American Horror Story

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.659
Поени од реакции
11.340

Оваа песна, заедно со делот на почетокот што почнува при секоја епизода... so sick :D
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
ја изгледав прва сезона, ае само некој ми објасни зошто никој од духовите не старее, освен Moira,како тоа Tate можеше да излезе од куќата и да бега и зошто машките ја гледаа Moira како млада слугинка?Иначе, закон серија одамна немав гледано толку добро нешто.Starting second season...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.659
Поени од реакции
11.340


:icon_lol:

Што се деси со оваа лудачава иначе? Последен пат видов кога отиде у ВЦ и нели ја направија исчезната. Испуштив некој дел или уште немаат кажано што се деси?
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
ја изгледав прва сезона, ае само некој ми објасни зошто никој од духовите не старее, освен Moira,како тоа Tate можеше да излезе од куќата и да бега и зошто машките ја гледаа Moira како млада слугинка?Иначе, закон серија одамна немав гледано толку добро нешто.Starting second season...
Имаше некои теории на имдб за Моира, не ми текнува сега кои беа. Тејт може да излезе од куќата пошто таа епизода мислам дека беше Ноќ на вештерките. На ноќ на вештерките сите духови може да излезат од куќата :)
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Прекрасен почеток на годинава си имав. Сите слават, дославуваат, а ја гледам серија со духови. Пред два дена ја почнав и еве ме до втора епизода од втора сезона сум, чекам да се спуштат другите...
Серијава ме сјеба тотално, која мајндфак серија е само! Првите епизоди ги гледам и се чудам што по ѓаволите се дешава уствари?! Тотално забегана серија со предобра мрачна, морничава атмосфера која ти ствара непријатно чувство, ама сепак уживаш во тоа! И кај им текна само во втора сезона да направат скроз различна приказна со истите актери :cuc:
Рано ми е да давам мислење за втора сезона, ама по она што видов мислам дека ќе е далеку поболна од првата... И сега за сега поише ми се свиѓа приказната од првата, ама кога ќе ги изгледам другите епизоди може ова и да се смени.
Ми се свиѓаше како ја склопија приказната за сите ликови, сите имаат направено страшни, лоши работи на кои тешко дека моеш да им најдеш оправдување.
Уште од прва епизода кога го видов Тејт знаев дека ќе ми стане омилен лик. Еван заврши одлична работа во портретирањето на Тејт. Детето го има оној болен, манијачки поглед, оној психопатски изглед од кој те полазуваат морници. Само Џонатан Рис Мејерс ми има предизвикано такво чувство досега.

Ме фасцинираше неговата поврзаност, неговата љубов кон Вајолет, неговата болка кога ја виде откако ги испи апчињата, кога го отфрли од себе подоцна. Некако и покрај сите одвратни работи што ги стори, ја кривев зашто му го направи тоа...
И можеа ли поболна шпица да направат бе! :cuc:Не да одговара на серијата, секогаш ме полазуваат морници кога ја слушам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Каква серија сум пропуштал...првата сезона беше ок, добра...ама втората е едно 3 x подобра!!!!! не ми се верува и колку нови добри актери уфрлиле!

Прво би кажал дека Evan Peters, e голем талент, веќе е сериозно добар актер......и во првата сезона блескаше....исто така и девојчето, Taissa Farmiga, беше доста солидна. Други актери кои ги рачунам за доста добри и подценети се, Sarah Paulson, Lily Rabe, Frances Conroy (long live Ruth!) Kate Mara, Clea Duvall, Chloe Sevigny (некои ја хејтаат затоа што во сите филмови глуми slut, ама за мене е многу добра актерка) Zachary Quinto....цреша на тортата се разбира, Jessica Lange & Hanes Cromwell не треба зборови да се трошат...актеришта! :cuc:

Од друга страна, за сценариото, камерата, сетапот и локацијата на која се снима, немам зборови, перфектно изведено....интригирачки реплики, мистерија, морбидност, окултност, добри карактери, имагинација...серијава има претензии да стане култна хорор серија. Единствено што мислам дека веќе станува досадно во новиве серии, е што во секоја од нив, мора да има геј пар....знам дека е јако геј лобито, и дека има притисок да се спроведуваат нивните агенди али претеруваат, не дека ми сметаат ама веќе ептен претециозно станува.

Имајте во предвид дека ова мое мислење е базирано само на првите 2 епизоди од 2 сезона, до таму сум стигнат. Благодарност до RocknRolaa, која ме потсети да и дадам шанса на серијава, mind blowing е.

П.С. Ја почнав порано, и негде на 4/5 епизода прекинав, да не ви бидам конфузен ако некој ја чита темава од почеток.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
poslednava epizoda aaaaaaaaa daddy'll be there in a minute :eek:

maestralna bese glumata na Lange... ovaa epizoda vrv mislam

kakvo li samo ke bide finaleto

Psyside poodamna ti pisav dva pati da ja pocnes serijava ama ti ne me izferma :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Psyside poodamna ti pisav dva pati da ja pocnes serijava ama ti ne me izferma :D
Не сум ја видел излеа препораката, (или сум заборавил) извини, тогаш фала и до тебе :)

Иначе Anne., многу добар пост, ми беше страв да го прочитам да не има некој спојлер, ама среќа немало....се согласувам со све што кажа.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Никогаш нема да видиш како Bloodyface JR ја убива лана банана и си го менува името во бен хармон.

;_;
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
526
Се опседнав со серијава, кој ќе чека наредна сезона дури на лето :(
инаку еве што авторот откирл за трета сезона
"So the only thing I'll say about [Season 3] is it is a mixture of several cities, and it's really about female power and I got Jessica to do it because I did everything she asked, which was the location [and] I told her that she will have complete hair and makeup and the best designer gowns. She said 'please don't put me in a wimple again,' so she's going to play a really glamour-cat sort of lady in Season 3. I'm just now meeting up with a lot of actors so I don't want to say too much, actors that Jessica wants to work with. So she's become the uncredited producer of Season 3."

гламур :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom