A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Ako zborubame za DVB-T, togas mislam deka toa e slikata, neka me ispravi nekoj ako grešam. Drugite balkanski državi skoro site osven nas se na DVB-T2 standard so kristalno cista slika.
Да,да за ДВБ Т прам муабет,А1 немаат секаде кабелска мрежа,таму кај што имаат би требало арените да е со подобр квалитет
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.929
Koga planiraat A1 da go vovedat DVB-T2 Signalot deka so DVB-T se ograniceni brojot na tv kanalite i kvalitetot na slikata.

DVB-T2 ima moznost za pogolem broj na tv kanali isto ima moznost za golem broj na HD kanali.

Dodeka DVB-T ima ogranicen broj na kanali.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Koga planiraat A1 da go vovedat DVB-T2 Signalot deka so DVB-T se ograniceni brojot na tv kanalite i kvalitetot na slikata.

DVB-T2 ima moznost za pogolem broj na tv kanali isto ima moznost za golem broj na HD kanali.

Dodeka DVB-T ima ogranicen broj na kanali.
Ај да не ги караме А1,за двб т2 не се тие криви,за то одлучува државата преку АЕК...Грешката е направена уште при прифаќањето на двб т,албанија пример директно го прифати Т2 начинот на кодирање...што се однесува до А1 тие би прифатиле и сега дополнителни фреквенции ама државата не им дава,пошо нели е со ограничен ресурс....
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.895
Поени од реакции
7.569
Не знам точно како оди целиот тој процес но сигурно е поголем и не е тоа така едноставно А1 да си пресече
имаме DVB T сигнал тв канали па ајде од утре ќе пуштиме DVB T2 сигнал.

Можеби пак треба да се објави тендер за доделување на одобрение за користење на радиофреквенции и не знам друго што се уште треба.

Колку што видов на интернет воопшто DVB T2 сигнал е воведен во 2017 Март.
Додека пак ние во Македонија како што најдов на сајтот на АЕК 2009 октомври е дадено одобрение на Космофон да користи DVB T. И гледам има уште еден после тоа тендер во 2011 или 2012
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Според нив работат на тоа да ја донесат нивната платформа Xplore Tv преку интернетот од Телеком, нешто како Неотел што нуди. Ова мислам дека ќе биде замена за ДВБ Т краткорочно, додека го прошират Досцис и оптичката покриеност.
IMG_20220404_192550.jpg
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
503
Поени од реакции
693
Interesno, toa znaci deka kje nemame veke TV signal so antena?
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
Па треба да си луд да имаш посебни претплати за мобилен телефон, а посебно Интернет и ТВ пакет. Ако веќе имаш мобилна претплата, Магентата е најисплатлива: јас имам 2 мобилни линии со неограничен мобилен интернет, една фиксна линија, неограничен интернет (добро сеа, јас сум на бакар, ама не можам да бирам, само тоа е достапно, ама сепак задоволен од брзината), и L телевизија со вклучени Cinemax, HBO, Extreme и уште еден пакет по избор, за 2700 денари претплата. Интернет и ТВ пакетот без двете мобилни линии, мобилниот интернет и фиксната линија чини 1800 денари (таа комбинација која ја имам јас). Па не знам кој луд би го одбрал тоа? Само HBO-то да го доплатиш и 300-400 денари кредит да ставиш ако имаш при-пејд број и тоа само на еден телефон, и ќе платиш исто колку јас. Нормално дека Магентата треба да е прв избор.

За SK заборави: Формула 1? Натпреварите на македонската фудбалска репрезентација од квалификациите за Светско? Викаш не треба?
Mozes da biras... imas Hibriden ruter (bakar+4g/lte) i 4G ruter.

So ovie ruteri dobivas fiksen internet preku mobilna mreza, kako sto e Combo Box od A1 https://www.a1.mk/combo-paketi/a1-combo-box

Prasaj vo tehnicka poddrska ke ti kazat deka moze da se smeni ruterot.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
36
Поени од реакции
8
Каква антена е подобро за BoomTv? Собна или надворешна?
Ако собна, каква? Ако може линк
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
412
Поени од реакции
169
Препорачувам надворешна како на сликата користам немам проблеми со сигналот 1665987265679.png
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
812
Поени од реакции
472
so antena vrzana direktno na tv neli treba besplatno da gi dava K5, Sitel, Telma... ? Pronaogja MRT 1-5 + sobraniski, 50 zakluceni kabelski, a ovie privatnive nikako gi nema
Автоматски споено мислење:

izgleda imaat nekoja fora za da mora da se kupi boomtv/a1tvlite
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
998
Поени од реакции
423
so antena vrzana direktno na tv neli treba besplatno da gi dava K5, Sitel, Telma... ? Pronaogja MRT 1-5 + sobraniski, 50 zakluceni kabelski, a ovie privatnive nikako gi nema
Автоматски споено мислење:

izgleda imaat nekoja fora za da mora da se kupi boomtv/a1tvlite
Najverojatno nemozes da gi ulovis, probaj mesti antena i slicno kaj mene gi lovi na eden star televizor si stoi taka znam deka seuste gi ima na antena najosnovnite kanali ne e mozno da gi nema
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
so antena vrzana direktno na tv neli treba besplatno da gi dava K5, Sitel, Telma... ? Pronaogja MRT 1-5 + sobraniski, 50 zakluceni kabelski, a ovie privatnive nikako gi nema
Автоматски споено мислење:

izgleda imaat nekoja fora za da mora da se kupi boomtv/a1tvlite
Ги има сигурно смо се на друга фреквенција од останатите канали..Има 6-7 мултиплекси,зависи во кој регион живееш,на еден се само националните приватни канали...На Mux 6 ти се националните приватни канали
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.929
So obicna sobna ili nadvoresna antena Televizorot gi faka samo osnovnite nacionalni i lokalni televizii NO treba da se ima ili set top box za starite crt tv ili Led tv so vgraden DVB-T priemnik i gi faka besplatno samo mk nacionalni i lokalni televizii

Crt Tv


Led Tv


Set Top Box
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
412
Поени од реакции
169
so antena vrzana direktno na tv neli treba besplatno da gi dava K5, Sitel, Telma... ? Pronaogja MRT 1-5 + sobraniski
Пробај помести ја антената и пребарај повторно ако знаеш точна фрекфенција само таа пребарај ја ако не сите пребарај ги
 

Kajgana Shop

На врв Bottom