A.D. Butel i....

Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Ова уствари се има десено во Тексас САД пред 15тина год. На некој мултимилионер ќерка му и било потребно срце, татко и мести сообраќајка на донорот што се совпаѓа и воала. После неколку години се дозна, па го влечеа по судови, и шо бидна незнам.
Македонија е ова, нема ни да местат само ќе добијат записник твоите и толку.
Лицето ххх ххх починало на лице место по падот од ролери при кој си ја удрило главата во тврд предмет.
- Чекј бе ххх ххх беше ќопав надесна нога и со штаки идеше, у живот се нема кажено ни на точак камо ли на ролери.
- Не знам јас тоа, сочувство.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Ама сето тоа е направено од нас самите, од луѓето.
Се прават споменици и надгробни плочи на кои се трошат и по 2000, 3000е, народот е тотално изгубен.
Јас кога би можел да одлучувам би ставил само крст ако е верник а ако не само мало ступче на кое го пишува името и презимето и годините ама како шо кажав народот е тотално изгубен, оди направи ваков гроб занекој близок ќе те прогласат за лудак или па ќе ти измислат приказни дека немаш кеш или па ќе кажат ете колку си ги цени блиските луѓе.
Извртени вредности тоа е.
Да биде муабетов поморбиден на страници со црн хумор имаше слики од инстагам сториња од погреби, капели, гробишта со текстови го испраќаме овој, ја испраќаме онаа....
Кога смртта и сексот веќе не се сметаат за интима кое е новото дно за пробивање на човештвово ?!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Да биде муабетов поморбиден на страници со црн хумор имаше слики од инстагам сториња од погреби, капели, гробишта со текстови го испраќаме овој, ја испраќаме онаа....
Кога смртта и сексот веќе не се сметаат за интима кое е новото дно за пробивање на човештвово ?!
Ае сексот со некој дрољи да го споделуваш јавно на стори ама не знам како има сила некој кога ќе изгуби некој да става стори, мене да ми се случи такво нешто ќе ме нема на социјалните мрежи со недели.
Извртени вредонсти, тотално сме промашени генерации.


Еј сами сме си дозволиле да го комплицираме и овој трагичен настан.
Не знам што да кажам стварно, банално е да се дискутира за ова, како шо кажа и ти, каде ли ќе биде дното?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ima muzika za svadbi ama ima i za pogrebi ili imase nekoj album muzicki so ova ime.
Vo smetkata za pogrebano lice vo Butel ke procitate i ova.Muzika-cena tolku i tolku,kako za cel okrestar, a muzika negde e od nekoj zvucnik ide Sopen.
Kratko kazano derat na zivo a najpoveke na MRTVO,nedaj boze da si mrtov,tesko na bliskite ke im gi ispraznat djepovite.
A dokolku nemas pak grobno mesto i treba prv pat da zemes-kupis tamu,tesko tebe zimas kredit od tri banki ili prodavas se sto imas.
A sto dobivas posle toa..NISTO i nisto i povtorni NISTO. I za toa nisto pak sekoja godina treba da plakas kirija-grobarina ili kako li se vika.Inaku go prodavat na drug.
A toa nisto e,niednas vi tekot na godinata nema da vidi toa grobno mesto ili spomenik metla ili nekakvo odrzuvanje za koe i plakas.
Eve primer ne za onie spomenici na (obicnite) smrtnici tuku za onie golemcite,po naski vo ALEJATA NA VELIKANITE.
Pa ni tamu vekke 50 godini ne pominala metla,spomenicite se raspadnati,na poveke nema ni bisti,na mnogu ne im se cita ni imeto,duri i struganje i cistenje ne pomaga ni taka ne moze da vidis koj golemec ili heroj ili akademik ili pisatel ili funkcioner e zakopan,tamu ili tuka na tie spomenici dignale race i drzavata i familijata, edni mislat deka taa rabota e na drugite.
Ima kup takvi primeri na vidni licnosti i najvidni. Eve eden.
Slika 1. Grobno mesto na prviot hirurg vo Makedonija osnovac i na taa klinika i profesor i so negovo ime e ucilisniot medicinski centar Pance Karagozov.
Pa neli moze toa sredno uciliste da napravi vakov raspored (moja ideja),bideiki eve se gleda deka stvarno site dignale race od Pance duri i gospod.
- Januar,februar i mart... spomenikot go posetuvat i odrzuvat tie od prva godina(verojatno se 10 paralelki) i toa po eden ucenik od klas.
- April,maj i juni...tie od vtora godina i T.N.
Znaci dovolno bi bilo ednas mesecno,pa duri i tromesecno bar ednas da se pojdelo tamu na svojot patron.
Ama kako sto se gleda od slikata 50 godini nikoj ne posol tamu ni sveka zapalil ni cveke ostavil ni ocistil.
Pa kade e vo ovaa prikazna A.D.Butel...sto pravi so nasite PARI za odrzuvanje na tie mesta.
Odete prosetajte i ke se zacudite od sostojbata na spomenicite i na najgolemite iminja od nasata istorija.
----------
Za sporedba edna Anglija i edna Francija samo kakvi grobista ima vo Skopje ,nie nemame takov park cist i ureden(mislat tie na svojte).
----------
A sto ke se desi(ne daj da se desi) ako ni treba pogolema usluga od toj A.D. Butel vo ovaa situacija.
----------
Imam poveke sliki od tamu no mislam mi veruvate bez da vidite,pa videte na spomenikot na zaginatite skopjani vo 63g. nema ni edna mesingana bukva,treba dobar alat za da se iskopaat tie teski mesingani bukvi od betonot so golema buka a ima li A.D. Butel cuvarska sluzba platena za cuvanje ili za...?Прегледај го приврзокот 240620 bea poveke vakvi grobni mesta no ovoj mislam e bas za toj sto pisuvav pogore.Прегледај го приврзокот 240628...Прегледај го приврзокот 240629...Прегледај го приврзокот 240629
Абе шо те гледам нетокму стрико, сите сне од некое село, таму ќе те клает 2 метри удолу и поефтино ко бајги ќе поминиш. Само тој шо ќе те пејт попот поќе ќе те заколит.
Ние в село си зедовме со татка, ич пари, проблемот ни беше дали погоре накај шумана (ама таму шо бараме волци ќе не јадет) или подолу тро поблиску до патон.
До патон беше поскапо, ама се убедивме зедовме тука, мене поќе ми беше зш поблиску е до кооперацијана.
Мене доволно ми е литро и пол ево нек се две литри лозова жолта, уба, лежана и зреена во дабово буре, 5 години. Пари им имам речено да не ми клавет, тро некоја стотка да фрљат ево да речиме да не си ич така со скинати џебој.
Попот ќе те отпејт, сандакот, кондурите морало нови да се купвеле од ко ќе умрел некој (е имат и такви шо ги знам му зедоја на покојниот нови и ги вратија, менаја зш му биле големи тро, скраја да е), ќе ти фрљат земја одозгора и тука во селската црква кј шо ќе си закопан, тро љута ќе му фукнит на присутните и за душа она шо следвит ситно нек си каснат и ајт со здравје тие да си ми одат.
Има опција. Сите пепел и у вазна.
Ама не, во Македонија кога го спуштаат ковчегот мора да му се фрлат едно 10.000 денари за да има на оној свет, па златото што си го носел цел живот и плус му прават и за јадење да има. :confused:
Да не збориме дека мора да бидат видени на гробишта за задушница иначе комшиката ќе каже на цело маало/зграда, а и у фамилија ќе те отрујат од оговарање.
Абе земи донирај тоа органите, спаси живот и онака црви ќе ти ги јадат.
Злато убо од подомати да ми ти го земат, зш кај шо те капат онаму долу во мртовечницана до фрижидерине све ќе ми ти соберат. Сите од таму Мерцедеси си купија на старо, будала работа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Ab
Ае сексот со некој дрољи да го споделуваш јавно на стори ама не знам како има сила некој кога ќе изгуби некој да става стори, мене да ми се случи такво нешто ќе ме нема на социјалните мрежи со недели.
Извртени вредонсти, тотално сме промашени генерации.


Еј сами сме си дозволиле да го комплицираме и овој трагичен настан.
Не знам што да кажам стварно, банално е да се дискутира за ова, како шо кажа и ти, каде ли ќе биде дното?
Абе нема везе дали е сексот со дроља или девојка. Шо има цел свет да знае со кога,која,што спиеш. Тоа е сопствен избор, сопствено право, сопствена интима.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Ab

Абе нема везе дали е сексот со дроља или девојка. Шо има цел свет да знае со кога,која,што спиеш. Тоа е сопствен избор, сопствено право, сопствена интима.
Таман си е и тоа ама најчесо тоа го прават луѓе шо спијат со дрољи а не некој шо е во сериозна врска.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Замисли си, цел живот работиш, имаш само колку за да преживееш, крпено, скромно и недоволно...
На крај, за да успееш да заштедиш 5000EUR, закуп на кирија, за гробно место.
Која чест и привилегија е тоа!
Da ne si od familija so cickoto od Selo zad sedum jaseni,odi pogledaj go sega tamu e, a nesto podole e Krpen zivot na Mariovecot,ako moze i da se procita,inaku koj e prv so objavata na prozata uste ne e sigurno potvrdeno.Dvajcata se od desna strana koga ides nakaj Heroite.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Да, морбидни се ова муабети, али не се бесцелни.
Jaка мафија е тоа у Бутел.
Сестра на баба ми почина пред четири години, у Сју Рајдер, од рак на кожа. Имавме гробно место у Бутел, односно место кај што почива татко и, прадедо ми. Ги извадија неговите коски, ја спуштија неа, па ги вратија. Мислам дека сите трошоци беа околу 500 евра, а у ствари вероватно и повеќе. Напоменувам повторно, дека си имавме место. Не знам има ли правило, околу тоа колку починати може така да се трупаат на едно место.
Мислам дека баба ми кога ќе си отиде (далеку било) исто таму ќе ја сместиме. А што ќе се дешава кога тетката на баба ми (сестра на прадедо ми) ќе почине во Америка, поима неам, само некако не ми се чини дека ќе може некој да плати носење до тука, пошто сестра и нејзина, кога почина пред некоја година таму ја закопаа. Памтам кога бев многу мал почина мажот на едната сестра на прадедо ми, го носеа во Југославија назад. Е тоа се раскажува у фамилија како многу комплицирана и скупа работа, што не верувам дека пак ќе се праи.
Сега баш буквално пред да почнат срањава, ограничувањава, околу 8-ми март го погребавме таткото на жена ми. Него му открија рак, негде у август/септември, го маткаа по испитувања, по неколку недели и да не набројувам све што му се дешаваше по нашиве лекари и коа виде како е работата, ми вика да го возам да си избере гробно место. Па коа виде у Бутел што бараат и у Камник, реши да си извади лична карта од селото кај што има викенд-куќа. Едвај го донесовме у МВР коа тоа се деси, пошто мора све лично, а он више ич не беше добар у тој период (негде јануар, февруар).
Таму го закопавме, без сопствена парцела, значи со све купување парцела кошташе измеѓу 500 и 1000.

Сеа со епидемијава слушам ги дигнале цените у небо, за секој кој починал од вирусов. Но, праат финти и лупаат исти цени и за починати од друга причина. Дека им се може.
 
Последно уредено:

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Слика6628[1].jpg eeeee..ej A.d. Butel dojdete odberete si mesto, A NIE KE SE GRIZIME PONATAMU ZA ODRZUVANJE NA ISTOTO.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom