A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
на Томпсонот мислам не можеше :) тој едвај струја влечеше...
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Здраво :)
Моментално сум корисник на Оне пакет со 3 услуги, и ми истекува договорот па дознав дека близу пуштиле линија и на мојата улица ( до скоро немаше ), се работи за Населба Лисиче.
Па ме интересираше, пошто нивниот пакет е попримамлив во делот со интернетот поготово, 10mbps интернет, споредено со 6 што ги добивам од Оне. Нетов од уан, генерално е океј, последниов месец-два почна да паѓа почесто навечер... како е на Близу ? подобри се од Оне или Полоши? Знам на времето кога беа кејблтел, се жалеа од нив, и повеќето се префрлаа на телекабел. Корисник сум веќе 5-6 години на услугите на Оне, па сакам да знам дали ќе добиам подобар квалитет доколку се префрлам на “Далеку“ ?
Дајте некој совет, не сакам да се заебам :)
П.с. важно ми е да има солиден пинг, пошто играм некои интернет игрици, па до кај 100 мс, ми е океј, над тоа... смета.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Здраво :)
Моментално сум корисник на Оне пакет со 3 услуги, и ми истекува договорот па дознав дека близу пуштиле линија и на мојата улица ( до скоро немаше ), се работи за Населба Лисиче.
Па ме интересираше, пошто нивниот пакет е попримамлив во делот со интернетот поготово, 10mbps интернет, споредено со 6 што ги добивам од Оне. Нетов од уан, генерално е океј, последниов месец-два почна да паѓа почесто навечер... како е на Близу ? подобри се од Оне или Полоши? Знам на времето кога беа кејблтел, се жалеа од нив, и повеќето се префрлаа на телекабел. Корисник сум веќе 5-6 години на услугите на Оне, па сакам да знам дали ќе добиам подобар квалитет доколку се префрлам на “Далеку“ ?
Дајте некој совет, не сакам да се заебам :)
П.с. важно ми е да има солиден пинг, пошто играм некои интернет игрици, па до кај 100 мс, ми е океј, над тоа... смета.
Еве ти еден тест, па сам констатирај:
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Еве ти еден тест, па сам констатирај
Близу немаат ваков пакет, т.е. сите пакети им се со максимум 1мегабит брзина на прикачување, додека брзините за превземање на податоци се 10/20/50. Од каде испадна 15/15 ? :) Плус Скопје...одбери Љубљана на пример или некој друг подалечен град :) Со други зборови тестов, не ми одговара на прашањата кои ме ставаат во мисла :)


Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Близу немаат ваков пакет, т.е. сите пакети им се со максимум 1мегабит брзина на прикачување, додека брзините за превземање на податоци се 10/20/50. Од каде испадна 15/15 ? :) Плус Скопје...одбери Љубљана на пример или некој друг подалечен град :) Со други зборови тестов, не ми одговара на прашањата кои ме ставаат во мисла :)


Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Точно, blizoo, нема пакет со 15, туку со 10, но знаат да дадат 4-5 гратис Mbps. За upload, зависи дали си LAN или Docsis. Јас сум lan, и затоа имам еднаква download со upload. Ова го имаат и сите останати што се со lan, тие што имаат docsis си имаат само 1Mbps upload.
Што се однесува до тоа кој сервер за тестирање го земам, сум испробал и други, скоро истиот резултат ми е. Еве ти слика:
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
149
Поени од реакции
65
Точно, blizoo, нема пакет со 15, туку со 10, но знаат да дадат 4-5 гратис Mbps. За upload, зависи дали си LAN или Docsis. Јас сум lan, и затоа имам еднаква download со upload. Ова го имаат и сите останати што се со lan, тие што имаат docsis си имаат само 1Mbps upload.
Што се однесува до тоа кој сервер за тестирање го земам, сум испробал и други, скоро истиот резултат ми е. Еве ти слика:
Испадна дека немало мрежна покриеност на мојата улица... сум требало да најдам уште 5 соседи кои што сигурно ќе направат договор со близу, па тек тогаш ќе пуштеле линија... а во салонот нивни ми кажаа дека имало покриеност, дури и број ми зедоа. Како и да е си го продолжив договорот со Оне, и добив појак 10мбит интернет, но на спид тест е 8.5.
Фала на одговорите, сепак :)

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ми иде некогаш да им се јавам и да ги прашам што ги кошта да ја одлепат белата трака од лепливиот дел и да го залепат писмото? И кога ќе ми ја донесат сметката колку го тутка пликото и го заглавува во влезната врата кај што ќе најде простор.. :pos: :ROFLMAO:
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Ете така
blizoo pijan.jpg

По фудбалот го гасам сопкастот и мора вади/ставај да му правам на кабелчето во компјутер што иде од рутерот. Оваа постапка се повторува 10+ пати на ден.
Некој со ист или сличен проблем?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom