Android TV/Google TV

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Тема наменета за смарт телевизорите и бокс уредите со оперативен систем Android tv

Наидов на вест дека во 2021 година ќе се започне со процес повеќето уреди кој работат на Android tv да добијат надградба/апдејт на оперативнот систем кој всушност ќе го добие името Google TV со подобрени функции и дизајн. Првично надградбрава со Google tv ќе биде достапна на новиот Chromecast.


Google tv не е нешто ново туку тој е лансиран во 2010 година на тогаш неколку уреди и првично бил со Android 2.1 верзија па потоа добил надградба на Android 4.2 и после некоја година се здобил со голем неуспех за да го баталат но брзо време на повеќето смарт телевизори се решаваат на повторно враќање но под името Android tv многу подобар со нова верзија, функции и изглед, a во 2013 година во продажба Google го вади уредот наречен Chromecast кој е пред се наменет за телевизори без Аndroid tv или оние телевизори без било каков оперативен систем и опција да се поврзе интернетот.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.791
Поени од реакции
33.602
ОК е темата, ама не знам што прави во овој подфорум. Ова е или за таму, по интернет форумите, или евентуално за во Телевизии и емисии или дури и Серии подфорумите тука. Никако ова со Филм не би можел да го спојам, и покрај тоа што во името на подфорумов има едно ТВ. Ама тоа ТВ се однесува на серии и телевизиски емисии (за што има посебни подфоруми во рамки на овој подфорум), а не на софтверски или хардверски или што знам јас какви решенија за стрим на филмови или серии. Не знам, може грешам јас...
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
34
Како да исклучам реклами на KSHAW што што ја има на playstore, или ако има некоја про верзија
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
ОК е темата, ама не знам што прави во овој подфорум. Ова е или за таму, по интернет форумите, или евентуално за во Телевизии и емисии или дури и Серии подфорумите тука. Никако ова со Филм не би можел да го спојам, и покрај тоа што во името на подфорумов има едно ТВ. Ама тоа ТВ се однесува на серии и телевизиски емисии (за што има посебни подфоруми во рамки на овој подфорум), а не на софтверски или хардверски или што знам јас какви решенија за стрим на филмови или серии. Не знам, може грешам јас...
Не знаев точно кое е најсоодветното место за темава.
Ќе ја преместам во Телевизии и емисии или во делот Наука и технологија. Пишете каде би било најсоодветно да ја префрлам. Би сакал темава да биде општо за уредите што имаат Android tv оперативен систем, за сите апликации кој се достапни на Android tv и за ред други проблеми и дискусии поврзани со Android tv.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Ја преместив во Наука и технологија темава па ако другите модератори мислат поинаку нека ја преместат каде што ќе биде најдобро.

Туку новиот Chromecast with Google TV се продава ли кај нас или сеуште е рано за тоа да дојде кај нас? Исто така да прашам зошто на Аndroid tv во Play store го нема Google Chrome веб прелистувачот да се инсталира?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Noviot ne e uste oficijalno objaven, toa sto go imase za kupuvanje vo home depot bese greska i predvid od nivna strana. Taka nesto bese, denovive treba oficijalno ako dobro pamtam.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Имаше вест по портали дека може да се инсталира Google tv аpk но некој функции нема да работат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Се менува дизајнот на Android tv и ќе биде исти како Goоgle tv.

Автоматски споено мислење:

Cromecast со Google TV гледам почнаа да го продаваат во Анхоч само што моментално е распродаден па нема на залиха.
 
Последно уредено:
Член од
19 јануари 2009
Мислења
101
Поени од реакции
5
Dali nekoj znae Dali I kako mozam da gledam arenasport na Google Chromecast with Google TV
BLAGODARAM
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Dali nekoj znae Dali I kako mozam da gledam arenasport na Google Chromecast with Google TV
BLAGODARAM
Треба да инсталираш Kodi некоја постара верзија да не биде 19 за да работи подобро се ова.

Видео упатството е малку постаро од 4 месеци ама инсталацијата е иста. Дали исто сега се вика Green Revolution или подруго не се сеќавам.

Јас имам инсталирано на Philips телевизор со Android tv на некоја копија од Kodi постара верзија (Кodi ама со друго име) Сум заборавил како успеав и да инсталирам ако некогаш успеам да се сетам ќе ти пишам. Не сум го користел ова одамна.

Тука има листа со тв канали од повеќе држави меѓу кој и од Србија со спортските канали.

Има и група на Фејсбук ама е затворена и не знам дали воопшто можам да те поканам во групата па да се распрашаш таму детално може некој и подобро ќе ти објасни.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Коди 18.9 Leia верзијата ја користам јас на мобилен и лаптоп, не правам апдејт пошто крешуваат поновите.
А аддон live tv serbia...имаат арени и секција за фудбал во живо.
У моментов фаќам сонце у парк, ова на мобилен
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20220611-181108_Kodi.jpg
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
1694949076852.png Ми се сменил изгледот на менито. Ова е некој новa верзија на Android TV? Слично е како Google ТV.

Вака мене ми е
20230917_130019.jpg

Вака е на Google tv
1694949072172.png


Зошто кај мене горе нема тоа од Google play или било која апликација за филмови да ми појавува филм?
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
Прегледај го приврзокот 391024Ми се сменил изгледот на менито. Ова е некој новa верзија на Android TV? Слично е како Google ТV.

Вака мене ми е
Прегледај го приврзокот 391023

Вака е на Google tv
Прегледај го приврзокот 391025


Зошто кај мене горе нема тоа од Google play или било која апликација за филмови да ми појавува филм?
I kaj mene e taka no mi se pojavi golem problem koci mnogu koga prefrlam od youtube na primer na HDMI treba da cekam 4 minuti neznam dali i kaj drugite e taka
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
I kaj mene e taka no mi se pojavi golem problem koci mnogu koga prefrlam od youtube na primer na HDMI treba da cekam 4 minuti neznam dali i kaj drugite e taka
И кaj мене треба 3-4 минути да се уклучи сликата од ресиверот MaxTV.

Друго од кога ми се смени изгледот по некој денови почна сликата да ми трепка на моменти. Било што и да е вклучено трепка сликата а тоа трепкање почнува после долго време ако е вклучен телевизорот. Денес пробував кабелот што е за напојување да го преместам на друг штекер и сега за сега да не го урочам не трепнала сликата.

Трет проблем кој ми се појави на телевизорот Philips е што уште после некој месец од купувањето се појавија црни флеки од внатре на екранот. Некаде слушнав дека тоа е прашина која може да се исчисти на севис но не сум се наканил да прашам и да го однесам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom