Assasini - кои всушност биле тие ?

Член од
2 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Е точно, имаш и ти право, илуминати е поверно и поточно...
За кои уште светот дискутира дали постојат...

Ишмаилитите се корен на многу тајни друштва :)
 
Член од
2 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0
Е точно, имаш и ти право, илуминати е поверно и поточно...
За кои уште светот дискутира дали постојат...

Ишмаилитите се корен на многу тајни друштва :)


Ti dadoa tocna strana (71) od taa kniga.
A toa dali illuminatite-masonite postojat i na kogo mu sluzat imam vekje dokumentirano na drugi mesta. Ti bi trebalo povekje za toa da znaes, cunki ti si wannabe dzverot od bezdnata. Ste izripale site od toa dupkite, demek dojden e kabalistickiot cas, daden e znakot da se otvorite.
Ama ne vi se pisuva na arno,
Ke bide ugore visoko-udolu dlaboko vo vistinska smisla, bez trikovi.

Imas krv na ustata - da ne si piel nesto? podzabrisi se malku...
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Ако сакаш да го доловиш светот на Асасините како што треба,одиграј ја Assassins creed.
Ne se slozuvam so tebe prijatele...kako sto nikad netreba da se potpirame na filmovi taka i na igrite ... toa e samo napraveno za prodazba ... so mala primesa na istorija...ako veke taka gledame ... assasin creed I i do nekade e ok... dodeka Assasin creed II e veke zabegana od temata 100 na 100 % ... znaci po paganje na Alamut assasinite prebegale vo indija ... tolku...nema vrska so italija .. :) taka da...:)

--- надополнето ---

i uste nesto do Max...sosema sprotivno na ona sto e vo igrata...assasinite imale skluceno pakt so krstonoscite...ne vojuvale megusebno
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Ti dadoa tocna strana (71) od taa kniga.
A toa dali illuminatite-masonite postojat i na kogo mu sluzat imam vekje dokumentirano na drugi mesta. Ti bi trebalo povekje za toa da znaes, cunki ti si wannabe dzverot od bezdnata. Ste izripale site od toa dupkite, demek dojden e kabalistickiot cas, daden e znakot da se otvorite.
Ama ne vi se pisuva na arno,
Ke bide ugore visoko-udolu dlaboko vo vistinska smisla, bez trikovi.

Imas krv na ustata - da ne si piel nesto? podzabrisi se malku...
Немам потреба да се бришам, уличару(Не си дома), не се кријам јас како Црните од она кој сум и што сум за да бидам таман пред другите :)
Во истата книга го пишува и ова:
Reuss was succeeded as head of the O.T.O. by the notorious Aleister Crowley. Aleister Crowley, a thirty-third degree Mason of the Scottish Rite, had also been a member of the Isis-Urania Temple of Hermetic Students of the Golden Dawn.
Ако погледнеш во темата масони, убаво одредени личности кои велат дека се масони, демантираат дека Кроули имал 33 степен , дури и дека не бил масон.
Сега или тие лажат, или нешто не е во ред со книгата.

Во секој случај, гледаме сите колку е се документирано за масони, за тајни организации, за илуминати... мислам дека се е разглобено, средено, со факти, документи...
Така да, точната страница, не значи и точни податоци на истата!

Back on track:

Асасини, хасасини, не би требало да се во овој подфорум. Мистерии... не се никаква мистерија... Само треба малку истражување и подалеку од автори на теории на заговор и ќе научите нешто :smir:
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
А каде би требало според тебе да се најдат ?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.792
Ne se slozuvam so tebe prijatele...kako sto nikad netreba da se potpirame na filmovi taka i na igrite ... toa e samo napraveno za prodazba ... so mala primesa na istorija...ako veke taka gledame ... assasin creed I i do nekade e ok... dodeka Assasin creed II e veke zabegana od temata 100 na 100 % ... znaci po paganje na Alamut assasinite prebegale vo indija ... tolku...nema vrska so italija .. :) taka da...:)

--- надополнето ---

i uste nesto do Max...sosema sprotivno na ona sto e vo igrata...assasinite imale skluceno pakt so krstonoscite...ne vojuvale megusebno
Кога имал политичка корист од нив, Хасан ги користел, коа немал, праќал регрути да ги убијат крстоносците.
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Кога имал политичка корист од нив, Хасан ги користел, коа немал, праќал регрути да ги убијат крстоносците.
Ок...поентата ми беше тоа дека не е како у играта...трчај и убивај крстоносци ... :) тоа е
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.483
Поени од реакции
28.792
Ок...поентата ми беше тоа дека не е како у играта...трчај и убивај крстоносци ... :) тоа е
основата на играта потекнува од нив, друго се е фикција.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Може историја, ако се разгледува нивната вероисповед, може политика, зависи од тоа за што ќе се збори и за што е заинтересирана публиката овде...
Ако е заинтересирана за мистерии, го нема тоа кај хасасините...
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Може историја, ако се разгледува нивната вероисповед, може политика, зависи од тоа за што ќе се збори и за што е заинтересирана публиката овде...
Ако е заинтересирана за мистерии, го нема тоа кај хасасините...
Зашто си толку сигурен дека историјата и политиката не ссе поврзани со мистеријата кога ... историјата ја пишува власта значи е политички ориентирана,а кога се пишува историја по политика се изоставуваат делови ... а кога се изоставуваат делови со време се намалува нивното познавање и стануваат мистерија ... :)

--- надополнето ---

основата на играта потекнува од нив, друго се е фикција.
Тоа му го кажувам на пријателот од горниот пост :)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ne se slozuvam so tebe prijatele...kako sto nikad netreba da se potpirame na filmovi taka i na igrite ... toa e samo napraveno za prodazba ... so mala primesa na istorija...ako veke taka gledame ... assasin creed I i do nekade e ok... dodeka Assasin creed II e veke zabegana od temata 100 na 100 % ... znaci po paganje na Alamut assasinite prebegale vo indija ... tolku...nema vrska so italija .. :) taka da...:)

--- надополнето ---

i uste nesto do Max...sosema sprotivno na ona sto e vo igrata...assasinite imale skluceno pakt so krstonoscite...ne vojuvale megusebno
Брат,само се зезав во постот. :)

И нормално дека е фикција фала богу,но тоа не ме спречува да уживам во играта.
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Нормално,затоа е направена играта да уживаш у неа...мада мене нивната историја ми е милијарда пати поинтересна :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.767
Поени од реакции
11.832
Сигурен сум...
Сето она што не треба да биде познато, не е познато колку и да се мисли дека битни информации протекуваат(ете видете со викиликс, како најпознато протекување информации, што смени?)... сето тоа се шпекулации и мистерии...
Затоа и постојат толку многу автори кои пишуваат на вакви теми, шпекулираат, 20% материјал кој може да се докаже, другото фикс идеи, мистерии, само за да се продава книгата (денешниот човек се плаи на мистика и повеќе знаење од другиот, без да бира што ќе знае). Самите се замрсуваат и прават мрежа која не може никој да ја помине...

Така да никој сериозен истражувач на асасините не би мешал мистерии и историја за нив... Ако сакате фикција, тогаш добро, не ви се мешам...
 
Член од
20 март 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Нема потреба да ги мешаш ама биди сигурен дека самите они се доволно измешани...за да неможеш да одлучиш што е точно...самото тоа што со навлегување на хуните у аламут биле запалени сите списи на асасините ... води на тоа дека станале само дел од историја голем дел од нивната историја се само шпекулации... такаа да неможе да кажеш дека ке најдеш чиста историја без мистика ... затоа ... не филозофирај дека мистерија и историја не се блиски ... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom