Android Tv vs Smart Tv

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од zo4e, 25 декември 2018.

 1. zo4e

  zo4e

  Член од:
  17 октомври 2007
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  0
  Ajde decki da se razjasni ednas za sekogas :)
   
 2. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.511
  Допаѓања:
  2.492
  Клај анкета
   
 3. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.202
  Допаѓања:
  927
  Смарт тв ти е заебанција...освен youtube и ако имаш добра листа за иптв , за друго - ништо !
  Додека на андроид тв можеш да инсталираш свашта...коди - моди...
  да гледаш филмови, серии, спорт, музика...etc...
   
 4. Talicniot Tom

  Talicniot Tom

  Член од:
  13 април 2010
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  156
  Здраво. Каде можам да најдам добра листа за ИПТВ и како се мести ?

  Поздрав
   
 5. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.202
  Допаѓања:
  927
 6. Talicniot Tom

  Talicniot Tom

  Член од:
  13 април 2010
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  156
 7. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.202
  Допаѓања:
  927
  Како се вика твојата прекрасна иптв апликација што ја имаш инсталирано за да ти кажам како да внесеш листа во нејзе...:D
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.264
  Допаѓања:
  3.989
  Да разјасниме и Android tv е Smart tv само оперативниот систем е друг.

  Не е исто Android на мобилен и на тв oсвен ако е android reciver или нешто usb со android тогаш е скоро исто како кај мобилните.

  На Android tv ги нема сите апликации како на Аndroid мобилен.Тоа е така затоа што не сите апликации имаат подршка за телевизорите.

  Може на Аndroid tv да се инсталираат и апликации надвор од Google play store но не значи тоа дека тие апликации ќе работаат најдобро на Android телевизорот.

  Телевизорите со Android оперативен систем сеуште се во развој и oд година во година ќе бидат се побројни телевизори со Android оперативен систем. Јас мислам е дека телевизориве со друг тип оперативен систем кој немаат многу можности (повеќе апликации) постепено ќе престанат да ги произведуваат. Исто така мислам дека ќе се појават телевизори со IOS оперативен систем или ќе се појават во продажба телевизори комбинација со две оперативни системи и Windows и Аndroid или IOS како што денес има бокс уреди таква комбинација Windows и Android.

  Кога треба да се бира измеѓу Smart Аndroid телевизор и Smart телевизор со друг оперативен систем засега би избрал да е со Android бидејќи како што пиша некој на темава имаш поголем избор апликации а со тоа и можности.
   
  Последно уредено: 26 декември 2018
  На Govinda и alekjov им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR

  Член од:
  18 септември 2014
  Мислења:
  571
  Допаѓања:
  459
  Само андроид ТВ. Имаш безброј можности како да го искористиш, за разлика од обичниот смарт што го имаат.
   
 10. krakrist

  krakrist

  Член од:
  11 февруари 2016
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  7
  Јас сум со Panasonic firefox ОС, исто така имам и евтин 32 инчи со Андроид. За Panasonicо користам Screen Mirroring+Universal Media Server+КОДИ ,од firefox ОС само netflix,на другиот предноста му е дека не зависи од компјутерот.
   
 11. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.264
  Допаѓања:
  3.989
  Firefox ОС имаш и Youtube, мислам дека може и Amazone prime да се инсталира ама не сум сигурен затоа што не сум користел туку видов на интернет слика.
   
 12. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.264
  Допаѓања:
  3.989
 13. gokac20

  gokac20

  Член од:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  4
  Земав самсунг смат тв 4к моментално гледам боом тв на него при гледање на спортклуб кога сменам знакот останува да се пресликува и на друга програма решение до што е проблемот?
   
 14. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.111
  Допаѓања:
  1.895
  Дали на Смарт ТВ кој што нема Андроид може да се инсталира некако Нетфликс?
   
 15. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.202
  Допаѓања:
  927
  Да. Кај мене на LG smart tv гледам нетфликс.
   

Сподели преку: