Angels & Demons

  • Креатор на темата Bops
  • Време на започнување
Член од
4 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
3
Во колку саат се прикажува во Рамстор??
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Поголемо разочарување од филм не сум имала.
Ја имам прочитано книгата неколку пати(зашо стварно многу ми се свиѓаше), и очекував филмот да биде ремек дело.
Но многу од ликовите што се во книгата и многу од настаните ги нема во филмот, прикажани се само главните работи. Во скратена верзија.
Не се прикажува зашто свештеникот го прави сето тоа, ја нема љубовната приказна, го нема директорот на ЦЕРН, воопшто не покажуваат дека Ленгтон оди во ЦЕРН туку ја скратиле верзијата..
Не покажуваат дека антиматеријата е тајно направена, туку сите научници знаеа..
Ги нема новинарите да снимаат насекаде..
Лошо направен филм на толку преубава книга..
Навистина можеле повеќе.

И не верувам дека илуминатите постојат сега, барем не онака како што постоеле во времето на Галилео Галилеј.

Толку го чекав филмов, ама ништо..
За жал 90% е така. Филмот е утка споредено со книгата(не зборам само за ангели и демони). И јас порано кога имав некоја книга тазе прочитано, кога ќе отидев во кино да го гледам филмот ама ептен се разочарував. Да, дефинитивно неможат ист како книгата да го направат но треба максимално да се потрудат.

Наворучение: не го гледај филмот веднаш откако ќе ја прочиташ книгата. Остај нека ти испари малце :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
А да не глеате филмови, само да си ги читате книгите мислам дека ке биде права ствар..:helou:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Синоќа го гледав филмот на солидна кино снимка и со македонски превод ( пошо звукот беше шит ) и ми се допадна стварно е добар, но сепак мислам дека можело и подобро врз основа на тоа што сум слушал дека книгата е закон а јас сеуште ја немам прочитано. Но се надевам дека кога ќе заврши школската година ќе имам време да ја прочитам.:smir:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Го гледав и филмот и книгата ми е читана, и можам да кажам дека супер е филмот, само можеби малку претераа со акцијата и напнатоста во него, наместо да се фокусират на симболиката и историјата...
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Поголемо разочарување од филм не сум имала.
Ја имам прочитано книгата неколку пати(зашо стварно многу ми се свиѓаше), и очекував филмот да биде ремек дело.
Но многу од ликовите што се во книгата и многу од настаните ги нема во филмот, прикажани се само главните работи. Во скратена верзија.
Не се прикажува зашто свештеникот го прави сето тоа, ја нема љубовната приказна, го нема директорот на ЦЕРН, воопшто не покажуваат дека Ленгтон оди во ЦЕРН туку ја скратиле верзијата..
Не покажуваат дека антиматеријата е тајно направена, туку сите научници знаеа..
Ги нема новинарите да снимаат насекаде..
Лошо направен филм на толку преубава книга..
Навистина можеле повеќе.

И не верувам дека илуминатите постојат сега, барем не онака како што постоеле во времето на Галилео Галилеј.

Толку го чекав филмов, ама ништо..
го спуштив и јас на лоша снимка и затоа само го ѕирнав. Секако дека мора да има некаква адаптација за прикажување на филм и не може да биде приказната 100% ама од тоа што можев да видам навистина приказната е многу изменета и по се изгледа на полошо. Но бидејќи сеуште го немам гледано нема да давам оценка. Инаку книгата е феноменална, навидум приказната слична на Кодот на Давинчи, но според мене и многу поинтересна. Читањето на книга секогаш нуди поголемо задоволство бидејќи трае подолго исчекувањето за тоа како ќе заврши приказната. Се сеќавам кога ја читав на моменти кога очекуваш дека е близу крајот на дејствието, а имаш преку 100 страни останати за читање, па се прашуваш аман веќе што ќе се случува до крајот. Генерално моја препорака е да ја прочитате книгата пред да го гледате филмот, секако сеуште нема добра снимка. :)
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.399
Поени од реакции
21.972
Го гледав филмот до пола ич не ми се допадна..
 

IsaBella

...
Член од
30 мај 2009
Мислења
32
Поени од реакции
4
Ангели и Демони го чекав со нетрпение да излезе.
Добар беше ама дефинитивно ке остане во сенка,затоа што Кодот на ДаВинчи повеке ме фасцинира.

Во целост земено просечен филм,но добро одглумена улога на Том Хенкс.:smir:
 

macaparket

Oфицијализиран Паркет!
Член од
16 јуни 2009
Мислења
281
Поени од реакции
14
Јас баш вчера го гледав филмот и многу ми се допадна.
Книгата сигурна сум дека ќе биде уште подбра но филмов беше....но комент!!
Рим прикажан во целата своја убавина,фасцинантни легенди,уште по убави реални работи.
Само едно не ми е јасно:Жити се како им дозволиле во Ватикан да снимаат кога Ватикан беше анти Ден Браун.:nesvest:
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Конечно го гледав и јас филмот ама 110 минути се навистина премалку за да се пренесе целата приказна со длабоката содржина и погледите за религијата и науката. Добар кастинг и слика но залудно кога приказната не е добро пренесена. Мој совет повторно прочитајте ја книгата пред да го гледате филмот, иако второво е полесно, првото нуди далеку поголемо задоволство :)
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
filmot e dobar ama 10 pati e podobro da si ja procitate knigata... i knigata ja procitav i filmot go izgledav, sepak mozele filmot malku podobro da go napravat
 

Kajgana Shop

На врв Bottom