Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
иииииииииии, ова е добро!
браво и продолжи да експериментираш :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
Добро бе.. Вие само кругчиња знаете да цртате?
Ајде да правиме нешто по комплицирано. :)
 
P

Princ

Гостин
имав во план денеска да ги учам како да обработуваат фотографии, ама поради политичко-безбедносната состојба не бев на работа, а тука немам photoshop...
а за утре ви ветувам 2 нови вежби :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ај да направиме сите по некоја слика па после да има избор за најдобра?! Да имаме рок една недела.
 
P

Princ

Гостин
deXterche напиша:
Ај да направиме сите по некоја слика па после да има избор за најдобра?! Да имаме рок една недела.
најубава вселена? :D
може, ама мислам дека сеуште е рано. да почекаме уште некој ден, може ќе се пријави уште некој заинтересиран плус уште вежбање треба :)
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
:) :) :)

Princ напиша:
имав во план денеска да ги учам како да обработуваат фотографии, ама поради политичко-безбедносната состојба не бев на работа, а тука немам photoshop...
а за утре ви ветувам 2 нови вежби :)
weee bas sakam da napraam
 
P

Princ

Гостин
Браво :pehar:. Ми се допаѓаат детаљите а детаљите секогаш ја прават финалната слика.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Само да ја пофалам темата. Не ми се верува дека покрај толку работа седнав и јас да правам вселени. Во ГИМП. (Офф топик: аналогија на sferize во ГИМП е Map Object...)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Acid напиша:
Мандрак, ќе им ја објасниме постапката на правењето на знамето кое се вее во мојот потпис? Почни ти прв, баш и мене ме интересира... Ти ја направи анимацијата (ама некако лошо се вееше..) - јас после само ја декомпајлирав (ако може така да се каже) и го поправив движењето (веењето) на знамето.

Најверојатно сите ги интересира кои алатки се користени за да се „свитка” знамето, баш како да се вее. :wink:
Знамето е креирано во 3D Studio MAX, ставен ефект на бранување, како такво рендерирано во тарга секвенци потоа импортиран фолдерот комплeт во Image Ready и пуштено како анимиран гиф. Основна грешка во брзање направив што не внимавав да се поклопат првиот и последниот фрејм од анимацијата за да се добие мазен луп без скок кога секвенцата ќе заврши и повторно ќе стартува, но Ејсид го решил:)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Kako da napravam snezni bukvi (da ima sneg na niv navrnato)??
vaka neso

ili nemoze :(
 
P

Princ

Гостин
Здраво DuFFy,

отвори нов документ со големина 250x250 пиксели.
Кликни за да ја промениш предната боја и смени ја во #C2C2C2 и земи го текст тулот. Напиши некој збор. Јас напишав 156 со фонт Times New Roman и големина 120 точки. Потоа му дадов на текстот Stroke од 2 пиксели ама ова не е многу важно за крајниот резултат.



Креирај нов Layer и оди Blending options --> Layer Style --> Inner Glow и играј со бројките. Стисни ОК. Земи го Brush Tool-от и отвори ја листата со четки во Options барот. Скролај додека не ја најдеш "Airbrush Hard Round 9". После намести да ти е бела предната боја удирајќи D на тастатурата и после удри X. Почни да црташ снег онаму кадешто имаш потреба од снег :)



Поздрав, се надевам ти помогнав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom