90ти американски филмски награди (Оскари 2017)

Кој е вашиот фаворит? Се надевам не Dunkirk.


  • Вкупно гласачи
    10
  • Гласањето е завршено на .

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Што убаво ги преспав скроз, ѕирнав пред легнување 2 минути само колку да не е без ич. Иначе најбитно ми беше Блејд Ранер за визуелни и за кинематографија да земе, токму тие два и ги зема, благодарам. Мада можеше и останато да земе али ај.
 
S

staycalm

Гостин
Сакав Call me by your name да земе Best picture и песната од истиот филм Mystery of love за original song ама курац :/

Многу беше врв она 'We don't make films like 'Call Me By Your Name' for money. We make them to upset Mike Pence'. :pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Само Call me by your name го иам гледано од номинацииве, така да I'm rooting for it.
И со песната ужасно многу се заразив па се надевам ќе земе best song :D
Каква смрдла си ти, ццц. Само гејската летна убер досадна „авантура“ од филм го гледала, и ќе ми бара права и еднаквост, ахахаххаха.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
ova go snimiv so mobilen

debakl

margo robie da e ostetena... recenica koja nikad ne mislev ke ja napisam i mislam
Не знам зошто @Marick14 не си го банирал у истиот момент кога го ставил ова смајли :tapp: до името на Гери Олдман
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.728
Поени од реакции
33.412
Годинава задоволен, за разлика од лани. И со полн погодок - 6/6 во главните категории.

И пак се јавија мрчаторите: секоја година исто, филмови со педери или црнци освојувале. А никој не забележа дека The Shape of Water е само ВТОРИОТ FANTASY ФИЛМ ВО ИСТОРИЈАТА КОЈ ОСВОИЛ ОСКАР ЗА НАЈДОБАР ФИЛМ! Толку.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Jimmy bese pod prosecen....vanila nekako. Shape of water zasluzeno....Gary isto taka! DunKirk zasluzeno! Kobe Bryan oscar....stupidly hilarios!
Lady Bird loser zasluzeno! Na Phantom Tread dosta mu bese i scooterot ama aj! Se na se podprosecno izdanie!
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
И покрај тоа што Shape of Water е симпатично филмче, нема да остане во аналите на филмската историја. Не знам, можеби не е само до оскарите, цел Холивуд потфрла во последно време.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.728
Поени од реакции
33.412
Ете, поминаа Оскарите. Почнуваат Омлетите. Предложувајте:
Дечки, со особено задоволство би сакал да го означам почетокот на процесот за номинирање за третите по ред (неофицијално четврти) годишни Кајгана Филмски Награди, за 2017. Ви го спремив формуларот, секој член може да предложува кои да бидат номинирани во 15-те категории кои традиционално ги имаме. Малку ја олеснив работата, со тоа што ви дадов насоки што би можеле да предложувате за номинација, но тоа не значи дека не можете да одберете нешто што не сум ставил како избор. Во секое прашање имате Other опција на крајот од прашањето, каде наместо било кој филм од листата можете да одберете друг, кој го нема на листата. Доколку било што не ви е јасно, слободно можете да ме прашате.

Процесот на номинирање ќе трае минимум 1 недела, значи првично имате време до 11.03.2018, 20:00 часот. Потоа ќе бидат сумирани резултатите, и ќе бидат објавени номинациите, во посебна тема. Одпосле ќе се гласа кој е најдобриот во секоја категорија.

Еве го ФОРМУЛАРОТ. Бујрум!
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
да не навратам на дискусијата за Гери и Даниел, јас искрено бев изненаден кога го номинираа Даниел Калуја за оскар...Гет Аут ми се свиѓаше, ама не ни помислив дека може да лапне номинација....сепак, Гери Олдман заслужено си освои според мене..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.870
Годинава задоволен, за разлика од лани. И со полн погодок - 6/6 во главните категории.

И пак се јавија мрчаторите: секоја година исто, филмови со педери или црнци освојувале. А никој не забележа дека The Shape of Water е само ВТОРИОТ FANTASY ФИЛМ ВО ИСТОРИЈАТА КОЈ ОСВОИЛ ОСКАР ЗА НАЈДОБАР ФИЛМ! Толку.
Да немаше позитивни ликови: црнец, педер, дисејблд и фрик, а негативни - бел маж христијанин, жими куров што фантазијата ќе добиеше Оскар, па макар била фантастична од тука до Марс.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.728
Поени од реакции
33.412
Да немаше позитивни ликови: црнец, педер, дисејблд и фрик, а негативни - бел маж христијанин, жими куров што фантазијата ќе добиеше Оскар, па макар била фантастична од тука до Марс.
Кажи ми добар филм кој нема црнец, педер, дисејблд, фрик, бел христијанин, или било какво друго малцинство во него или поврзано со него, и јас тебе ќе ти дадам Оскар.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.250
Кажи ми добар филм кој нема црнец, педер, дисејблд, фрик, бел христијанин, или било какво друго малцинство во него или поврзано со него, и јас тебе ќе ти дадам Оскар.
Lotr
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.870
Кажи ми добар филм кој нема црнец, педер, дисејблд, фрик, бел христијанин, или било какво друго малцинство во него или поврзано со него, и јас тебе ќе ти дадам Оскар.
Али овој е филм што ги има сите. Невереојатно беше да не добие Оскар.
Шо, оној филмон онаму има само педери, другиот само самохрана мајка, третиот само disabled. Овој ги има сите што може и треба да ги има и заедно се борат против лошиот бел маж христијанин, кој и нема некоја посебна причина да го мачи и убива фрикот, али пошто бел маж христијанин по вокација е олицетворение на модерното зло, тогаш и не му треба некоја посебна причина да го мучи фрикот.[DOUBLEPOST=1520362726][/DOUBLEPOST]
Има малцински маргинализирани групи - самовили, урук-хаи, џуџиња и други ЛГБТ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.728
Поени од реакции
33.412
Да бе. Затоа ги обвинуваа и Толкин, и Џексон за расизам. Затоа сите добри раси во Средната земја се бели, а злите: орки, дивите луѓе, и тие со слоновите, од исток, како се викаа - се со темен тен. Плус, хобитите не се малцинство во Средната земја? :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom