Android Tv vs Smart Tv

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од zo4e, 25 декември 2018.

 1. krakrist

  krakrist

  Член од:
  11 февруари 2016
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  9
  Netflix can be installed on any system.Пред стануваше да се направи виртуелна кредитна картичка за Нетфликс,па гледав една година бесплатно.Сега некој да каже начин за продолжување на пробниот период ако знае :)
   
 2. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.609
  Допаѓања:
  4.144
  Телевизориве што имаат можност да снимаш дали може да снимаш од тв каналите на ресивер што се (пример Телеком MaxTV) или од aпликација со тв канали (пример Kodi) ? Или сепак тоа важи само за дигитално тв канали преку антена ? Каков формат ги ваѓа и дали потоа може да си ги гледаш на компјутер ?
   
 3. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.609
  Допаѓања:
  4.144
  Мој предлог за оние кој се љубител на добар Smart Android tv, имаат буџет и пред се сакаат да дадат за таков телевизор покрај главното избор процесор, слика, звук, инчи нека гледаат и Android-от да е што е можно приближно понова верзија затоа што ќе имаат и повеќе можности при инсталирање апликации, повеќе апликации во Play store, Youtube има и повеќе опции за разлика од постарите верзии на Android за телевизори.
  Android 8.0 Оreo e ептен добар не дека Аndroid 7.0 Nougat нема да ви врши работа но предностите со 8.0 Oreo се поголеми.
   
 4. pogbaa

  pogbaa

  Член од:
  5 април 2015
  Мислења:
  153
  Допаѓања:
  42
  Imam rodnina vo italija ima smart tv i koristi smrat iptv app i ima kupeno lista so programi mn e ubava listata so nAd 38000 kanali site balkanski i od dr drzavi gi imalo, ama ima straf od policija dan go gonet dali nekoe znae dali mozit da odgovrat za krivicno delo
   
 5. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.609
  Допаѓања:
  4.144
  Такви продавачи има неколку што ги крадат каналите, сум пробал неколку во Македонија но во државава нема спроведено закон за вакво нешто. Не сум некој што се разбира од вакви работи па можеби ќе пишам глупост но мое мислење би требало и тој да одговара што продава крадени канали. Знам дека во Германија е казниво користење пиратерија, па сум читал дека на некој што симнувале од интернет филмови, серии, софтвер, игри торенти им стигало писмо казна најверојатно да се иде на суд и што ти ја знам како идат тие работи.

  Најдобро е да пише некој што се разбира подобро.
  --- Споено дупло мислење, 20 февруари 2019 ---
  Јас да се поправам за овој пост. Проверив пред некој ден сепак мојот телевизор бил 7.0 но бидејќи е понов модел на телевизор нуди и некој плус опции. Не знам зошто на официјалниот сајт кога ќе одбереш некој од европските држави во спецификациите пишува дека има 8.0 Oreo
  https://www.philips.ie/c-p/43PUS730...roid-tv-with-ambilight-3-sided/specifications

  Телевизорот е стварно добар, амбиенталното светло е нешто што е многу добро на телевизорот посебно да се користи навечер за гледање филмови или спорт каде што преовладува најчесто зелената боја која одмара очи.
   
  Последно уредено: 20 февруари 2019
 6. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.609
  Допаѓања:
  4.144
  Се планира годинава да има промени во Аndroid tv. Beќе од наназад неколку месеци знаеме дека е сменета целосно нова верзија на некој телевизори со Android tv во Android Oreo 8.0 но сега ќе има највеќе видливи промени и на Google play store кој ќе добие нов дизајн.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

   
  Последно уредено: 10 мај 2019

Сподели преку: