Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Маестро, не си го сфатил дечкото, збори за рисајз, не за кропирање (иако и кропирањето се решава, не мора во квадрат).

Значи, Image > Image Size, доле отштиклирај ја втората коцкичка на која пишува Constrain proportions и решена работа. :)
сфатив, фала на прашање....само ако така рисајзува ке му се стесни/развлече сликата, и ќе биде - грда -.- затоа прво нека кропира тоа шо сака (штом рисајзува во 120х120 значи за аватар му е) и после нека ја намали....

ИЛИ....можеш да го cut-неш леерот, рисајзуваш со одштиклирано constrain straight proportions, па пастираш леерот....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
сфатив, фала на прашање....само ако така рисајзува ке му се стесни/развлече сликата, и ќе биде - грда -.- затоа прво нека кропира тоа шо сака (штом рисајзува во 120х120 значи за аватар му е) и после нека ја намали....

ИЛИ....можеш да го cut-неш леерот, рисајзуваш со одштиклирано constrain straight proportions, па пастираш леерот....
Прочита дека е почетник?

Не мислиш дека твојот совет само го буни повеќе?
Или објасни му тоа што го бара, или бар објасни убаво за што мислиш ти дека треба да се направи. Како тоа ќе направи сам перфектен квадрат? Од око?

Ако веќе кропира, ќе треба да го намести кропот на 120px X 120px, а не да прави квадрат, па рисајз, дупло работа е тоа.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.734
Прочита дека е почетник?

Не мислиш дека твојот совет само го буни повеќе?
Или објасни му тоа што го бара, или бар објасни убаво за што мислиш ти дека треба да се направи. Како тоа ќе направи сам перфектен квадрат? Од око?

Ако веќе кропира, ќе треба да го намести кропот на 120px X 120px, а не да прави квадрат, па рисајз, дупло работа е тоа.
Фала фала средив сега....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Прочита дека е почетник?

Не мислиш дека твојот совет само го буни повеќе?
Или објасни му тоа што го бара, или бар објасни убаво за што мислиш ти дека треба да се направи. Како тоа ќе направи сам перфектен квадрат? Од око?

Ако веќе кропира, ќе треба да го намести кропот на 120px X 120px, а не да прави квадрат, па рисајз, дупло работа е тоа.
за перфектен квадрат при кропирање/селектирање се држи шифт...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
за перфектен квадрат при кропирање/селектирање се држи шифт...
Не те прашав како се прави, туку како ОН ќе направи.
Ако не примети, дечкото не знаеше како да resize-ува слика, а ти му кажуваш да кропира во перфектни квадрати, па тек тогаш да прави resize. :)
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Дај ве молам кажете како се става шише в рака ??? пример како на сликава



П.С или кажете или турторијал !!! (ми треба кажете)
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Дај ве молам кажете како се става шише в рака ??? пример како на сликава



П.С или кажете или турторијал !!! (ми треба кажете)
Колку јас разбирам ке си најдеш слика со шише ке си исечеш шишето па ке најдес слика со зидан па ке ги сместеш 2те слики како шо ти одговара ако на пример раката му е како тука ке си ја сметеш така ако не друго некако и ке си баратеш там со позадина,сенки и такви работи .Не знам да ти кажам ама на оваа слика мош ѕидо да е ставан накнадно а мош да си е директно со Зидан и само шишето ставеш и дотеруваш.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Исечи го шишето, одбележи ја раката и дуплирај ја како посебен леер, потоа стави го шишето во сликата со раката, под леерот со раката и ете ти...
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Колку јас разбирам ке си најдеш слика со шише ке си исечеш шишето па ке најдес слика со зидан па ке ги сместеш 2те слики како шо ти одговара ако на пример раката му е како тука ке си ја сметеш така ако не друго некако и ке си баратеш там со позадина,сенки и такви работи .Не знам да ти кажам ама на оваа слика мош ѕидо да е ставан накнадно а мош да си е директно со Зидан и само шишето ставеш и дотеруваш.
Од тебе нешто ми стана јасно...

Dejan];3303900 напиша:
Исечи го шишето, одбележи ја раката и дуплирај ја како посебен леер, потоа стави го шишето во сликата со раката, под леерот со раката и ете ти...
А од Дејан ми се избристи се :)


Фала и на двајцата :smir:




Да не знае некој како се прави ваква слика ??? помош :kesa:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181



Да не знае некој како се прави ваква слика ??? помош :kesa:
ПА исто речиси како шо ти објаснуваме за другата ,значи земеш сликата од плоштадо и стваеш си ако скаш по твој избор сенки позадина за небото и слично,после правеш нов леер за сликата шо сакаш да ја вметнеш.од таа слика исечеш со алатките тоа шо ти треба и ставеш го у другата слика и после исто средување ефекти за да има пореален изглед.а тие натписи како OUCH на оваа слика тоа ти се четки (brushes) можеш да си смнеш од некаде.И у главно тоа е тоа.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Прати и на мене по пп за четкиците со палки... :smir:
Ех сеа стриктно со плаки од кај да знам ..абе тие страните шо ти ги даде види или пиши на гугл urban brushes и види обично у таа категорија ги има.:smir::smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom