A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473


Според измереново пред 1 мин, би требало и мене да ми лета, ама далеку е од летање.
НЕ ми е јасно како може толку дегенски да е нетов месецов. Просто неверојатно.
Не сваќам што не ви чини? кај мене и Јутјуб иде супер и данлоуд...
 
Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Ми треба помош дали знае некој дали може во исто време да бидат поврзани десктоп ком и лап топ на интернет само преку модемот?
Десктоп РС-то е поврзано со USB кабел, а со мрежниот кога ке го поврзам лап топот ми се појавува проблем со конекцијата.
Додека бев на телекабел го имав истиот модем (моторола црн) и можевме да поврзиме два компјутери без рутер или свич.
Ако има некој корисен совет нека помага...
Неможеш двете истовремено да ги користиш затоа што се со различни MAC адреси. Или јави им се и кажи им и лан-от и усб-то дека сакаш да ти бидат активни и објасни им зошто, или смени си ја MAC адресата на лан картичката на лап топот (стај си ја таа од усб-то, ја пишува одоздоле на модемот под USB HFC MAC). Друго чаре нема. Мене ми е така, ама едниот компјутер кога ми даунлоадира другиот неможе да користи така да коа ќе видиш само онака колку да не мењаш на секое кабли е решение иначе двата истовремено даунлоадирање, неможе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.875
Поени од реакции
18.577
Ме интересира дали има некој тука што се префрлил од Thome Max ADSL интернет пакетите на некои од пакетите што ги нуди Cabletel? Мислев на тоа како иде нетот, пошто прочитав и коментари претходно каде што се жалеа дека брзината на интернетот знаела да варира и да паѓа често на подолги периоди. Ја конкретно сум корисник само на интернет пакет Max ADSL од 30 гига, и сум задоволен од стабилноста и од брзината, само што е премногу скапо и доаѓа малку кнап со ограничувањето од 30 гига. Само за фиксен телефон и за интернет плаќам некаде околу 1800 денари, сосе кабеласка ме фаќа некаде 2250 ден. Разгледувајќи ги трипл плеј понудите од Кејблтел, ми фати око Трипл плеј дајмонд 150 пакетот http://www.cabletel.com.mk/tripleplay.php?m=dajmond&c=diamond50. Каде за 1380 ден. добивам 150 гига интернет со брзина од 8 Mbps, основен пакет дигитална телевизија со некаде околу 120 канали (кој содржи канали како што се Super Movies, Cinema City, Show Movies, Poker Channel, односно канали кои радо би ги гледал) плус 250 бесплатни минути на фиксен телефон. Во споредба, 3 MAX Comfort пакетот на T home http://www.maxtv.mk/mk/Paketi.aspx , кој кошта некаде околу 2400 денари, се добива 30 гига интернет исто со брзина од 8 Mbps, 500 бесплатни минути само кон мрежата на T home (за разлика од претходната понуда каде ова важи за сите фиксни мрежи) и околу 85 тв канали од кои искрено вредат само HBO каналите. Едино друга предност која мене би ми била значајна е динамичната IP адреса и евентуално можноста за снимање, премотување и т.н. Па така да јас уште утре би се префрлил и би го раскинал договорот со T-home доколку би бил сигурен дека нетот на CableTel нема да ме зеза, па затоа прашувам дали има некои кои од T home се префрлиле на CableTel и како се задоволни?
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Ме интересира дали има некој тука што се префрлил од Thome Max ADSL интернет пакетите на некои од пакетите што ги нуди Cabletel? Мислев на тоа како иде нетот, пошто прочитав и коментари претходно каде што се жалеа дека брзината на интернетот знаела да варира и да паѓа често на подолги периоди. Ја конкретно сум корисник само на интернет пакет Max ADSL од 30 гига, и сум задоволен од стабилноста и од брзината, само што е премногу скапо и доаѓа малку кнап со ограничувањето од 30 гига. Само за фиксен телефон и за интернет плаќам некаде околу 1800 денари, сосе кабеласка ме фаќа некаде 2250 ден. Разгледувајќи ги трипл плеј понудите од Кејблтел, ми фати око Трипл плеј дајмонд 150 пакетот http://www.cabletel.com.mk/tripleplay.php?m=dajmond&c=diamond50. Каде за 1380 ден. добивам 150 гига интернет со брзина од 8 Mbps, основен пакет дигитална телевизија со некаде околу 120 канали (кој содржи канали како што се Super Movies, Cinema City, Show Movies, Poker Channel, односно канали кои радо би ги гледал) плус 250 бесплатни минути на фиксен телефон. Во споредба, 3 MAX Comfort пакетот на T home http://www.maxtv.mk/mk/Paketi.aspx , кој кошта некаде околу 2400 денари, се добива 30 гига интернет исто со брзина од 8 Mbps, 500 бесплатни минути само кон мрежата на T home (за разлика од претходната понуда каде ова важи за сите фиксни мрежи) и околу 85 тв канали од кои искрено вредат само HBO каналите. Едино друга предност која мене би ми била значајна е динамичната IP адреса и евентуално можноста за снимање, премотување и т.н. Па така да јас уште утре би се префрлил и би го раскинал договорот со T-home доколку би бил сигурен дека нетот на CableTel нема да ме зеза, па затоа прашувам дали има некои кои од T home се префрлиле на CableTel и како се задоволни?
Јас се префрлив од Телеком на Телекабел, па на Кејблтел, но тоа беше многу одамна (кога АДСЛ-от имаше брзини од 384 kbps). Од Кејблтел сум задоволен од стабилноста, како и од цената, но морам да ти кажам дека во мојата зграда се влезени со оптика, односно квалитетот на сигналот не ни зависи од временските услови. Овде по форумот читам дека во некои населби немаат толку стабилна мрежа, односно имаат почести прекини. Најдобро е да се консултираш со комшии и од нив да дознаеш каква им е мрежата во местото каде што живееш.
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Охрид имам Адсл овде во Скопје иам КејблТел...
Адсл - знајт да изгубит брзина на моменти ама не драстино, и во случај да е драстично е краткотрајно. Ме нервират шо никогаш не ги добив тие 10 мегабита кои ги плаќам туку заглавив на 6-8. Во овие две години се помирив некако со то:)
КејблТел - корисник сум 3 дена, заедно со денес 4 и дента после инсталацијата интернетов работеше беспрекорно (видео од 1080п се баферираше без проблем и без ниеден прекин). Арно ама последниве два, скоро три дена, е катастрофа... Ојт со мегабит до два и едвај се гледат 360ка клипче на јутуб.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Охрид имам Адсл овде во Скопје иам КејблТел...
Адсл - знајт да изгубит брзина на моменти ама не драстино, и во случај да е драстично е краткотрајно. Ме нервират шо никогаш не ги добив тие 10 мегабита кои ги плаќам туку заглавив на 6-8. Во овие две години се помирив некако со то:)
КејблТел - корисник сум 3 дена, заедно со денес 4 и дента после инсталацијата интернетов работеше беспрекорно (видео од 1080п се баферираше без проблем и без ниеден прекин). Арно ама последниве два, скоро три дена, е катастрофа... Ојт со мегабит до два и едвај се гледат 360ка клипче на јутуб.
Добар си ти. Ја цел месец сум така. Посебно вчера измерив брзина која треба да ја има претплатник со 4мбпс, но со надминат лимит. 0,25 со 0,12.
Пред тоа топ си беше.

А сеа за сеа го иам upload-от кој треба да го иам, но download-от е GG.
Треба 10мбпс да биде а не 1.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
многу мрзам кога е почеток на месец божем се рестартира трансверот (само колку не) брзината од 1 до 5 во месецот е помала отколку кога ми е поминат лимитот crap! добра работа е тоа што пингот е мал :P
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
многу мрзам кога е почеток на месец божем се рестартира трансверот (само колку не) брзината од 1 до 5 во месецот е помала отколку кога ми е поминат лимитот crap! добра работа е тоа што пингот е мал :P
Рестартирај модем, ако не си го направил тоа, а си поминал лимит во претходниот месец.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
рестартирано е (да не кажам 5-6 пати го рестартирав :)) ама да не го урочам се опраи малце :)

edit: еве го се врати во форма изгледа се исплати тоа што се жалев :baeh:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ви отвора нешто од странски страници, МСН?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Ви отвора нешто од странски страници, МСН?
Исто и кај мене. А ако се пушти нешто - тогаш е спорооооооооооооооооооооооо.

Овие Кејбелтел бркаат клиенти а?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
заебава и кај мене (Велес) ... само кајгана и скајп ми работи ... друго ништо ...
веќе саат време е тапа
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Мене веке 3 години првите неколку дена од месецот ме ј#$e нетот спор е ама се отвара што му се случува сега незз ... :toe:
пред неколку недели се случи истово а тогаш објаснувањето им беше дека имале проблеми со нивниот прием незнам што дека работат на случајот (класика) и дека кај и да е ќе се среди ама ќе има голем пинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom