ATP тенис - општа дискусија

Член од
1 јули 2012
Мислења
2.322
Поени од реакции
6.834
Малку ги мешате работите. Никој не дека навива за владата, ама Вие про Новак што сте мислите дека цел свет е против него. А едноставна е работата, за сите важи законот таму исто. Тоа што нас ни е чудно е дека ние сме навикнати на башибозук на балканот.
А тоа дека народот во Австралија бил глуп што трпел карантини и свашта нема врска, народот има ваљда доверба во државата и затоа ги следи сите упатства, не ко ние на балканот зашто си ги знаеме политичарите што гомна се.
Ако се докаже дека други тенисери ги пуштиле, а Новак не при исти услови тогаш тоа е друго. Ама нека ги кажат кои се тие.
Околу првиот дел. Два медицински тима ги разгледале причините и одобриле влез во Австралија. Му одобриле да дојде. Значи не му текнало на него, еј ај ќе идам у Австралија, јас сум Новак, не смее никој мене да ми забрани влез. Значи, добил дозвола, па тргнал. Поради тоа што е еден од најпознате спортисти на денешницава, некои политичари, кои врска немаат со медицина, превенција, пошто им гори под гзот, се премислуваат и не му дозволуваат, со цел да го смират гневот народот таму, кој трпи секакви рестрикции, плус да ги заплашат оние кои не се вакцинирани.
Вториот дел. Малку оф топик. Во Австралија луѓето се третирани ко робови моментално. Има масовни протести. Секој кој ќе се спротивстави, јаде пендраци, гумени куршуми, солзавци, огромни казни. Ги ловат луѓето со хеликоптери, од дома ги носат во ковид кампови (логори), кои имаат затворенички услови. Полициска бруталност на секој чекор. Нема поддрсшка владата, туку е во фул мод дуктатура влезена.
Се извинувам за оф топик.
Не верувам дека ќе се објават кои други се влезени така. Прво тоа е приватна информација и никој нема право да ја содели, освен самиот тенисер. И Новак ако сам не кажел никој немало да знае дали е вакциниран или не. Може само да се шпекулира по медиуми. Затоа и не верувам дека некој од владата на Австралија би објавил имиња.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.897
Малку ги мешате работите. Никој не дека навива за владата, ама Вие про Новак што сте мислите дека цел свет е против него. А едноставна е работата, за сите важи законот таму исто. Тоа што нас ни е чудно е дека ние сме навикнати на башибозук на балканот.
А тоа дека народот во Австралија бил глуп што трпел карантини и свашта нема врска, народот има ваљда доверба во државата и затоа ги следи сите упатства, не ко ние на балканот зашто си ги знаеме политичарите што гомна се.
Ако се докаже дека други тенисери ги пуштиле, а Новак не при исти услови тогаш тоа е друго. Ама нека ги кажат кои се тие.
Курац важи за сите исто, сигурно дека Федерер ќе го ставеа во притвор, нема проблем. Корупцијата на Балканов е измислена, а на запад е бесконечна демократија, да.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.298
Поени од реакции
108.480
Сепак, неколку тенисери влегоа по истата процедура, а ќе влезеше и тој најверојатно, да не кажеше во новогодишната честитка дека има добиено одобрување и да не отидеше се вирално. Кога веќе отиде вирално, политичарите ја наместија работата да поентираат и да бидат херои, ја спасија државата од опасноста која доаѓаше во форма на невакциниран тенисер...
Кои се тие тенисери? Зошто читате Б92 портали бе? Зошто мислиш дека Владата на Австралија би криела тројца не толку познати тенисери примени без вакцина, а Новак не би го примила? И друга работа, зошто тие непознати тенисери би ги примиле без вакцина, што им носи нив тоа, кој курац се тие?

Еве ти изјава од министер за здравство, просто ко грав:
"Mr Djokovic failed to provide appropriate evidence to enter Australia and the visa has been subsequently cancelled," the federal MP revealed.

Никој не му брани на Новак да игра невакциниран доколку прикаже документ/доказ дека не смее да се вакцинира од здравствени причини. Доколку има куроболие околу вакцините и е антиваксер тогаш поздрав и секое добро, у Австралија нема да влезеш па кој сакаш биди.

Сеа ќе видиш дека у понеделник ќе му одобрат влез и дека ќе игра и со тоа уште поголем проблем ќе си направат пошо ќе навлечат гнев кај населението, што е и логично нели. Абе нас овде ни се чудни вакви работи пошо сме научени дека ако е некој познат се замижува на одредени ствари, затоа се и реакциите од простата просрпски ориентирана маса кај нас, а и општо кај грото од Србите ретардирани.

А татко му на Новак е прича за себе, туѓ срам ме изеде со изјавата што ја даде вчера.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.388
Поени од реакции
58.223
А татко му на Новак е прича за себе, туѓ срам ме изеде со изјавата што ја даде вчера.
Единствено со ова би се согласил и би те замолил да не ме цитираш со долги постови да не би правел и за тебе гиф како за Џонтра, а немам време :mad:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.298
Поени од реакции
108.480
Единствено со ова би се согласил и би те замолил да не ме цитираш со долги постови да не би правел и за тебе гиф како за Џонтра, а немам време :mad:
И ја би те замолил да не доаѓаш у теми кај што не припаѓаш. :gjavol:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.388
Поени од реакции
58.223
И ја би те замолил да не доаѓаш у теми кај што не припаѓаш. :gjavol:
Побарај работа во имиграционо на Аеродром, исполнуваш услови сигурно :D :kuracc:

Шала на страна, само една работа ќе ти кажам и тебе и на сите кои ја симплифицирате целата работа и велите „многу е просто“ - воопшто не е просто. Далеку е работата од едноставна имиграциона процедура.

Друга работа што ме интересира, можеби некој кој живее таму знае да објасни: зошто му е одземен мобилниот? Каква врска има ставање во карантин и евентуална депортација, со одземање мобилен? Дали е ова редовна процедура?

Иначе малце си пукаа во нога што го ставија заедно со мигранти кои ги држат таму 9 години, па цел свет дозна и за тоа, ама тоа е друга приказна за други теми.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Кои се тие тенисери? Зошто читате Б92 портали бе? Зошто мислиш дека Владата на Австралија би криела тројца не толку познати тенисери примени без вакцина, а Новак не би го примила? И друга работа, зошто тие непознати тенисери би ги примиле без вакцина, што им носи нив тоа, кој курац се тие?

Еве ти изјава од министер за здравство, просто ко грав:
"Mr Djokovic failed to provide appropriate evidence to enter Australia and the visa has been subsequently cancelled," the federal MP revealed.

Никој не му брани на Новак да игра невакциниран доколку прикаже документ/доказ дека не смее да се вакцинира од здравствени причини. Доколку има куроболие околу вакцините и е антиваксер тогаш поздрав и секое добро, у Австралија нема да влезеш па кој сакаш биди.

Сеа ќе видиш дека у понеделник ќе му одобрат влез и дека ќе игра и со тоа уште поголем проблем ќе си направат пошо ќе навлечат гнев кај населението, што е и логично нели. Абе нас овде ни се чудни вакви работи пошо сме научени дека ако е некој познат се замижува на одредени ствари, затоа се и реакциите од простата просрпски ориентирана маса кај нас, а и општо кај грото од Србите ретардирани.

А татко му на Новак е прича за себе, туѓ срам ме изеде со изјавата што ја даде вчера.
А како тој доказ бил доволен за Tennis Australia и АО да му дадат белешка со која може да игра?Притоа е одобрена од 2 незавнисни медицински комисии,кој кого дупи овде?
Иначе да го пуштат нема шанси,само ќе го мрцварат до понеделник и на крај пак ќе си се врати у Србија.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.298
Поени од реакции
108.480
А како тој доказ бил доволен за Tennis Australia и АО да му дадат белешка со која може да игра?Притоа е одобрена од 2 незавнисни медицински комисии,кој кого дупи овде?
Иначе да го пуштат нема шанси,само ќе го мрцварат до понеделник и на крај пак ќе си се врати у Србија.
Го кажав тоа вчера ако ме прочита, и мене не ми е јасно како организаторите одобриле и сеа кога веќе дојде Владата вика не. Претпоставуваме сите дека треба да соработуваат тие две организации, нели? Сепак АО како турнир треба да ги следи препораките на Владата.
Автоматски споено мислење:

Друга работа што ме интересира, можеби некој кој живее таму знае да објасни: зошто му е одземен мобилниот? Каква врска има ставање во карантин и евентуална депортација, со одземање мобилен? Дали е ова редовна процедура
Потврдено е ова или на Б92 прочита? Озбилно те прашувам не се зезам. Ако е точно баш сакам да знам која е причината за тоа, сепак не е криминалец него тенисер, крај краева ако не исполнува критериуми за влез у земјата врати го назад и тоа е тоа.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.386
Поени од реакции
42.376
Стек, ова форсов со б92 ти е смешен, извор имаа наведено србите, а тоа беше Reuters, за тоа дека влезени се тенисери на АО, или тенисерки небитно, кои се невакцинирани, али се неименувани, а тоа со 25 апликации сеа за сеа е шпекулација дека се одобрени, зашто не се само тенисери у прашање, имаш и тимови на луѓе со нив па можно е тоа со 25 примени и слично да се однесувало на нив, а не баш на тенисери.

Друго, Саша Озмо од србиве известуваше за ова со мобилниов, не верувам он да измислува зашто на овие простори е еден од најдобрите спортски новинари, у буквална смисла на зборот, кој го прати знае за што зборам, права класа е и претставува баш она што оваа професија треба да го нуди.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.388
Поени од реакции
58.223
Потврдено е ова или на Б92 прочита? Озбилно те прашувам не се зезам. Ако е точно баш сакам да знам која е причината за тоа, сепак не е криминалец него тенисер, крај краева ако не исполнува критериуми за влез у земјата врати го назад и тоа е тоа.
Доста бе со Б92, ќе го правам клипот, жими се. :D

Човеков го нема да гугне од кога е таму, ни селфи, ни боја ни глас, ни ништо, тој запнал Б92 па Б92... На Твитер следам што се случува, каков Б92...

Друга работа: ако не пуштаат тенисери да влезат со исклучок од вакцинација, тогаш немаше да има ни апликација за истото. Самото тоа што аплицирале и им било одобрено да патуваат значи дека таков исклучен е можен. Тие три или тројца, ако испадне точна бројката, најверојатно поминале бидејќи пристигнале некој ден пред него, пред целата пиздарија да започне.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.740
Поени од реакции
63.208
Maјка Србија, наша Србија, Новак е Србија, Србија е Новак, bla bla. Стварно не го можам ова удирање во гради дека е Србин, а во прва прилика кога почна да прави сериозни пари, се пресели во Монте Карло, за да не би плаќал 20% данок на добивка на истата мајка Србија.

Вучко, кој сега се гребе на ситуацијава со Новак, кажа дека:


 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.298
Поени од реакции
108.480
Доста бе со Б92, ќе го правам клипот, жими се. :D

Човеков го нема да гугне од кога е таму, ни селфи, ни боја ни глас, ни ништо, тој запнал Б92 па Б92... На Твитер следам што се случува, каков Б92...
Ама види на твитер можам и јас да постирам дека гол го соблекле и го мачеле, затоа те прашувам за изворот. Не викам дека не се случило тоа, ама сеа за сеа не налетав на ниту една таква информација од релевантен медиум.

Б92 иначе викам зашо такви вести постираат они, кликбејт наслови за да се ложи глуп народ. Не ме сфаќај погрешно не викам дека си глуп, далеку од тоа, ама од вчера до денес прочитав еден тон лажги околу ситуацијава со Новак па затоа и те прашувам.

Иначе јас сакам да игра, сметам дека негово право е да не се вакцинира и со тоа самиот да се стави во "евентуална опасност". Не гледам логика искрено, што кур кога и вакцинираните го шират вирусот...
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Ама види на твитер можам и јас да постирам дека гол го соблекле и го мачеле, затоа те прашувам за изворот. Не викам дека не се случило тоа, ама сеа за сеа не налетав на ниту една таква информација од релевантен медиум.

Б92 иначе викам зашо такви вести постираат они, кликбејт наслови за да се ложи глуп народ. Не ме сфаќај погрешно не викам дека си глуп, далеку од тоа, ама од вчера до денес прочитав еден тон лажги околу ситуацијава со Новак па затоа и те прашувам.

Иначе јас сакам да игра, сметам дека негово право е да не се вакцинира и со тоа самиот да се стави во "евентуална опасност". Не гледам логика искрено, што кур кога и вакцинираните го шират вирусот...
Еве ти информација од Ројтерс дека имало и други тенисери со истата белешка,влезени во Австралија и на АО без проблем.

А иначе тоа со телефонот да вистина е,сум немал искуство од прва рака со имиграционото на Австралија,но другар имаше искуство во друга земја и поради проблем со визата го ставија во имиграционо и го држеа 3 дена без ништо и се му беше одземено и оставен со никаков контакт и со првиот лет го вратија назад,вртевме по амбасади за да дознаеме некоја информација повеќе
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.298
Поени од реакции
108.480
Еве ти информација од Ројтерс дека имало и други тенисери со истата белешка,влезени во Австралија и на АО без проблем.

А иначе тоа со телефонот да вистина е,сум немал искуство од прва рака со имиграционото на Австралија,но другар имаше искуство во друга земја и поради проблем со визата го ставија во имиграционо и го држеа 3 дена без ништо и се му беше одземено и оставен со никаков контакт и со првиот лет го вратија назад,вртевме по амбасади за да дознаеме некоја информација повеќе
И што ми докажа со ова? Три тенисери добиле дозвола да влезат зашо прикажале документ кој бил валиден, Новак не прикажал. Што не ти е јасно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom