот на Нолевци по УС Опен и очекувањата дека го има АО како негов.
Огромна победа, скроз друг муабет ќе беше Новак да го имаше АО годинава.
Сеа сакам во директен дуел да го скроти Алкараз на Вимблдон и да земе тука или УС Опен , ако може и двете најидеално.
И ќе имаме право ривалство , а не да ги слушам идиотине на Еуроспорт со предвидувања за сигурно 10+ слема од сеа на конто на Карлос.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.293
Новак тоа што ќе кажува на наредните 8 слема е дека има 37+ години , од денешна ваша перспектива. :pos:
Едно време и до 30 ќе стигаше... сеа било нормално да испадне од Руне.
Kazi koj od nas pisal deka ke stigne do 30 mn me interesira, Kostic li? Pa narocito posle 2022 i sve sto se desi. Ama znam koj sve pisuvase deka tuka neka da igra, gi nemal godinite na fritz, za da sea ispadne skoro pa i prv favorit za titula so operirano koleno i uzasna forma 6 meseci. (y)

Do 30 mn tesko, ako igra da receme 2025 i 2026 sto e mn diskutabilno, realno e da se davaat sansi za plus 2, normalniot tek na nastani nalaga deka ke se rasporedat poveketo kaj Siner, Alkaraz i bi trebalo da ima nekoj drug, mozda debi za Zverev ili Medo da iznenadi pak ili nekoj 3ti.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.854
Поени од реакции
4.135
Kazi koj od nas pisal deka ke stigne do 30 mn me interesira, Kostic li? Pa narocito posle 2022 i sve sto se desi. Ama znam koj sve pisuvase deka tuka neka da igra, gi nemal godinite na fritz, za da sea ispadne skoro pa i prv favorit za titula so operirano koleno i uzasna forma 6 meseci. (y)

Do 30 mn tesko, ako igra da receme 2025 i 2026 sto e mn diskutabilno, realno e da se davaat sansi za plus 2, normalniot tek na nastani nalaga deka ke se rasporedat poveketo kaj Siner, Alkaraz i bi trebalo da ima nekoj drug, mozda debi za Zverev ili Medo da iznenadi pak ili nekoj 3ti.
Андеркавер сигурно. Костич не го сфаќам сериозно.
Ова со Фриц врска немам што е фората , ваљда имало некоја дебата шо сум немал време да ја пратам.
Овој Вимблдон , АО 2025 , Вимблдон 2025 се според мене прилики поголеми за Новак да додаде уште некој слем.
Искрено после РГ мислев иде крај за Новак така и пишав и мислев нешто сериозно заеба на ногата , со играњево на Вимблдон па посебно пред ОИ... остај ти повреда , остај неосвоена титула.
Верувајте повеќе во Новак.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.990
Поени од реакции
112.277
I kakva vrska ima ova so nekakvi si eventualni blamovi. Tocno e inace, ama se praat nekoi slepi pred ocigledni stvari, demek i za Rafa vazese blamot ako izgubi u rana faza na rg, a pritoa se znae deka e invalidiziran i ne postoi godina dena.

Sekoj sto igra na slem veruva deka ke osvoi, bar od pojakive, i Fed veruvase u toa pa jadese kompir od Hurkac i prakticno tuka bese penzioniran. Aj 6 0 malce too much bese ama u nikoj slucaj ne vazese ona deka fed tuka ke se izblamira ako izgubi pred top 4.
Не знам за какви бламови зборуваш, јас такво нешто не сум рекол, само сакам да кажам дека Новак не ти игра ако не верува дека може да го освои турнирот. Не е будала на 37 години со операција на менискус неспосредно пред ОИ (за кои знаеме дека се рак рана на неговата кариера, барем за него) да ти игра Вимблдон само за да праи забава на некого.

Истото е и со Рафа, да не веруваше дека може да го освои РГ немаше да игра, а ако гледаме од сегашен аспект немаше да ме чуди да иде до финале ако го добиеше Ѕверев во прво коло.

Од Руне нема да е блам ако изгуби, ама ќе е пропуштена одлична шанса за освојување на уште еден Слем со оглед на тоа дека Синер и Алкараз се на другата страна на ждребот, а и сите потешки можни противници освен Ѕверев. Еве денес и Хуркач му испадна, јас не памтам да имал полесен ждреб некогаш, е сеа дали ќе материјализира останува да видиме.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.293
Не знам за какви бламови зборуваш, јас такво нешто не сум рекол, само сакам да кажам дека Новак не ти игра ако не верува дека може да го освои турнирот. Не е будала на 37 години со операција на менискус неспосредно пред ОИ (за кои знаеме дека се рак рана на неговата кариера, барем за него) да ти игра Вимблдон само за да праи забава на некого.

Истото е и со Рафа, да не веруваше дека може да го освои РГ немаше да игра, а ако гледаме од сегашен аспект немаше да ме чуди да иде до финале ако го добиеше Ѕверев во прво коло.

Од Руне нема да е блам ако изгуби, ама ќе е пропуштена одлична шанса за освојување на уште еден Слем со оглед на тоа дека Синер и Алкараз се на другата страна на ждребот, а и сите потешки можни противници освен Ѕверев. Еве денес и Хуркач му испадна, јас не памтам да имал полесен ждреб некогаш, е сеа дали ќе материјализира останува да видиме.
Добро Стек не ми го кажувај мене ова, го имаш Фед кој откажа пола саат пред финале на финален мастерс со Новак, зашто можеше да игра ама ради ситна повреда не доволно добро за да му парира, па не искочи блам изеде цел турнир Мареј го викаа за ревијален меч, не па за слем. Нормално дека верува Новак во себе, и секогаш дава такви изјави јавно, никогаш не се ставал себе си во подредена улога дури и против Рафа на РГ иако овој е таму бог и батина, си има тука и Mind games и остало, ко и кога не откриваат за проблеми што ги имаат, ситни повреди и слично.

Само изјавите се едно, игрите на терен се друго, имате можност 6 месеци повеќе од доволно мечеви изиграни од сите актуелни учесници на вимблдон, за да искалкулирате кој на што е, а мислам ако некој тука доаѓа во форма која не е препознатлива у глобала за него, и згора на се после операција, без разлика за кое име станува збор, под дифолт малце се става знак ? како он ќе игра. Еве хипотетички Алкараз да е нула сезонава или Синер, и да се оперирале пред 2-3 недели, кои ќе беа ставовите тука? Претпазливо со нив ќе се тераше, ќе видиме, миц по миц, чекор по чекор, па ќе дојдеме до одговор што како ама у глобала немаше ни фаворитска улога да им се препишува нит некаков евентуален срам ако испаднат рано. Плус затоа и поназад го спомнав Фриц, кој вели дека можеш да играш после ваква операција, ама после мечеви имал болки, 100% не си фит ко што би било случај ако нит си бил повреден нит опериран, ова се негови зборови не мој став, и тоа е до некаде нормално. Новак и да ги има овие ситни проблеми, нема шанса јавно да проговори за нив, ама мислам дека веќе е повеќе од евидентно дека избледува и fear факторот кај неговите противници, што некад знае да е (многу) битно у спортов.

Ја мислам дека ако иде на Руне, тука ќе се види на кое ниво е моментално Новак реално и објективно, тука ако изгази дефинитивно прави поголем исчекор кон атак на титулата, зашто и самодовербата ќе му рипне драстичо, и самиот знае дека Руне увек го вадел најдоброто од него. Со исклучок на ЈуЕс оупен каде го доби у прва рунда 2021, следните негови 2 победи со Руне беа на мастерси кои ги освои, во Америка тогаш стигна до финале и изгуби од Медо. Ѕверев разјарен Новак не би требало тука да победи бемлига, ама Карлос или Синер у моментов, да, многу се сопособни и двајцата за тоа, башка и двајцата го имаат добиено на слем и си ја тргнаа онаа ментална бариера што класика постои увек кај помладите играчи. Ако би бирал од двајцата, сепак би идел на Синер, најмногу ради претходните 2 нивни дуели тука.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.990
Поени од реакции
112.277
Урко,

Се слагам ја со све што си пишал, горе доле и ја го зборам истото, само што разликата е што ти сакаш да претставиш дека Новак има заебан ждреб а тоа не е точно, особено не во однос на Синер и тоа е се што пробуваме да ти кажеме со КаНбеГ. Дека е мрљав цела сезона е поише од јасно, дека праеше операција и тоа е поише од јасно, ама ако некој си го познава телото у светот на спортот тоа е Хокле и знаеш и сам дека немаше да игра овде ако не мислеше дека има шанси за титула. Е сеа едно е он у што верува, а друго е дали може у моментов, али со оглед на ждребот ја мислам дека и те како може пешки до 1/2 финале, а што да не и финале ако противникот во 1/2 финале не е Ѕверев.

Не знам од која причина Ѕверев не се спомнува во ниедна комбинација, му ги гледав први 2 кола типот игра страшно, јас не гледам од кого може да изгуби до 1/2 финале, едино од Фриц. Ваљда се запоставува Ѕверев ради тоа што резултатски гледано овој му е најслаб слем, ама годинава дефинитивно е друг играч и веќе неколку месеци игра врвен тенис. Баш би сакал 1/2 финале Новак вс Саша, ме занима како ќе се покаже Саша против Новак кој не е на својот топ левел, барем не се уште. До душа нивото и ударите на Новак се тука, проблем е константноста и одржливоста на тоа ниво.

Ќе видиме ај не кур ме замарај 4 сабајле е, глеам Аргентина-Еквадор и неам спиено 5 дена по ред, се ти ебам не ми стварај дополнителен стрес за мојот и така веќе фрагилен организам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
Па да бе. Ја само очекувам Надал да се пензионира официјално, да извади некое видео или пост долг 15 километри.
Нема што веќе од Надал да се очекува.
znachi,sakash da kazesh deka Nadal se pojavi na RG znaejki i nadevajki se deka ima materijal vo nego da go osvoi
Андеркавер сигурно. Костич не го сфаќам сериозно.
Ова со Фриц врска немам што е фората , ваљда имало некоја дебата шо сум немал време да ја пратам.
Овој Вимблдон , АО 2025 , Вимблдон 2025 се според мене прилики поголеми за Новак да додаде уште некој слем.
Искрено после РГ мислев иде крај за Новак така и пишав и мислев нешто сериозно заеба на ногата , со играњево на Вимблдон па посебно пред ОИ... остај ти повреда , остај неосвоена титула.
Верувајте повеќе во Новак.
druze,ocigledno posle tolku druzenje ovde,ne me esapish mnogu sho pishuvam.Vrati se deset godini i jache nanazad,ke procitash deka i koga Novak imashe 5 slema,ja se inaetev so Stef i drugi starosedelci deka Djovak ke ima najmnogu slemovi na krajot na prikaznata.Poentata mi e,sme se inatele,peckale,vregale,ama glupi predviduvanja radi reda nikad nemam kazano.Za Djovak moe kazuvanje beshe deka ke tera do 26, plus minis,ama nikogash 30, a mislam i deka nikoj od ,,korektnite,, Djovakovci ovde nema licitirano takva brojka.Pazi,ako ne beshe antivakserstvoto,taa brojka i te kako ke beshe realna.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.994
Поени од реакции
6.344
Како што гледам денес тенис освен на два терени на другиве нема да се игра,потоп е во Лондон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom