Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
Може некој на брзина да ја направи сликата без позадината,значи да остане само играчот и нека ја зачува во пнг формат.


П.С кажете ако е тешко тоа кај косата да се среди,ќе најдам друга слика.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52



А како може од обична слика, да се направи како дух, т.е слично на човекот на сликава.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Вака сеа глеам има тука луге на кој и рага лејката па да ми кажат мислење за сликата и нормално пошто ке има 10000 грешки да ме корегират за подобар квалитет те овоа го склопи јас со мое половично познавање од ФотоШОП.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Вака сеа глеам има тука луге на кој и рага лејката па да ми кажат мислење за сликата и нормално пошто ке има 10000 грешки да ме корегират за подобар квалитет те овоа го склопи јас со мое половично познавање од ФотоШОП.
мене лично не ми е јасно што е ова...некоја четка од громови, четка од бар код, и некој кругчиња горе, се е у некоја чудна светло сина боја и човекот иде негде чепкајки на телефон...барем концептуална да беше, да има приказна позади ова, незнам...незнам каква естетска вредност има сликава...башка не ми изглеа дека си се намучил нешто многу.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
мене лично не ми е јасно што е ова...некоја четка од громови, четка од бар код, и некој кругчиња горе, се е у некоја чудна светло сина боја и човекот иде негде чепкајки на телефон...барем концептуална да беше, да има приказна позади ова, незнам...незнам каква естетска вредност има сликава...башка не ми изглеа дека си се намучил нешто многу.
Ок фала на на мислењето...Сериозен сум сеа не сум ироничен ама на сликата целта не и е да има приказна или било шо има си она приказна ама мање битно тоа.Инаку целта е човек како оде доле тоа замислено да биде нешо као стакло значи да се рефлектира сенката а тоа со громовите онака нашлакано .Додуша и јас сум крив не постави прецизно прашање значи интересира ме стакло ефект како да напраам шо пораелно да изгледа тражи по нет се се некој без веза туторијали проба со filter-glass ама тоа е се само не стакло ефект и тоа. Значи сликата е таа од како доби мислење сега сакам совет значи оваа слика шо да се додаде одземе за да излгеда на слика шо ми рекол статус со цел.ХАХА зезам се тешко дека цел може да се додаде на оваа слика ама онака бе замисли дека е твоја сликата и сакаш нешто плус.Позз
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Ок фала на на мислењето...Сериозен сум сеа не сум ироничен ама на сликата целта не и е да има приказна или било шо има си она приказна ама мање битно тоа.Инаку целта е човек како оде доле тоа замислено да биде нешо као стакло значи да се рефлектира сенката а тоа со громовите онака нашлакано .Додуша и јас сум крив не постави прецизно прашање значи интересира ме стакло ефект како да напраам шо пораелно да изгледа тражи по нет се се некој без веза туторијали проба со filter-glass ама тоа е се само не стакло ефект и тоа. Значи сликата е таа од како доби мислење сега сакам совет значи оваа слика шо да се додаде одземе за да излгеда на слика шо ми рекол статус со цел.ХАХА зезам се тешко дека цел може да се додаде на оваа слика ама онака бе замисли дека е твоја сликата и сакаш нешто плус.Позз
Неможам јас да поправам нешто што не сум го замислил...ако твојата замисла била таква, така ке си ја претставиш...Барем име да има сликава да знаат луѓето што да бараат во неа.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.711
Поени од реакции
11.141
Ме интересира како, колку време и дали е тежок процесот на конвертирање од пнг или јпг фајл во вектор слика. Ми серат за логото, морало вектор за принтање, па да си прашам :wink:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Ме интересира како, колку време и дали е тежок процесот на конвертирање од пнг или јпг фајл во вектор слика. Ми серат за логото, морало вектор за принтање, па да си прашам :wink:
вектор у фотошоп потешко :) илустратор ти треба тебе...и зависи колку е комплексно логото, ако е онака чисто веб 2.0 лого нема повеќе од краткочасовна работа...ако е нешто као фотографија или има реалистични моменти, мнооогу работа е тоа :)

http://www.adobe.com/products/illustrator/
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.711
Поени од реакции
11.141
Да, знам, имам илустратор :wink:
Ево Логовача

Гледав нешто на нет, само верувам дека покрај селектирање и потење курот со пен тул 5 саати, има нешто поедноставно, па затоа се обратив овде.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Да, знам, имам илустратор :wink:
Ево Логовача

Гледав нешто на нет, само верувам дека покрај селектирање и потење курот со пен тул 5 саати, има нешто поедноставно, па затоа се обратив овде.
Aaa братче, работа има во ова....5 саата малце се :)
 

Chimpanzee

Pazza Inter Amala !!!
Член од
9 септември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ae da staam i ja nekoi Sliki,bataliv PS ali eve se vrakjam pak :)

Signatures







Comment PLZ :)
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Може некој на брзина да ја направи сликата без позадината,значи да остане само играчот и нека ја зачува во пнг формат.


П.С кажете ако е тешко тоа кај косата да се среди,ќе најдам друга слика.
Не дека е тешко, али кај мене нејќе да се копира сликата :( дај линк или друга слика (како сакаш)

П.С ако може да ми даде некој линк за четкиците со громови... поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom