Amazon (официјална тема)

  • Креатор на темата Гоццццце
  • Време на започнување

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
Ти стигна на меил потврда дека ти ја примиле порачката? Ако ти е стигната копирај ја во ворд, смени цената на 45 долари и стави shipping $0.00 ако пишува некаде, исштампај го и однеси го во пошта (кај железничка) заедно со писмото што ти стигнало кај што е за давање пакети кога ќе влезеш од лева страна еден како шалтер со глупо стакло, таму го вршат царинењето.
Taka e samo neznam za prepravka na dokumentot. Ke probam i jas takvo nesto. Pozz
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Taka e samo neznam za prepravka na dokumentot. Ke probam i jas takvo nesto. Pozz
Само отвори меилот што ти го пратиле селектирај се и Copy, отвори документ во ворд и Paste. Е сега една финта, пошто ќе го пишува сајтот на фирмата на документот, цената преправете ја со додавање на некој % попуст на пример (повеќето сметки вака ми ги пишувале така да така ќе напишам и сега):

$59 Protein xxxx
-
$17.70 (30% discount)
+
$0.00 Shipping
__________________
Total $41.30

или

$41.30 Protein xxxx (30% discount)
Free shipping
______________________________
Total $41.30

Овака нешто би требало да ви заврши работа, ставајте секогаш гага шипинг зошто цигани се, сакаат да ве царинат на тоа, а НЕ Е законски, али со скапан цајкан и скапан цареник не можеш да излезеш на крај. Битно е да не пречекориш 45 долари или 45 евра, на се над таа сума се наплаќа 18% ддв + 15% царина.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
океј фала али не живеам во скопје не ми се исплаќа да одам до таму само за еден протеин,инаку се комплет со шипинг ме фати 38 долари. Значи сеа ке го испечатам и ке го пратам во скопје. А може ли да се јавам таму и да им кажам дека ми е подарок на пример па да не го царинат(а секако е 38 долари што значи не треба да се царини) или некој друг начин?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
океј фала али не живеам во скопје не ми се исплаќа да одам до таму само за еден протеин,инаку се комплет со шипинг ме фати 38 долари. Значи сеа ке го испечатам и ке го пратам во скопје. А може ли да се јавам таму и да им кажам дека ми е подарок на пример па да не го царинат(а секако е 38 долари што значи не треба да се царини) или некој друг начин?
Чим е под 45 евра/долари автоматски е ослободено од царина. Испечати го тоа само што ти е на меил и мора да го дадеш и писмото што ти е стигнато од царина.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
...Битно е да не пречекориш 45 долари или 45 евра, на се над таа сума се наплаќа 18% ддв + 15% царина.
Што мислиш со ова?
Нели различни производи имаат различна стапка на царина, некои се ослободени од царина, а и данокот не е секаде 18%, пример за компјутерски делови е 5%.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Што мислиш со ова?
Нели различни производи имаат различна стапка на царина, некои се ослободени од царина, а и данокот не е секаде 18%, пример за компјутерски делови е 5%.
Освен на компјутерски делови тоа изоставив и за уште нешто беше помал процентот на ддв али не ми текнува на што. Од царина се ослободени непрофитабилни работи, на пример промотивни материјали, спонзорства и слично (иако често не сакаат да ги ослободат), а колку што знам и за сите работи што ми ги царинеле до сега или пробале да ми ги царинат ми пишувале 15% царина, еднаш (првиот пат) ми додадоа уште добар процент и морав да им платам инаку ќе ми ги вратеа работите, ептен ми требаа инаку немаше да ги земам од инат. За понатаму повеќе се распрашував и читав за да не може да ме заебат и за да им помогнам и на други луѓе да не бидат заебани од тоа покварените цареници така да до сега скоро во 90% од случаите сум средил за царина да нема.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Значи ако земам матична од околу 18-19,000 денари, ќе ми шлакнат царина од колку %?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
15% (царина) + 5% (ддв)
Ова само претпоставка или имаш искуство? Има за матични царина? Мислам дека само данок се плаќа за матични (ама не мора да сум во право :)).

Треба да ми дојде пратка со компјутерски делови, ама има толку муабети што појма немам што да очекувам упм.
 
P

Princ

Гостин
Не, не беше од искуство туку претпоставка :)
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ова само претпоставка или имаш искуство? Има за матични царина? Мислам дека само данок се плаќа за матични (ама не мора да сум во право :)).

Треба да ми дојде пратка со компјутерски делови, ама има толку муабети што појма немам што да очекувам упм.
http://customs.gov.mk/ :smir:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Поточно овде http://www.customs.gov.mk/html/Vodic_2009_za_pecatewe.pdf или овде http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=61.
Проверувано e таму, ама си ги прочитал имињата (наименувание) :)?
Освен за хард диск и рам што се конкретно така напишани, скоро ништо друго не може да најдеш, зошто се користат некои општи описни имиња, па чуди се во која категорија спаѓаат.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
Конечно ми стигна протеинот, помина без царинска постапка, само 200 ден. поштарина платив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom