Android Tv vs Smart Tv

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Смарт тв ти е заебанција...освен youtube и ако имаш добра листа за иптв , за друго - ништо !
Додека на андроид тв можеш да инсталираш свашта...коди - моди...
да гледаш филмови, серии, спорт, музика...etc...
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Смарт тв ти е заебанција...освен youtube и ако имаш добра листа за иптв , за друго - ништо !
Додека на андроид тв можеш да инсталираш свашта...коди - моди...
да гледаш филмови, серии, спорт, музика...etc...
Здраво. Каде можам да најдам добра листа за ИПТВ и како се мести ?

Поздрав
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Здраво. Каде можам да најдам добра листа за ИПТВ и како се мести ?

Поздрав
Побарај јавно листа на оваа тема :

https://forum.kajgana.com/threads/Интернет-радио-и-телевизија-стримови-прашања-генерална-дискусија.41855/page-3714#post-8564451
А со која апликација сакаш да гледаш ssiptv или smart iptv app ?
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Побарај јавно листа на оваа тема :

https://forum.kajgana.com/threads/Интернет-радио-и-телевизија-стримови-прашања-генерална-дискусија.41855/page-3714#post-8564451
А со која апликација сакаш да гледаш ssiptv или smart iptv app ?
Со ИПТВ апликацијата што ја имам инсталирано на ТВ

Би било добро да ми помогнеш :D
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Со ИПТВ апликацијата што ја имам инсталирано на ТВ

Би било добро да ми помогнеш :D
Како се вика твојата прекрасна иптв апликација што ја имаш инсталирано за да ти кажам како да внесеш листа во нејзе...:D
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.860
Поени од реакции
7.548
Да разјасниме и Android tv е Smart tv само оперативниот систем е друг.

Не е исто Android на мобилен и на тв oсвен ако е android reciver или нешто usb со android тогаш е скоро исто како кај мобилните.

На Android tv ги нема сите апликации како на Аndroid мобилен.Тоа е така затоа што не сите апликации имаат подршка за телевизорите.

Може на Аndroid tv да се инсталираат и апликации надвор од Google play store но не значи тоа дека тие апликации ќе работаат најдобро на Android телевизорот.

Телевизорите со Android оперативен систем сеуште се во развој и oд година во година ќе бидат се побројни телевизори со Android оперативен систем. Јас мислам е дека телевизориве со друг тип оперативен систем кој немаат многу можности (повеќе апликации) постепено ќе престанат да ги произведуваат. Исто така мислам дека ќе се појават телевизори со IOS оперативен систем или ќе се појават во продажба телевизори комбинација со две оперативни системи и Windows и Аndroid или IOS како што денес има бокс уреди таква комбинација Windows и Android.

Кога треба да се бира измеѓу Smart Аndroid телевизор и Smart телевизор со друг оперативен систем засега би избрал да е со Android бидејќи како што пиша некој на темава имаш поголем избор апликации а со тоа и можности.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Само андроид ТВ. Имаш безброј можности како да го искористиш, за разлика од обичниот смарт што го имаат.
 
Член од
11 февруари 2016
Мислења
37
Поени од реакции
9
Јас сум со Panasonic firefox ОС, исто така имам и евтин 32 инчи со Андроид. За Panasonicо користам Screen Mirroring+Universal Media Server+КОДИ ,од firefox ОС само netflix,на другиот предноста му е дека не зависи од компјутерот.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.860
Поени од реакции
7.548
Јас сум со Panasonic firefox ОС, исто така имам и евтин 32 инчи со Андроид. За Panasonicо користам Screen Mirroring+Universal Media Server+КОДИ ,од firefox ОС само netflix,на другиот предноста му е дека не зависи од компјутерот.
Firefox ОС имаш и Youtube, мислам дека може и Amazone prime да се инсталира ама не сум сигурен затоа што не сум користел туку видов на интернет слика.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Земав самсунг смат тв 4к моментално гледам боом тв на него при гледање на спортклуб кога сменам знакот останува да се пресликува и на друга програма решение до што е проблемот?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали на Смарт ТВ кој што нема Андроид може да се инсталира некако Нетфликс?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom