Amazon rainforest

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.829
Поени од реакции
1.401
Секое место е битно ама секако не е исто 72843 пожари и 150-200 овде. И каков глас сакаш да се дигне против политичарите и бизнисмените од обични смртници како нас :pos:
Поради ова се уништува планетава.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
1.139
Поени од реакции
1.450

Дај бе некој нека му го одземе правото на Трендулач да води сајт, човекот начисто забега во последно време.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.384
Поени од реакции
2.508
Па ако се соберат милијарди за Амазон ќе ги вратат дрвјата изгорени?
Например да се соберат милијарди прво да се помогне со тие милијарди да се изгаси пожарот, а потоа да се обнови шумата
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.271
Поени од реакции
880
Никој ништо не спомнува за Австралија текст од фб
Австралија е во вонредна состојба. Веќе два месеци се соочува со пожари низ целата земја. Прогнозите се дека пожарите ќе бидат најкатастрофални до сега.

Штетите од пожарите се библиски и незапаметени до сега.

- Изгубени се 14,5 милиони хектари земја. Тоа е шест пати повеќе од пожарите на „Амазон“ во 2019 година

- Половина милијарда животни се изгорени живи, со страв дека некои видови животни се целосно избришани.

- Загинаа 20 лица, повеќе се водат како исчезнати и се проценува дека ќе се зголеми бројот на загинатите.

- 8000 коали умреа и сега се прогласени за „вид во ризик од исчезнување“.

- Изгорени се 1.500 домови, а десетици илјади луѓе се евакуирани и цели градови бегаат за засолниште на плажа или чамци.

- Канбера го доживеа најлошиот квалитет на воздухот во светот делумно од облак од чад толку голем како Европа.

Ова не е само национална катастрофа за Австралија, ова е катастрофа за целиот свет.

Многу луѓе во Австралија не одат на работа, се пријавуваат како волонтери и ги жртвуваат нивните животи за да спасат колку можат.
Стотици организации од светот собираат донации да им помогнат на луѓето и животните во Австралија.
На нас во Македонија останува само да се помолиме за нивните животи.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.593
Поени од реакции
35.429
Da se pitam ja bih betonir o travu
I ofarbo tamno braon svaku vodu plavu!
Nekako bih probusio tanki sloj ozona
A Zemlju bih zastitio kesom od najlona!
Da se pitam ja bih posjeko sve sume,
I za ukras postavio od traktora gume.
Kiselinom ja bih zemlju navodnjavo,
A decu bih svaki dan rentgenom slikavo!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.104
Поени од реакции
4.584
Ове а надреално , како може бе сред зима , или ајде у острелиа гледам 20тина целзиусови дневна темп. да избувнат од никаде некаде катаљарда пожари од ништо нешто... или сум неупатен , веројатно ... ако може некој да појасни би бил благодарен.
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
119
Ове а надреално , како може бе сред зима , или ајде у острелиа гледам 20тина целзиусови дневна темп. да избувнат од никаде некаде катаљарда пожари од ништо нешто... или сум неупатен , веројатно ... ако може некој да појасни би бил благодарен.
Во Австралија е лето моментално со рекордни, невидено високи досега температури од 48-49°С ширум државата. Пожарите траат од септември и секојдневно се шират, земајќи илјадници животи секој ден.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.104
Поени од реакции
4.584
Во Австралија е лето моментално со рекордни, невидено високи досега температури од 48-49°С ширум државата. Пожарите траат од септември и секојдневно се шират, земајќи илјадници животи секој ден.
Еве што ме буни.. прогноза , и вчера погледнав некој градови ... помеѓу 20и30 ... еве денес прогноза... дај сорс за тие 49 степени.. кога и каде...
1578441814034.png
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Во Австралија има bushfire сезона секоја година, разликата што оваа година поради глобалното затоплување сезоната започна порано и поради високите температури е десет пати полоша од вообичаено.
 
На врв Bottom