A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
1 декември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
probav sekako ne gi fakja samo ovie 5
Ako zivees vo Skopje mora antenata da ti bide nasocena kon krstot na Vodno/sredno Vodno bidejkji tamu se site predavateli. Jas kupiv vo 2019 ta Danska nadvoresna antena od Setec 1800 Denari, ziveam vo kulite Dzevahir i nasocena mi e tocno kon krstot na vodno. Signalot e 100% od 100% na site 72 kanali koi se nudat vo eter vo Skopje bez reciveri, samo so C - modul od A1 Lite (vklucuvajkji gi i radio kanalite ) Ako ne zivees vo Skopje, togas informiraj se kade se predavatelite vo tvoeto mesto na ziveenje i nasoci ja natamu antenata ako e nadvoresna, a ako e vnatresna obidi se da bide nasocena kon nekoj prozor vo sobata, i osigurasj se deka site džekcinja i kabelot se ok povrzani i nema da imas utka! Garantiram!
Автоматски споено мислење:
 

Attachments

Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Dali postoi nekoe avto radio koja raboti so DVB-T signal za slušanje na radio stanici? Ako nekoj ima informacija za vakvi uredi bi mu bil zablagodaren da spodeli.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
758
Поени од реакции
422
Ako zivees vo Skopje mora antenata da ti bide nasocena kon krstot na Vodno/sredno Vodno bidejkji tamu se site predavateli. Jas kupiv vo 2019 ta Danska nadvoresna antena od Setec 1800 Denari, ziveam vo kulite Dzevahir i nasocena mi e tocno kon krstot na vodno. Signalot e 100% od 100% na site 72 kanali koi se nudat vo eter vo Skopje bez reciveri, samo so C - modul od A1 Lite (vklucuvajkji gi i radio kanalite ) Ako ne zivees vo Skopje, togas informiraj se kade se predavatelite vo tvoeto mesto na ziveenje i nasoci ja natamu antenata ako e nadvoresna, a ako e vnatresna obidi se da bide nasocena kon nekoj prozor vo sobata, i osigurasj se deka site džekcinja i kabelot se ok povrzani i nema da imas utka! Garantiram!
Автоматски споено мислење:
zar pogledot go rusis so grda antena? plus nemas potreba od A1 lite zs za ista cena imas xplore a1 tv vo dzevahir.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Ako zivees vo Skopje mora antenata da ti bide nasocena kon krstot na Vodno/sredno Vodno bidejkji tamu se site predavateli. Jas kupiv vo 2019 ta Danska nadvoresna antena od Setec 1800 Denari, ziveam vo kulite Dzevahir i nasocena mi e tocno kon krstot na vodno. Signalot e 100% od 100% na site 72 kanali koi se nudat vo eter vo Skopje bez reciveri, samo so C - modul od A1 Lite (vklucuvajkji gi i radio kanalite ) Ako ne zivees vo Skopje, togas informiraj se kade se predavatelite vo tvoeto mesto na ziveenje i nasoci ja natamu antenata ako e nadvoresna, a ako e vnatresna obidi se da bide nasocena kon nekoj prozor vo sobata, i osigurasj se deka site džekcinja i kabelot se ok povrzani i nema da imas utka! Garantiram!
Автоматски споено мислење:
Убав поглед навечер и ти го расипува антенава. Си можел да ја задскриеш но сепак убаво ти напишаја подобро да си земеш А1Xplore и истиве канали ќе ги имаш плус уште странските, видеотека и разни други опции што нуди.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Ne, mora kabelska ili optika
E тоа ни на памет не ни помислив дека не може без оптика.

Ова им е добар потег што го нудат само со оптика ама оптиката сигурно не е во цела држава низ сите населби, села и планини спроведена.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
666
Поени од реакции
701
Moze da se zeme samo A1Xplore bez nekoj drug paket?
Не, мора во пакетот да имаш и интернет за да користиш телевизијата A1 Xplore, бидејќи влечи од интернетот за интерактивните функции кои ги нуди самата платформа на која е базиран овој начин на интерактивна телевизија. Доколку не се наоѓаш на локација каде што нема кабелска и оптика, нема шанси да ја користиш мора да има кабел лично од А1 или оптика која ја позајмуваат од телеком за да ја користиш телевизијата, во спротивно на места каде што има телефонски жици ја нема сеуште за жал овозможено оваа интерактивна телевизија од страна на А1.
Да се надеваме дека за скоро време ќе ја воведат и преку телефонските жици од телеком, а со тоа ќе имаат предност и во населените места каде што нема опција за оптика да се избере А1 пакет комплет со интернет и телевизија.
 
Член од
1 декември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
3
zar pogledot go rusis so grda antena? plus nemas potreba od A1 lite zs za ista cena imas xplore a1 tv vo dzevahir.
Ne mi preci na pogledot, naprotiv, a i jas sum od onie sto sakaat da gledaat tv preku antenna...kaj nas vazi za grdo a cela spanija italija grcija i eden kup drugi zemju vo EU 90% se na bezzicna tv.. samo pogledni gi krovovite na zgradite vo Barcelona vo Rim vo London.. shuma od milioni anteni:)
Автоматски споено мислење:

Убав поглед навечер и ти го расипува антенава. Си можел да ја задскриеш но сепак убаво ти напишаја подобро да си земеш А1Xplore и истиве канали ќе ги имаш плус уште странските, видеотека и разни други опции што нуди.
Tv DX - er sum. :) Ne bi mozel da se staam na nisto shto e kabel.. samo zemjena antenna ili stelitska. A za pogledot ne mi preci sepak sum tv dx - er :)
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
666
Поени од реакции
701
Ne mi preci na pogledot, naprotiv, a i jas sum od onie sto sakaat da gledaat tv preku antenna...kaj nas vazi za grdo a cela spanija italija grcija i eden kup drugi zemju vo EU 90% se na bezzicna tv.. samo pogledni gi krovovite na zgradite vo Barcelona vo Rim vo London.. shuma od milioni anteni:)
Автоматски споено мислење:


Tv DX - er sum. :) Ne bi mozel da se staam na nisto shto e kabel.. samo zemjena antenna ili stelitska. A za pogledot ne mi preci sepak sum tv dx - er :)
Немаш кај тебе покритие со кабел? Сепак редно време е да почнат да мигрираат кон DVB T2 која ќе понуди повеќе канали на еден multiplex и можи на повеќе мултипекси да се додадат уште канали меѓу кои ќе има и HD. Супер си е безжичната телевизија, ама па треба да направат надградба на мрежата и да додадат повеќе канали реално кој нема да бидат кодирани и ќе можи секој да си гледа, освен некои ептен што треба. Ние имавме дома порано надворешна антена, ама јас фатив кабелот го истргав и го исеков бидејќи не ми доизлегуваше надвор, ама сега си мислам дека пак треба надворешна антена за мрт каналите да ги следам во ХД.
Колку плаќаш месечно или ги следиш само free to air каналите? Ние не плаќаме телевизија, обичниве македонски канали си ги следам.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.764
Немаш кај тебе покритие со кабел? Сепак редно време е да почнат да мигрираат кон DVB T2 која ќе понуди повеќе канали на еден multiplex и можи на повеќе мултипекси да се додадат уште канали меѓу кои ќе има и HD. Супер си е безжичната телевизија, ама па треба да направат надградба на мрежата и да додадат повеќе канали реално кој нема да бидат кодирани и ќе можи секој да си гледа, освен некои ептен што треба. Ние имавме дома порано надворешна антена, ама јас фатив кабелот го истргав и го исеков бидејќи не ми доизлегуваше надвор, ама сега си мислам дека пак треба надворешна антена за мрт каналите да ги следам во ХД.
Колку плаќаш месечно или ги следиш само free to air каналите? Ние не плаќаме телевизија, обичниве македонски канали си ги следам.
Дечки да бидеме реални, додека да се додадат уште канали на телевизија ќе им снема гледачи. Единствени редовни гледачи на телевизија се лица над 60 години. За 10 години телвизија веќе нема ни да има.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
505
Немаш кај тебе покритие со кабел? Сепак редно време е да почнат да мигрираат кон DVB T2 која ќе понуди повеќе канали на еден multiplex и можи на повеќе мултипекси да се додадат уште канали меѓу кои ќе има и HD. Супер си е безжичната телевизија, ама па треба да направат надградба на мрежата и да додадат повеќе канали реално кој нема да бидат кодирани и ќе можи секој да си гледа, освен некои ептен што треба. Ние имавме дома порано надворешна антена, ама јас фатив кабелот го истргав и го исеков бидејќи не ми доизлегуваше надвор, ама сега си мислам дека пак треба надворешна антена за мрт каналите да ги следам во ХД.
Колку плаќаш месечно или ги следиш само free to air каналите? Ние не плаќаме телевизија, обичниве македонски канали си ги следам.
DVB T2 воопшто не планираат. Скапа и неисплатива инвестиција им е
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
758
Поени од реакции
422
DVB T2 воопшто не планираат. Скапа и неисплатива инвестиција им е
ima nov standard sto se testira vo spanija i uste nekoja evropska zemja
Автоматски споено мислење:


televizija od novata era
Автоматски споено мислење:

taka da ic ne in treba t2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom