Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Добро ти ми кажуваш дека собрани линкови и слично на едно место е слика, деца цела web страна е слика а? Дека сите овде слики ивие Buttons и слично кој се во гиф формат и сега се ставени со линк во кодот на форумот се слика. Ај не траскај глупости има разлика помеѓу слика и обоени табели, како работиш ти на вебстрана обојуваш табели и ми клажуваш дека ова


Јас сега што го ставив е хтмл код а а не е фотографија во јpg формат ставена на на некоја web страна.

Финтата е што јас те разбирам што сакаш да ми кажиш. ама јас сакам да ти кажам дека фотографија , слика неможи да биди во html формат , ако можи ете оваа сликата што ја ставив тука ти ајде напишимија во код html значи секоја боја секој пиксел напишиго.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Добро ти ми кажуваш дека собрани линкови и слично на едно место е слика, деца цела web страна е слика а? Дека сите овде слики ивие Buttons и слично кој се во гиф формат и сега се ставени со линк во кодот на форумот се слика. Ај не траскај глупости има разлика помеѓу слика и обоени табели, како работиш ти на вебстрана обојуваш табели и ми клажуваш дека ова


Јас сега што го ставив е хтмл код а а не е фотографија во јpg формат ставена на на некоја web страна.

Финтата е што јас те разбирам што сакаш да ми кажиш. ама јас сакам да ти кажам дека фотографија , слика неможи да биди во html формат , ако можи ете оваа сликата што ја ставив тука ти ајде напишимија во код html значи секоја боја секој пиксел напишиго.
Незнам зошто се возбудуваш .... јас ти кажувам дека ти гледаш слика, а како е направено не е ни битно :) Подолу имаш линкови кон истата твоја слика (од тебе запишана во графички формат) преработена (запишана во HTML на различни начини) ... и во претходната порака имаше атачмент кој очигледно не си го отворил пред да ја напишеш оваа порака.

Слика 1
Слика 2
Слика 3
Слика 4
Слика 5

Подобар приказ имаат во IE, но сепак суштината е доловена и во FF.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Незнам зошто се возбудуваш .... јас ти кажувам дека ти гледаш слика, а како е направено не е ни битно :) Подолу имаш линкови кон истата твоја слика (од тебе запишана во графички формат) преработена (запишана во HTML на различни начини) ... и во претходната порака имаше атачмент кој очигледно не си го отворил пред да ја напишеш оваа порака.

Слика 1
Слика 2
Слика 3
Слика 4
Слика 5

Подобар приказ имаат во IE, но сепак суштината е доловена и во FF.

И што сега ти ќе земиш ќе пишуваш 29834572394758329457239475342 линии за една слика која едноставно ја стваш негде има милљара пати подобар квалитет и слично. Кажими која е целта да напишеш толку код за нешто , и тоа ова е со генератор сигурно некој нема да застани да ја пишува цела слика? тоа сакав да те прашам јас. И го видов и тој атачмент .ЈАс те прашувам значи која е целта на ова? што ќе добиеш ти ако во една веб страна од типот на галерија ги ставиш сите слики во хтмл код напишани ? нипто срање добиваш. Јас сакав да ти кажам дека подобро е во јпг ,гиф и слично да се сликите.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
И што сега ти ќе земиш ќе пишуваш 29834572394758329457239475342 линии за една слика која едноставно ја стваш негде има милљара пати подобар квалитет и слично. Кажими која е целта да напишеш толку код за нешто , и тоа ова е со генератор сигурно некој нема да застани да ја пишува цела слика? тоа сакав да те прашам јас. И го видов и тој атачмент .ЈАс те прашувам значи која е целта на ова? што ќе добиеш ти ако во една веб страна од типот на галерија ги ставиш сите слики во хтмл код напишани ? нипто срање добиваш. Јас сакав да ти кажам дека подобро е во јпг ,гиф и слично да се сликите.
Во секоја реплика си се поблиску до целта ... Истото и јас го напишав ... не е оправдано вака да се прави слика за да се постави на интернет. Сепак, имај на ум дека сеуште се користат системи кои не подржуваат приказ на графички датотеки ... таму сеуште се куцкаат текстуални датотеки ако сакаш да прикажеш мапа на пример.
Поентата на мојата прва реплика е дека не си во право кога велиш „СЛИКА ВО HTML ФОРМАТ НЕ ПОСТОИ“. Не само во HTML, туку постои и во Word, Excel, Notepad,...
И за да не ме разбереш погрешно ... да, во право си кога велиш „подобро е во јпг ,гиф и слично да се сликите“ не го негирам тоа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
И што сега ти ќе земиш ќе пишуваш 29834572394758329457239475342 линии за една слика која едноставно ја стваш негде има милљара пати подобар квалитет и слично. Кажими која е целта да напишеш толку код за нешто , и тоа ова е со генератор сигурно некој нема да застани да ја пишува цела слика? тоа сакав да те прашам јас. И го видов и тој атачмент .ЈАс те прашувам значи која е целта на ова? што ќе добиеш ти ако во една веб страна од типот на галерија ги ставиш сите слики во хтмл код напишани ? нипто срање добиваш. Јас сакав да ти кажам дека подобро е во јпг ,гиф и слично да се сликите.
фликс, друже, фотошопот не прави слика во хтмл, туку сликата (претходно исечена со slice tool со претходно средените линкови на нив во фотошоп средено) се сејвува како html и искача прост хтмл со линкови и позицирање на сликите...фактички цела страна од слики тие (споро ќе се отвара у пичку матер..)...

а јас имав еднаш симнато афтоматизација за фотошоп, само идеш file->insert->automate->скриптата->се отвара прозор ко плагин, местиш слики од хард диск, местиш локација за зачувување, ок, и прави не само html, туку и јава и триста чуда и тракатанци....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
фликс, друже, фотошопот не прави слика во хтмл, туку сликата (претходно исечена со slice tool со претходно средените линкови на нив во фотошоп средено) се сејвува како html и искача прост хтмл со линкови и позицирање на сликите...фактички цела страна од слики тие (споро ќе се отвара у пичку матер..)...

а јас имав еднаш симнато афтоматизација за фотошоп, само идеш file->insert->automate->скриптата->се отвара прозор ко плагин, местиш слики од хард диск, местиш локација за зачувување, ок, и прави не само html, туку и јава и триста чуда и тракатанци....

Да да знам за тоа јас друго сакав да кажам ,те сфаќам што ми кажуваш, ама готово се разбравме што е како е :)
 

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
За какви глупости дискусија боже. FliX никој не спомна конвертирање СЛИКА во HTML туку PSD ( Photoshop фајл составен од layer-и и триста чуда) автоматски да се конвертира во HTML страница, кадеш то layer-ите се претворени во копчиња, слики, позадини, текст и слично. :tapp:

Еве корисна страница, односно програм за помош за автоматизирање и оптимизирање на тоа psd2html стварите...

http://www.medialab.com/sitegrinder/

Check it out. :smir:
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Ќе дае некој линк да симнам фотошоп ќе му бидам вечно благодарен . :pos2:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
на Win 7 CS4 нејќе ни да помисли да се инсталира, нз зашто.

btw имам ОЕМ Win 7
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
на Win 7 CS4 нејќе ни да помисли да се инсталира, нз зашто.

btw имам ОЕМ Win 7
Кој build на 7ца имаш и биди малку попрецизен ... дај текст на грешка, број и сл.? Дали проба да го инсталираш како Vista компатибилен софтвер?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
на Win 7 CS4 нејќе ни да помисли да се инсталира, нз зашто.

btw имам ОЕМ Win 7
Wtf, што ерор ти дава, кај мене супер е, и CS3 работеше и сега CS4 работи, плус CS4 x64 е инсталиран кај мене, и работи ко лудо.
Јас до сега не сум имал никаков проблем со ниеден продукт од Adobe CS4 линијата на Win7 x64
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
на Win 7 CS4 нејќе ни да помисли да се инсталира, нз зашто.

btw имам ОЕМ Win 7

Најверојатно имаш некоја бета верзија од 7 ката или снимаш некомпатибилна верзија.
 

--ТИГАР--

Фино :)
Член од
3 октомври 2009
Мислења
175
Поени од реакции
3
Кој знае убаво да работи со фотошоп нека пише ке ми требаат 3 луге!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom