AIDS - СИДА

Дали користите кондом?

  • Редовно.

    Гласови: 33 64,7%
  • Зависи од партнерот.

    Гласови: 9 17,6%
  • Ретко.

    Гласови: 4 7,8%
  • Воопшто не користам.

    Гласови: 5 9,8%

  • Вкупно гласачи
    51
Член од
23 октомври 2005
Мислења
17
Поени од реакции
1
mene mn mi e strav od sidata zatoa shto se shpekulira deka vo MK brojot na zarazeni od HIV e se pogolem...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
goddess напиша:
mene mn mi e strav od sidata zatoa shto se shpekulira deka vo MK brojot na zarazeni od HIV e se pogolem...
И зошто ти е страв поточно? Да не ја закачиш? Ако не се боцкаш со нечисти игли и не се онадиш без кондом, нема потреба да паничиш. :wink:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
goddess напиша:
mene mn mi e strav od sidata zatoa shto se shpekulira deka vo MK brojot na zarazeni od HIV e se pogolem...
sosema si vo pravo oficijalno brojot nikoj ne znae, zatoa sto mnogu golem broj na luge idat i se tesitiraat vo stranstvo, a tocno deka brojot e mnogu pogolem
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
city напиша:
sosema si vo pravo oficijalno brojot nikoj ne znae, zatoa sto mnogu golem broj na luge idat i se tesitiraat vo stranstvo, a tocno deka brojot e mnogu pogolem
Нормално дека бројот не се знае. Невозможно е да се знае точниот број.

Ама зошто пак тоа би ја плашело неа? Нема никаква логика во реченицата... Реков, ако не се боцка со нечисти игли и ако не се онади без кондом - зошто би бил релевантен бројот на заболени од СИДА? :wink:

Каква врска има тоа со нејзиниот страва да не ја „закачи”?

Ваљда нема да и дојде некој со СИДА, раскрварен во уста и да ја плукне...
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Acid напиша:
Нормално дека бројот не се знае. Невозможно е да се знае точниот број.

Ама зошто пак тоа би ја плашело неа? Нема никаква логика во реченицата... Реков, ако не се боцка со нечисти игли и ако не се онади без кондом - зошто би бил релевантен бројот на заболени од СИДА? :wink:

Каква врска има тоа со нејзиниот страва да не ја „закачи”?

Ваљда нема да и дојде некој со СИДА, раскрварен во уста и да ја плукне...
se soglasuvam...samo toa ke kazam!!!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
eve edna vest sto se pojavi:

Го победил ХИВ-вирусот без лекување


Дваесет и петгодишниот Ендру Стимпсон од Глазгов, Шкотска, кој пред три години беше серопозитивен може да биде првиот човек во светот кој по природен пат го победил вирусот ХИВ, пишува британскиот неделен весник "News of the World".

Во август 2002 година, на Стимпсон на кого му биле направени тестови поради слабост и температура, му е дијагностицирано присуство на ХИВ-вирусот во организмот. Со оглед на тоа што бил во ран стадиум, не му било препорачано никакво лекување.

Новата серија прегледи 14 месеци подоцна, покажале дека вирусот ХИВ во целост исчезнал од неговиот организам, а тој не примал никаква терапија, наведува весникот.

Неговите лекари се категорични. Не се случило замена на примероците крв или досието, како претходно кај два случаи на наводно "оздравување", каде што било неможно да се докаже дека позитивните и негативните тестови се докажани на примероците земени од истотот лице.

"Нема грешка во припишувањето на примероците или нивна замена", соопшти претставник на болницата во Глазгов во писмо објавено во весникот.

Во текстот се наведува дека фактот дека по позитивните резултати дошло до негативен резултат е извонреден и важен од медицинска гледна точка.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Sidata e verojatno najispolitiziranata bolest. Mene mi e zhal sto namesto da se investira vo iznaodjanje reshenija za bolesti kako rak od koj navistina opstestvoto strada mnogu, teshki pari se odlevaat za bolest koja moze mnogu lesno da se menadzira (so apstinencija, kondomi, suzbivanje na droga itn.).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Добри пари лежат во бизнисот со кондоми друже Мисирков...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Ne znam kolku si zapoznaen so tnr. farmacevtska industrija, edna od cetirite stolba na zapadnata ekonomija. Koi pari tamu se vrtat za reseach. Pa so tie pari vlozeni vo sidata trebase do sega ne vakcina, sveti vakcina da pronajdat.

Inaku sidate denes ne e fatalna bolest, t.e. ne mora da umre covek od nea zaradi se pojakite lekarstva koi se na pazarot (preskapi za povekjeto normalno). Naprotiv, tie zarazeni so visusot mozat da ziveat sosema "normalen" zivot so oedredeni restrikcii, razbira se.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Misirkov напиша:
Sidata e verojatno najispolitiziranata bolest. Mene mi e zhal sto namesto da se investira vo iznaodjanje reshenija za bolesti kako rak od koj navistina opstestvoto strada mnogu, teshki pari se odlevaat za bolest koja moze mnogu lesno da se menadzira (so apstinencija, kondomi, suzbivanje na droga itn.).
abe ko bajagi se investira vo vakcina,ama rezultati nema!
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Ќе цитирам еден другар:Сите ќе испоумреме ради корпорациска Америка.Ја мислам дека оваа реченица доволно објаснува за сите болести, и сида,сарс,птичји грип...
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
MSV(support) напиша:
Ќе цитирам еден другар:Сите ќе испоумреме ради корпорациска Америка.Ја мислам дека оваа реченица доволно објаснува за сите болести, и сида,сарс,птичји грип...
Па што не кажа...Ке го цитирам MSV ебаго....:wink:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
city напиша:
eve edna vest sto se pojavi:

Го победил ХИВ-вирусот без лекување


Дваесет и петгодишниот Ендру Стимпсон од Глазгов, Шкотска, кој пред три години беше серопозитивен може да биде првиот човек во светот кој по природен пат го победил вирусот ХИВ, пишува британскиот неделен весник "News of the World".

Во август 2002 година, на Стимпсон на кого му биле направени тестови поради слабост и температура, му е дијагностицирано присуство на ХИВ-вирусот во организмот. Со оглед на тоа што бил во ран стадиум, не му било препорачано никакво лекување.

Новата серија прегледи 14 месеци подоцна, покажале дека вирусот ХИВ во целост исчезнал од неговиот организам, а тој не примал никаква терапија, наведува весникот.

Неговите лекари се категорични. Не се случило замена на примероците крв или досието, како претходно кај два случаи на наводно "оздравување", каде што било неможно да се докаже дека позитивните и негативните тестови се докажани на примероците земени од истотот лице.

"Нема грешка во припишувањето на примероците или нивна замена", соопшти претставник на болницата во Глазгов во писмо објавено во весникот.

Во текстот се наведува дека фактот дека по позитивните резултати дошло до негативен резултат е извонреден и важен од медицинска гледна точка.
eve sam ke se demantiram od prosta pricina sto oficijalno informacijata e proglasena za NETOCNA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom